Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vyplatí se penzijní fondy? Loni dvojnásobně překonaly inflaci!

V loňském roce penzijní fondy zaznamenaly výrazný obrat k lepšímu! Povzbudí to účastníky tradičního penzijního připojištění k přechodu do novějších fondů?

Vyplatí se penzijní fondy? Loni dvojnásobně překonaly inflaci!
Zdroj: depositphotos.com

V loňském roce se penzijním fondům dařilo, zejména díky pozitivnímu vývoji na akciových trzích. Podle informací Asociace penzijních společností zaznamenaly dynamické fondy doplňkového penzijního spoření průměrný nárůst hodnoty o 20,6 %, vyvážené fondy o 14,8 % a konzervativní fondy, jejichž portfolio je tvořeno převážně dluhopisy, dosáhly zhodnocení ve výši 9 %.

Tento výkon předčil inflaci, která v uplynulém roce dosáhla 10,7 %.

Po problematickém roce 2022, kdy dynamické fondy zaznamenaly průměrný pokles o více než 10 % při inflaci 15,1 %, se tak situace obrátila k lepšímu. Prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop vyjádřil naději, že skvělé výsledky z posledního roku, spolu s dlouhodobě dobrým výkonem dynamických a vyvážených fondů, povzbudí účastníky tradičního penzijního připojištění k přechodu do novějších fondů.

Pro ty, kteří se obávají převést všechny naspořené prostředky, nabízí Poklop možnost “zamrazit” si stávající úspory na staré smlouvě a založit novou smlouvu s novými fondy.

V uplynulých pěti letech dynamické účastnické fondy dosáhly průměrného ročního zhodnocení 9,05 %, vyvážené fondy 5,4 % a konzervativní pouze 1,7 %. Poklop naznačil, že výsledky penzijních transformovaných fondů, které budou zveřejněny na jaře, by mohly být nižší, podobně jako v předchozích letech, kdy se pohybovaly mezi jedním a dvěma procenty.

V současné době spoří téměř polovina lidí v ČR v některém z fondů. Celkem se jedná o 4,3 milionu smluv, z nichž více než 60 % jsou původní smlouvy, tedy transformované fondy.

Od tohoto roku nás čekají změny

Pro rok 2024 bylo v penzijním připojištění připraveno několik změn. Od ledna se zvýhodnila sazba pro daňové odpočty až 48 tisíc Kč, do které se započítává i životní pojištění a nově také pojištění dlouhodobé péče a dlouhodobý investiční produkt DIP.

Lidé nyní mohou mít dvě smlouvy penzijního spoření, což jim umožňuje přechod do nového doplňkového spoření bez nutnosti převádět stávající úspory. Dále byl zaveden nový typ fondu – alternativní fond, který nabízí vyšší potenciální výnosy za cenu zvýšeného rizika.

Od července dojde ke změně státních příspěvků, kdy se sjednotí jejich sazba a stát bude přidávat jednotných 20 % k měsíčním částkám mezi 500 a 1 700 Kč. Důchodci již nebudou od července dostávat státní příspěvky.

Od roku 2013 jsou k uzavření dostupné pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření, které se od tradičního penzijního připojištění liší mimo jiné nutností výběru investiční strategie. Nové fondy již nezaručují ochranu před ztrátou, ale na druhou stranu nabízí možnost vyššího zhodnocení při přijetí vyššího rizika.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.