Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pokud nechcete přijít o peníze, nedělejte to, co řada investorů v loňském roce!

Investoři sázející na pokles ceny akcií Tesla čelili v roce 2023 obrovským ztrátám. Otočí se letos trend a začne se shortování těchto akcií vyplácet?

Publikováno
Pokud nechcete přijít o peníze, nedělejte to, co řada investorů v loňském roce!

Short selling v roce 2023 nebyl úspěšnou strategií pokud jde o akcie Tesla. Investoři spekulující na pokles akcií Tesla na tomto rozhodnutí dohromady prodělali 12,2 miliardy USD. To představuje nejvyšší ztráty prodejců na krátko v roce 2023.

Širší tržní trend představoval pro prodejce krátkých pozic výzvu, neboť americké akciové indexy uzavřely rok poblíž rekordních hodnot. Například index S&P 500 vzrostl za celý rok o 24 %, což podle společnosti S3 Partners vedlo k odhadovaným celkovým ztrátám krátkých pozic na celém trhu ve výši 194,8 miliardy USD.

Ztráty vzniklé ze shortování společnosti Tesla však byly obzvláště vysoké a překonaly součet ztrát ze shortování technologických gigantů Microsoft a mateřské společnosti Facebooku Meta. Vždyť také akcie amerického výrobce elektromobilů v loňském roce více než zdvojnásobily svou hodnotu.

Vývoj ceny akcií Tesla za rok 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

První polovina roku 2023 byla pro ty, kteří sázeli proti společnosti Tesla, obzvláště krutá, když ztráty z krátkých pozic dosáhly 13 miliard USD. V druhé polovině roku však došlo k mírnému obratu, protože prodejci nakrátko dosáhli zisku 771 milionů dolarů díky 15% poklesu akcií Tesla od jejich vrcholu v červenci.

V roce 2022 byl obrázek krátkých prodejů akcií Tesla úplně jiný. Tehdy tito spekulanti vydělali 15,9 miliardy dolarů, když hodnota akcií společnosti klesla o 65 %.

Od veřejného debutu společnosti Tesla v roce 2010 byla trajektorie vývoje jejích akcií obecně vzestupná, což podle údajů společnosti S3 zanechalo short sellery v kumulativní čisté ztrátě ve výši 61,8 miliardy dolarů.

Vyplatí se shortování v budoucnu?

Dan Ives, analytik společnosti Wedbush Securities, a další příznivci společnosti Tesla považují společnost spíše za převratnou technologickou entitu než za pouhého výrobce automobilů, což je v souladu s převládajícím názorem Wall Street.

Na druhou stranu kritici, jako je analytik Gordon Johnson ze společnosti GLJ Research, zůstávají k budoucnosti společnosti Tesla skeptičtí a poukazují na snižující se ziskové marže v důsledku snižování cen a rostoucí konkurenci na trhu elektromobilů.

Johnson stanovil 12měsíční cílovou cenu pro akcie Tesla na zhruba 25 dolarů, což by znamenalo téměř 90% pokles ze současných úrovní. Vychází z toho, co považuje za již zhoršující se fundamenty.

Společnost Tesla, jejíž ocenění převyšuje ocenění jakéhokoli jiného výrobce automobilů na světě, byla hlavním cílem prodejců krátkých pozic, kteří tvrdí, že akcie společnosti jsou nadhodnocené, zejména vzhledem k tomu, že její prodeje jsou výrazně nižší než u dalších výrobců automobilů.

Tržní kapitalizace Tesly dosahuje zhruba 755 miliard dolarů, což je téměř trojnásobek tržní kapitalizace Toyoty, druhé nejhodnotnější automobilky. Její prodeje jsou ale celosvětově více než šestinásobné oproti prodejům Tesly.

Poměr ceny k zisku P/E u Tesly dosahuje hodnot vyšších než 75, zatímco u Toyoty je tento poměr těsně pod desítkou.

Nadhodnoceně tedy akcie určitě působit mohou a jestli se v letošním roce můžeme těšit na další růst, nebo si konečně přijdou na zisky dlouhodobě číhající short selleři bude záležet především na schopnosti společnosti udržet si roli inovátora a odrazit čínskou konkurenci.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎