Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Připravte se na krizi správně! S těmito 5 radami Warrena Buffetta neprohloupíte

Připravte se na krizi správně! S těmito 5 radami Warrena Buffetta neprohloupíte
Zdroj: Midjourney AI

O recesi se šušká delší dobu a bohužel nikdo z nás s jistotou neví, kdy přesně přijde nebo jak silně udeří. Moudrý investor by se ale měl ptát, jak se na ni mohu připravit, abych pak nebyl zaskočen? I přes odolnou ekonomiku a nízkou nezaměstnanost, které na první pohled dávají pocit, že se krizi vyhneme, sloupeček ve Forbes varuje a předpovídá, že nás přinejlepším čeká alespoň mírná recese už na konci roku 2023 nebo v průběhu roku 2024.

Bojí se Buffett recese? Jak se na ni připravuje?

Jestli se tak opravdu stane, připravte se využít příležitosti k nákupu akcií ve slevě. Určitě ale není od věci se trochu inspirovat u Warrena Buffetta, CEO Berskshire Hathaway a asi nejslavnějšího investora na světě. Už jste slyšeli citát: “Boj se, když jsou ostatní chamtiví, a buď chamtivý, když se ostatní bojí“? Právě on je autorem této slavné poučky. Dalo by se tak říci, že špatné zprávy jsou investorův nejlepší kamarád.

Toto pravidlo platilo před 15 lety a platí i dnes, v době vrcholící/přicházející recese. To, co nechcete, je sedět a předpovídat, kdy se ekonomika a akciový trh zotaví, když to nedokážou ani odborníci jako Buffett. On sám říká: “Nemám ani tušení, zda budou akcie za měsíc nebo za rok výše nebo níže.” A dodává: “Nicméně pravděpodobné je, že se trh posune výše, možná podstatně, mnohem dříve, než se sentiment nebo ekonomika zotaví. Pokud budete vyčkávat, můžete to propásnout.”

Takže si Buffett, na rozdíl od řady jiných rádoby guru, kterých je plný internet, vůbec nehraje na věštce (ačkoliv se mu tak přezdívá) a na rovinu přiznává, že vlastně nemůže přesně vědět, kdy a jestli recese přijde. Jeho strategie ale spočívá v tom být opatrný a nespoléhat se na pokračování trendů, kdy trhy rapidně rostou. Nic neroste do nebes. Namísto toho je připravený na změnu trendu a vždy se opatrněji drží konzervativnější cesty. To mu skutečně vychází a dlouhodobě poráží trhy.

Jeho nejdůležitější rady, které mohou investory ochránit před nepřízní trhů, jsme sesumírovali níže:

1) Připravte si hotovost

Jak uvedl Buffett dříve v roce 2023 v rozhovoru pro Becky Quick z CNBC, jeho strategií v době před recesí je “udržovat spoustu hotovosti, aby nadále dělal inteligentní rozhodnutí”, nikoli ta, která by mu byla vnucena nešťastnými okolnostmi.

I když se vám asi nepodaří nashromáždit miliardy v hotovosti jako Berkshire Hathaway, můžete podniknout takové kroky (jako třeba vyhnout se příliš rizikovým aktivům), které by mohly vázat vaši hotovost v době, kdy byste ji potřebovali.

Potřeba hotovosti se nemusí týkat přímo investování, ale také dostatečné finanční rezervy. Když přijde recese, zvyšuje se nezaměstnanost a (ačkoliv to nikomu nepřejeme), může vám vypadnout příjem. Bylo by velmi nelibé, kdybyste museli (namísto dodatečného investování či vyčkávání) své investice ukončovat i ve ztrátě kvůli potřebě pokrytí běžných nákladů domácnosti.

2) Dejte své peníze jen do osvědčených společností

Během hospodářských poklesů a propadů akciových trhů trpí akcie stejně jako cokoli jiného. Proto byste si měli dávat pozor na investice do společností, které zaznamenaly zpomalení byznysu a pokles ceny svých akcií. Ale jak Buffett zdůraznil, to je obvyklé i u kvalitních podniků, jenže u těch je to jen dočasná škytavka.

“Většina velkých společností bude za 5, 10 a 20 let vytvářet nové ziskové rekordy,” napsal Buffett, “a ruku v ruce s tím se zdá pravděpodobný růst i hodnoty jejich akcií”.

3) Dodržujte pravidla hry

Buffett pro CNBC řekl, že před recesí udržuje běžný režim. Podle něj totiž nechcete náhle přestat investovat, ale nechcete to přehánět ani s tím, že budete zkupovat spousty akcií, které byste jinak nechtěli. Zkrátka byste se měli nadále držet svého investičního plánu a záměru.

“Chceme koupit jen dobré podniky provozované lidmi, které máme rádi a kterým věříme, a za slušnou cenu,” řekl Buffett v rozhovoru pro CNBC. “A budeme v tom pokračovat i v době recese,” okomentoval současnou strategii svého vlastního investičního fondu.

4) Nevkládejte všechny své peníze do bezrizikových aktiv

Na první pohled je možná v době před recesí lákavé hledat bezpečný finanční přístav s tím, že budete držet všechny nebo většinu svých peněz na bezrizikových běžných a spořicích účtech. Jenže tam pravděpodobně nebudete mít žádný růstový potenciál.

Tyto produkty vám prakticky nikdy nenabídnou vyšší zhodnocení, než je inflace, a proto každým rokem ztrácíte. Zejména, máte-li tam své prostředky po mnoho let. Ale jak napsal Buffett pro NYT, akcie “téměř jistě v příštím desetiletí překonají hotovost, pravděpodobně podstatně”.

5) Musíte si zachovat dlouhodobý směr

Některé recese trvají déle než jiné, ale všechny mají něco společné – Jsou dočasné. Naproti tomu akciový trh zažívá desetiletí trvající období růstu. Stalo se tak po Velké hospodářské krizi ve 30. letech, ekonomickém útlumu a prudce rostoucí inflaci v 70. a na počátku 80. let, po nemovitostní bublině v letech 2007-2009 i po pandemii COVID-19 na začátku tohoto desetiletí.

Proto Buffett radí, abychom nepropadali panice, pokud vidíte, že vaše investice klesají před recesí nebo během ní. Místo toho možná zachovejte Buffettovu myšlenku, že akciový trh dříve nebo později půjde znovu vzhůru. Historie prokázala, že tomu tak je vždy.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.