Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

O kolik sníží ve čtvrtek ČNB úrokové sazby?

Česká národní banka pravděpodobně opět sníží úrokové sazby, ale odborníci se v názoru na rozsah snížení rozcházejí.

Publikováno
O kolik sníží ve čtvrtek ČNB úrokové sazby?
Zdroj: depositphotos.com

Česká národní banka (ČNB) by podle analytiků měla na květnovém zasedání, které proběhne ve čtvrtek 2.5.2024, snížit svou klíčovou úrokovou sazbu ze současných 5,75 procenta až o 0,75 procentního bodu.

O rozsahu snížení sazeb se vedou diskuse, ale většina odborníků očekává snížení o půl procentního bodu, i když je možné i menší snížení.

Přestože inflace zůstává nad 2% cílem centrální banky, členové bankovní rady v posledních týdnech zdůrazňovali potřebu opatrného přístupu. Člen bankovní rady Tomáš Holub, který v březnu navrhl snížení o 0,75 procentního bodu, vyjádřil výhrady k výraznějšímu snížení sazeb.

Bankovní rada zahájila snižování sazeb v prosinci snížením o 0,25 procentního bodu, po kterém následovalo snížení o 0,5 procentního bodu v únoru a březnu.

Odhady analytiků

Analytik Raiffeisenbank, Martin Kron, očekává, že bankovní rada na svém květnovém zasedání zaujme opatrnější přístup a sníží úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, stejně jako na posledních dvou zasedáních.

Dominik Rusinko, analytik ČSOB, předpokládá snížení sazeb na 5,25 % (rovněž o 0,5 procentního bodu) s odkazem na rychlý pokles inflace a pozitivní výhled pro nadcházející měsíce.

Vít Endler, generální ředitel společnosti Fingood, předpokládá další snížení úrokových sazeb o čtvrt až půl procentního bodu a zdůrazňuje nutnost opatrnosti při ochraně přiměřené úrovně české koruny.

Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus zdůraznil, že ČNB zveřejní novou ekonomickou prognózu, která by měla obsahovat zvýšený odhad růstu HDP, snížený odhad inflace a slabší výhled kurzu koruny.

Petr Lajsek, analytik společnosti Purple Trading, rovněž očekává pokles základní úrokové sazby na 5,25 % s dopadem na úrokové sazby vkladů i hypoték.

Jana Vaisová, hypoteční specialistka společnosti FinGO, předpokládá pokles základní sazby o čtvrt procentního bodu s tím, že se to nemusí projevit okamžitě na sazbách hypoték kvůli zvýšeným nákladům na financování bank.

Tomáš Jícha, místopředseda představenstva investiční společnosti ATRIS, předpokládá, že by bankovní rada mohla snížit úrokovou sazbu až o 0,75 procentního bodu, ale domnívá se, že další snižování by mělo být odloženo na podzim kvůli důkladné analýze dopadů uvolnění měnové politiky.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎