Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč miliardáři milují tyto 3 akcie? A proč byste měli i vy?

Miliardáři vědí, že investiční příležitosti často přicházejí tam, kde by je nikdo nečekal. Přečtěte si, jak Joel Greenblatt vydělal jmění na „špatné“ firmě a zjistěte, do kterých tří akcií miliardáři právě teď investují.

Proč miliardáři milují tyto 3 akcie? A proč byste měli i vy?
Zdroj: depositphotos.com

Miliardáři uvažují jinak. Své o tom může říct Joel Greenblatt, který využil příležitosti, která vznikla po strategickém rozpadu společnosti Marriott Corp. na počátku 90. let.

Na počátku 90. let se hotelový řetězec Marriott Corp. ocitl ve vážných problémech kvůli krizi na realitním trhu. Společnost se během boomu 80. let příliš rozšířila, a když přišel pád, zůstalo jí více než sto neprodejných hotelů na přesyceném trhu.

Aby firma přežila, muselo dojít k rozdělení společnosti na dvě části: Prosperující business byl převeden do Marriott International Corporation (tzv. dobrý Marriott), ve které zůstala dobrá aktiva, a Host Marriott (aktuálně se obchoduje pod tickerem HST), do které byly převedeny problémová aktiva a dluhy.

Většina investorů se rozhodla ponechat si “dobrý” Marriott. Dává to logiku, proč také kupovat problémová aktiva, že?

Greenblatt ale na společnost Host Marriott “vsadil” 40 % celého portfolia.

Všiml si totiž, že dluhy, které připadly do firmy Host Marriot, patřily pouze nějaké její dceřinné společnosti, ale Host Marriott sám o sobě žádné dluhy neměl. Právě naopak, firma měla v podstatě fungující business.

Takže koupil akcie za 4 USD, přičemž si spočítal, že hodnota aktiv ve firmě je minimálně 6 USD.

Co následovalo, bylo zcela nečekané. Během následujících tří let tento “špatný” Marriott provedl kompletní reorganizaci (například prodal své koncese na letištích a mýtných silnicích, přidal do svého portfolia 55 hotelů atd.) a do roku 1999 se stal největším investičním fondem (REIT) na trhu s hotely v USA.

Tato změna se samozřejmě promítla i do růstu cen akcií. Během pěti měsíců po rozdělení se cena akcií “špatného” Marriottu více než ztrojnásobila a do konce dekády vzrostly akcie o dalších 80 % a Greenblatt si slušně vydělal.

Tento příklad nás učí, že dobře informovaní manažeři hedgeových fondů často dělají rozhodnutí, která na první pohled nedávají smysl. Jakmile se však ukáže důvod jejich rozhodnutí, vydělají na tom.

Moderní investiční strategie

Tento příběh o kontrariánském investování je aktuální i dnes. Dobře informovaní manažeři hedgeových fondů stále využívají příležitostí, které se zdají být neiintuitivní. Mezi takové investice mohou patřit i následující společnosti.

1. VeriSign (VRSN)

Načítání
Načítání
Kupte si akcie VeriSign Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

VeriSign je klíčovým hráčem ve světě internetu. Tato firma spravuje globální doménový systém (DNS), což je vlastně adresář internetu, který spojuje názvy webových stránek (jako facebook.com) s jejich správnými IP adresami.

VeriSign má monopolní postavení na správu dvou nejpopulárnějších domén: .com a .net.

Každý, kdo chce vlastnit doménu končící na .com nebo .net, musí za to VeriSignu zaplatit roční poplatek. Tento stabilní příjem zajišťuje firmě obrovské zisky, a proto není divu, že miliardáři investují právě sem.

Přestože akcie VeriSign od vrcholu v roce 2023 poklesly o 20 % kvůli obavám z poklesu poptávky v Číně a rostoucí popularitě národních domén jako “.cn” (Čína), mnozí analytici věří, že tento pokles byl přehnaný. Právě teď může být ideální čas naskočit do této investiční příležitosti.

2. Bausch Health Companies (BHC)

Bausch Health vlastní většinu akcií společnosti Bausch + Lomb (BLCO), která se specializuje na oční péči. Zatímco akcie Bausch + Lomb v posledních týdnech vystřelily o 30 % díky zájmu soukromých investorů, akcie její mateřské společnosti BHC zatím zůstaly pozadu.

Mateřská společnost BHC je totiž vysoce zadlužená, k dluhu ve výši 21,2 miliardy dolarů má vlastní kapitál ve výši 2,9 miliardy dolarů.

Miliardáři však již zahájili velké nákupy BHC, protože očekávají, že zvýšená prodejní hodnota dceřiné společnosti pomůže snížit zadluženost mateřské firmy, a proto se brzy promítne i do ceny jejích akcií.

3. Rubrik (RBRK)

Rubrik je jednou z nejrychleji rostoucích společností v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Firma, která v dubnu vstoupila na burzu, nabízí kombinaci prevence kyberútoků a nástrojů pro obnovu dat po útoku. V době, kdy se kybernetické hrozby stávají stále sofistikovanějšími, se poptávka po takových službách jen zvyšuje.

Miliardáři v posledních měsících hromadně nakupují akcie Rubriku a instituce také zvyšují své investice. Firma uvádí silný růst tržeb a analytici očekávají, že tento trend bude pokračovat, což činí z Rubrik zajímavou dlouhodobou investici.

Slovo závěrem:

Tyto příklady poukazují na potenciál významných zisků prostřednictvím strategických investic do podhodnocených společností.

Historie ukazuje, že identifikace a využití takových příležitostí může vést ke značným ziskům. Investoři, kteří chtějí využít podobných příležitostí, by proto měli sledovat kroky miliardářů a snažit se pochopit důvody jejich rozhodnutí.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.