Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je inflace pro akciové trhy pořád největší hrozba? Tohle se na akciích nestalo 45 let!

Finanční trhy slaví, protože předseda Fed postupně začíná veřejnost připravovat pro první uvolnění v jejich měnové politice. Proč je však třeba inflaci nepodceňovat?

Proč je inflace pro akciové trhy pořád největší hrozba? Tohle se na akciích nestalo 45 let!
Zdroj: depositphotos.com

Finanční trhy se začaly chovat mnohem odlišněji než za předešlých 9 měsíců. Konkrétně to platí pro akciové trhy, kde jsme mohli sledovat nemalé stažení kurzů velkých technologických akcií.

Zatímco malé akcie zaznamenaly agresivní růst, který jsme naposledy viděli někdy na podzim minulého roku.

Jakmile se pohnou trhy, které předtím dlouho nic moc nedělaly, propisuje se do kurzů nová zásadní informace. A která to je?

Předseda Fed Jerome Powell začal zase veřejnost připravovat na první uvolnění v jejich měnové politice. Což motivuje investory k přesunu kapitálu z big tech akcií do jiných odvětví a klidně malých titulů.

Byla to jenom otázka času, protože tak extrémní koncentrace investic v technologickém odvětví, před čímž jsem varoval, je anomálie. Anomálie, která ze své podstaty dělá vaši investici vskutku fragilní.

Mé poslední video: Kdy Fed sníží sazby?

Tohle se na akciovém trhu nestalo 45 let

Dost dlouhou dobu jsem opakovaně varoval, že mít příliš velký podíl investic na americkém technologickém trhu, je poměrně riziková záležitost. Když se davy investorů hrnou do specifického sektoru, je to samo o sobě červeně blikající signál.

Dokud se do něj hrnou další investoři, cena přirozeně roste. Jakmile však párty skončí, nemusíte stačit utéct bez ztráty.

A před několika dny právě doletěla první vlaštovka, která avizuje, že ona párty dost možná končí. Akciový index Russel 2000, který reprezentuje low cap akcie, konečně udělal velký pohyb nahoru. Jeden obchodní den index posílil rovnou o 3,6 %, přičemž index S&P 500 klesal. Něco takového se nestalo 45 let.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Akciový index Nasdaq a Russel 2000
Akciový index Nasdaq a Russel 2000

Uvedená divergence je jednoduše způsobená rostoucí důvěrou, že začnou růst i jiná odvětví. Nejeví se proto jako tolik rizikové nakupovat i malé akcie.

Poznámka

Přijde mi, že si málokdo uvědomuje, že big tech akcie hrály od podzimu roli bezpečného přístavu. Ačkoliv se to zdá absurdní, dlouhou dobu to skutečně fungovalo.

Takhle divergence ve vývoji obou indexů může předznamenávat, že se vyplní ta výkonnostní mezera, která se o více jak rok soustavně rozšiřovala.

Technologický sektor je jednoduše extrémně drahý, což implikuje, že v dohledné době se rozdíly v ohodnocení začnou snižovat. Respektive malé akcie budou stoupat, zatímco big tech půjde spíše dolů.

Inflace je pořád hrozbou pro akciový trh

Předseda Fed, Jerome Powell, nás začíná postupně připravovat na onen “pivot” v jejich měnové politice. To je událost, na kterou spousta investorů netrpělivě čeká minimálně od začátku letošního roku.

Jerome Powell v pondělí prohlásil, že dual mandatecentrální banky je téměř splněný. Dle jeho slov je již nyní americký trh práce plně v rovnováze. A pokud je trh práce tedy ve stavu plné zaměstnanosti, pozbyl nám jeden z hlavních důvodů, proč držet úrokové sazby na stávajících úrovních.

Poznámka

Dual mandate je cenová stabilita a plná zaměstnanost.

Další důležitou informací je, že dle jeho slov nebudou čekat na to, až si inflace sedne přesně na ta 2 %.

Měnové restrikce mají ze své podstaty jisté zpoždění, setrvačnost a účinky se mohou kumulovat. Když proto inflace opětovně nabere udržitelnou klesající tendenci, mohou sazby snížit s předstihem. Čekat totiž přesně na dosažení těch 2 %, se může zdát pro centrální bankéře jako rizikové.

Pro každého investora je nyní důležité chápat, že se Fed možná pouští na tenký led.

I kdyby byl do konce roku meziměsíčně růst inflace o 0 %, stejně bychom se na meziroční bázi zasekli blízko 2,5 %. To znamená, že cílová 2 % jsou v tomto roce spíše nedosažitelná.

Když inflace meziměsíčně poroste relativně mírným tempem 0,2-0,3 %, můžeme ke konci roku skončit na meziročních 3,66 až 4,28 %. Na grafu vidíte, že i takový mírný růst by na meziroční bázi způsobil druhou inflační vlnu.

Zdroj: linkedin.com
US CPI trajektorie dle toho, jak moc roste MoM inflace
US CPI trajektorie dle toho, jak moc roste MoM inflace

V lednu, únoru, březnu a dubnu bylo meziměsíčně tempo mnohem vyšší, pohybovalo se na 0,3 až 0,4 %.

Je ovšem pravda, že za květen tempo spadlo na 0 % a za červen došlo meziměsíčně k mírné deflaci. Vůbec poprvé od covidu. Z čehož mají někteří ekonomové právě velký strach. Uvidíme, co přinesou další data.

Zdroj: tradingeconomics.com
Růst inflace meziměsíčně
Růst inflace meziměsíčně

V každém případě úplně stačí, aby se třeba energie (ropa, plyn) více rozpohyboval nahoru a na meziroční bázi uvidíme znatelný růst.

Když k něčemu takovému dojde, co pak bude Fed dělat? Zase sazby zvýší? Pouze za pauzuje pokles sazeb? Podobný průběh nemá trh nikdy rád.

Závěrem: Předčasný pokles sazeb může být prodejní signál

Derivátový trh, dle nástroje Fed Watch, ukazuje skoro 100% pravděpodobnost, že na zářijovém zasedání Fed začne snižovat úrokové sazby. Jak ovšem víme, derivátový trh se v tomto roce mýlil nesčetněkrát.

Můj názor je takový, že jestli Fed někde nevidí opravdu velký problém, který nám není v současnosti znám, úrokové sazby letos klesnou spíše později než dříve.

Můj osobní tip je, že začátek uvolnění přinesou nejdříve v listopadu. Uvedený termín bych i vítal, protože má investor více času pro akumulaci na dluhopisovém trhu, který s uvolněním měnové politiky půjde postupně nahoru.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.