Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Poplatky za využívání Bitcoinové sítě stále rostou. Znovu pokořily dosavadní maxima!

Poplatky za využívání Bitcoinové sítě stále rostou. Znovu pokořily dosavadní maxima!

Bitcoinové poplatky v posledních dnech překonávají svá dosavadní maxima nastavená v roce 2017. Podle různých zdrojů (např. Bitinfocharts) je průměrný poplatek za jednu transakci na úrovni přibližně $ 58.

Zdroj: BitInfoCharts.com
Vývoj průměrných poplatků za Bitcoin transakci
Průměrná výše zaplacených poplatků za 1 transakci dosahuje více než 58 USD.

Co mohlo způsobit tak velký nárůst ceny transakcí?

Nárůst výše transakčních poplatků mohl způsobit nejen prudký pokles ceny z minulého víkendu, ale také velký pokles hashrate (výkon těžařské sítě). V neděli totiž Bitcoin zaznamenal jeden z největších poklesů hashrate v historii.

Z výše 172 milionů TH/s se výkon sítě dočasně snížil až na 100 milionů TH/s, přičemž tento pokles pravděpodobně způsobil masivní výpadek elektřiny v čínském těžebním uzlu Xinjiang.

Zdroj: BitInfoCharts.com
Viditelný pokles výkonu těžařské sítě BTC
Viditelný pokles výkonu těžařské sítě BTC

Jeden blok transakcí v Bitcoinovém blockchainu má kapacitu fixně omezenou na 1 MB, přičemž uzavření jednoho bloku trvá 10 minut. To v praxi znamená, že je tato síť schopna odbavit zhruba 6-7 transakcí za sekundu.

Problém přitom nastal především v tom, že v síti skokově spadl její výkon (hashtate), ale obtížnost těžby (difficulty), která je upravovaná zhruba jednou za 14 dní (jednou za 2016 bloků), zůstala stále vysoko. To se pak projevilo tím, že bloky byly uzavírány pomaleji než za standardních 10 minut a to znamenalo, že až do další úpravy obtížnosti se významně snížila propustnost sítě, čili rychlost odbavování transakcí.

Dalším z faktorů, který pravděpodobně přispěl ke zvýšení poplatků, je, že v neděli se cena bitcoinu propadla za pár hodin o $ 10 000. Protože mnoha obchodníkům hrozila likvidace jejich pozic, chtěli dostat své bitcoiny co nejrychleji na burzy a to zapříčinilo rapidní růst poplatků. V takové situaci totiž obchodníkům nešlo ani tak o desítky dolarů, které za transakci zaplatili, jako o podržení jejich otevřené pozice.

Jak se vyvarovat vysokým poplatkům?

Poplatky vám pomůže snížit používání nejnovějších druhů adres, jako je SEGWIT (adresy začínající na 3…..) nebo NATIVE SEGWIT (adresy začínající na bc1….). Takže pokud toto Vaše peněženka podporuje, určitě toho využijte.

Možná jste to nevěděli, ale výši poplatků své transakce vždy určuje sám uživatel. Pokud na transakci nespěchá, nemusí volit vysoké poplatky a zbytečně těžaře přeplácet. Na většině peněženek je možné nastavit high / normal / low poplatky, nebo si je dokonce nastavit ručně (custom).

Nastavení poplatků u peněženky Coinomi
Nastavení poplatků u peněženky Coinomi
Poznámka

TIP: S nastavením ideální výše poplatků pomůže např. stránka WhatTheFee.io, kde vidíte, s jakou pravděpodobností bude transakce potvrzena v jakém čas. intervalu dle výše nastavených poplatků (uváděno v sat/B).

Budoucnost pro rychlé přesouvání BTC a nízké poplatky nabízí takzvaná Lightning Network. Jedná se o síť transakcí postavenou na “druhé vrstvě”, přičemž poplatky za používání Litghtning sítě jsou oproti poplatkům na “první vrstvě” zanedbatelné – na úrovni haléřů. Některé kryptoměnové burzy už Litghning Network pro vklady a výběry BTC, jako např. OKex či Bitfinex, zakomponovaly.

Závěr k aktuální situaci

Moc dramatického se vlastně nestalo. V minulosti jsme již několikrát byli svědky propadu hashratu a růst poplatků. Až se upraví složitost pro těžaře, hashrate se bude zvedat a poplatky pomalu snižovat. Navíc pokud v budoucnu dojde k lepší implementaci Lightning Network, problém s vysokými poplatky může snadno zmizet.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.