Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Polovodičové akcie překonaly softwarové a poprvé v historii dominují indexu S&P 500!

Rostoucí důležitost umělé inteligence se projevuje i na složení nejdůležitějšího globálního indexu. Polovodiče nyní představují více než 11 % indexu a předstihly akcie softwarových firem.

Polovodičové akcie překonaly softwarové a poprvé v historii dominují indexu S&P 500!
Zdroj: hearstapps.com

Poprvé v historii mají akcie polovodičů největší váhu v indexu S&P 500, čímž předčily softwarový sektor.

Tato změna je důkazem rostoucího optimismu Wall Street ohledně finančního potenciálu polovodičového průmyslu, zejména v kontextu rozvoje umělé inteligence, a obav ohledně rozpočtových tlaků, kterým čelí softwarový průmysl.

Přesun investic ze softwaru

Investoři nyní více sázejí na čipy než na software, což odráží posun preferencí. Todd Sohn, stratég společnosti Strategas, nedávno uvedl, že tento vývoj se dal očekávat. Podle jeho poznámky dosáhl sektor polovodičů v indexu S&P 500 váhy 11 %, což je značný nárůst oproti 2 % v roce 2014.

Zdroj: factset.com
S&P 500 sector weights
Změna váhy jednotlivých sektorů v indexu S&P 500 v posledních 35 letech

Tento trend také ukazuje na rostoucí koncentraci trhu, kdy pět největších sektorů podle váhy dohromady tvoří 27 % indexu S&P 500, což je nejvyšší úroveň za posledních 44 let.

Je třeba podotknout, že softwarový sektor se nachází v těžké situaci. Analytik Mizuho, Jordan Klein, uvedl, že současná makroekonomická situace vede zákazníky k opatrnosti a odkládání investic.

Tento jev byl zřetelný u společnosti Salesforce, která nedávno snížila své prognózy a zaznamenala výrazný pokles akcií.

Aktuální vývoj cen akcií Salesforce

Načítání
Načítání
Koupit akcie Salesforce! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další významné softwarové společnosti jako MongoDB, UiPath a Nutanix také vykázaly slabší výsledky, což se odrazilo v poklesu ceny akcií.

ETF sledující softwarový sektor indexu S&P 500 pak zaznamenal svůj největší týdenní pokles od listopadu 2022 a od začátku roku se jeho hodnota snížila o 4 %.

AI táhne polovodičový sektor

Naopak akcie polovodičů zažívají prudký růst. Index PHLX Semiconductor letos vzrostl o 23 % a za posledních 12 měsíců o 48 %.

Klíčovou roli v tomto růstu hraje Nvidia, která svým pokračujícím finančním růstem podporuje optimismus ohledně budoucího využití AI.

Jeff Buchbinder, hlavní akciový stratég LPL Financial Research, však upozorňuje na vysoká ocenění napříč technologickým sektorem, která vytvářejí malý prostor pro chyby.

Přestože technologie v minulosti zaznamenaly vysoká ocenění díky disruptivním inovacím, je obtížné přesně ocenit jejich budoucí potenciál. Investice do AI jsou však značné a očekává se, že přinesou významné přínosy v dlouhodobém horizontu.

Ačkoliv i softwarové společnosti hovoří o potenciálu AI, tento trend se zatím výrazně nepromítá do jejich růstu. Podle Kleina je pravděpodobné, že investoři budou nadále preferovat polovodiče.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.