Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Obavy z recese zažehnány: Americké podniky vydělávají rekordní peníze!

Americká ekonomika se zřejmě recesi vyhnula. Svědčí o tom silný trh práce, rychle rostoucí zisky podniků i optimismus vedoucích pracovníků.

Publikováno
Obavy z recese zažehnány: Americké podniky vydělávají rekordní peníze!
Zdroj: Depositphotos.com

Podnikové zisky v USA začínají nabírat na síle, což přináší stabilitu do ekonomiky. I když trh práce v dubnu o něco oslabil, nejde o žádný zásadní propad, který by měl signalizovat začátek recese.

Většina amerických společností již zveřejnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí a ukazují, že růst zisků nabírá na tempu. Podle dat FactSet je evidentní, že zisky na akcii společností v indexu S&P 500 jsou nyní o 5,2 % vyšší než před rokem.

Tento růst překonal odhady analytiků, kteří predikovali zisky vyšší jen o 3,4 % a jde o nejvyšší tempo růstu za poslední dva roky.

Analytici také zvyšují své odhady pro druhé čtvrtletí – měly by se podle nich zvýšit meziročně o 9,8 %, což je o něco více než očekávali koncem března. V posledním čtvrtletí roku pak očekávají růst zisků na akcii dokonce ve výši 17,8 %.

Zdroj: factset.com
Zisky na akcii společností v indexu S&P 500 čtvrtletně
Růst zisků společností v indexu S&P 500 – v meziročním srovnání

Růst podnikových zisků je důležitý, protože ukazuje, že ekonomika USA pokračuje správným směrem.

Zatímco některé další ekonomické ukazatele, jako je spotřebitelský sentiment, ukazují na pesimismus, a inflace opět stoupá, dobré výsledky v podnikových ziscích obvykle naznačují, že ekonomika je při síle a HDP poroste.

Optimismus se šíří podnikovou sférou

Průzkumy ukazují, že podniková nálada se zlepšuje. Zatímco donedávna se firmy snažily mírnit optimismus analytiků, nyní se sami ředitelé velkých společností cítí takříkajíc silní v kramflecích.

Index ekonomického výhledu hlavních výkonných ředitelů Business Roundtable dosáhl nejvyšší úrovně od druhého čtvrtletí roku 2022.

Průzkumy také naznačují, že firmy jsou optimistické ohledně náboru a kapitálových investic.

Samotné slovo recese už se také nepoužívá tak běžně, jak tomu bylo dřív. V earnings callech, tedy hovorech k výsledkům hospodaření, se slovo recese vyskytlo “jen” u sta společností z indexu.

O rok dříve, v prvním čtvrtletí 2023, zmiňovalo nebezpečí recese 302 ředitelů a zástupců společností.

Vidina světlých zítřků ředitelů velkých společností navíc ukazuje i index CEO Confidence, který se v prvním čtvrtletí po dvou letech dostal nad 50 %, tedy do oblasti optimismu.

Zdroj: conference-board.org
CEO Confidence Q1 2024
CEO Confidence Q1 2024

Tento optimismus pomůže i trhu práce. Ten byl v prvním čtvrtletí silný i přes dubnový pokles růstu počtu pracovních míst.

Podle ekonoma Johna Grahama mají nyní firmy tendenci nabírat zaměstnance spolu s tím, jak jim rostou zisky, ale pokud by zisky klesaly, neočekává propouštění.

Domnívá se, že si společnosti s vyhlídkou dalšího oživení v budoucnu zaměstnance nechají, jen omezí nábory.

I když stále existuje riziko, že se americká ekonomika dostane do recese, zisky podniků zatím poskytují stabilitu. Lidé stále nakupují a zvyšují spotřebu, což udržuje ekonomiku v chodu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎