Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nvidia nebo Microsoft? Která akcie vám v budoucnu vydělá více peněz?

Současný býčí trh táhnou AI akcie. V dnešním článku se podíváme na srovnání 2 z nejvíce skloňovaných titulů. Do kterého se aktuálně víc vyplatí investovat?

Nvidia nebo Microsoft? Která akcie vám v budoucnu vydělá více peněz?
Zdroj: depositphotos.com

Rok 2024 ovládají “megacap” akcie (se značnou tržní kapitalizací) jako jsou Microsoft, Apple, Nvidia, Alphabet, Amazon a Meta.

Jejich celková tržní kapitalizace nyní činí asi 15,6 bilionu dolarů. To zhruba odpovídá celé ekonomice eurozóny, jejíž roční hrubý domácí produkt je podle posledních odhadů Světové banky 15,4 bilionu dolarů.

Nvidia zaznamenala od počátku roku ohromující 147% nárůst, zatímco Microsoft si nadále udržuje pozici největší veřejně obchodované společnosti světa.

S přechodem do druhé poloviny roku vyvstává otázka: která z těchto dvou společností má lepší předpoklady pro další úspěch? Rychle rostoucí vyzyvatel, nebo stálice akciového trhu?

Nvidia: na vlně umělé inteligence

Žádná společnost nezažila v posledních dvou letech tak rychlý nárůst tržní hodnoty jako Nvidia. Tento polovodičový titán si připsal na tržní kapitalizaci ohromujících 2,7 bilionu dolarů a na chvíli se stal nejhodnotnější společností na světě.

Nvidia byla jednou z prvních společností, která se zaměřila na vývoj grafických procesorů (GPU) pro trénování modelů AI, což jí umožnilo získat značný náskok před konkurencí. Její GPU jsou nyní standardem v datových centrech po celém světě.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Za tímto bleskovým růstem stojí především prudce rostoucí poptávka po umělé inteligenci (AI) a hardwaru, který ji pohání.

Nvidia se specializuje na GPU, které jsou pro vývoj AI klíčové. Tato výkonná zařízení jsou často masivně propojována v datových centrech, kde slouží k trénování pokročilých modelů AI. Ačkoli v oblasti návrhu GPU působí i další společnosti, Nvidia má několik zásadních konkurenčních výhod.

Důvěra a obeznámenost AI vývojářů s GPU od Nvidie a jejím softwarovým ekosystémem jim ztěžují přechod k jiným dodavatelům. Navíc jsou tu značné zkušenosti společnosti v oblasti návrhu GPU ještě před boomem umělé inteligence.

Microsoft: Diverzifikace a přizpůsobivost

Microsoft zůstává i nadále silným soupeřem Nvidie. Společnost znovu získala status nejhodnotnější společnosti na světě, o který ji na krátkou dobu připravila právě Nvidia.

Aktuální vývoj ceny akcií Microsoft

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Microsoft Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Síla Microsoftu spočívá v jeho přizpůsobivosti vyvíjejícímu se technologickému prostředí, zejména revoluci v oblasti umělé inteligence.

Microsoft již začal začleňovat umělou inteligenci do svých stěžejních softwarových aplikací. Společnost nyní nabízí generativního asistenta AI prostřednictvím svého doplňku Microsoft Copilot, který je schopen analyzovat data, odpovídat na dotazy, vytvářet obrázky a generovat kód.

TIP

Sledujte, jak Microsoft integruje AI do svých produktů, jako je Office a Dynamics, protože to může výrazně zvýšit produktivitu a přilákat nové zákazníky.

Tato integrace ukazuje odhodlání společnosti zůstat v čele technologického pokroku. Různorodé obchodní segmenty Microsoftu navíc poskytují nárazník proti případným poklesům v odvětví umělé inteligence.

Společnost se může pochlubit mimo jiné masivní jednotkou cloudových služeb a úspěšnou herní divizí.

Tato diverzifikace zajišťuje, že Microsoft zůstane odolný i v případě, že revoluce v oblasti umělé inteligence zaznamená nějaké zádrhele.

Verdikt: Nvidia, nebo Microsoft?

Jak Nvidia, tak Microsoft jsou titány, kteří generují miliardové příjmy, zisky a volné peněžní toky. V jejich čele stojí jedni z nejuznávanějších generálních ředitelů v oboru: Satya Nadella v Microsoftu a Jensen Huang v Nvidii.

V některých ukazatelích však najdeme pozoruhodné rozdíly. Ocenění Nvidie se blíží rekordním hodnotám s poměrem ceny k tržbám (P/S) 39x, což je více než dvojnásobek jejího desetiletého průměru na úrovni 15násobku.

Info

Investoři sázejí na rychlý růst trhu s grafickými procesory, který ospravedlňuje vysoké ocenění Nvidie. Analytici předpokládají, že tržby Nvidie vzrostou oproti předchozímu roku o 98 %.

Pro srovnání, poměr P/S společnosti Microsoft má hodnotu 14, což je historicky vysoká hodnota, ale výrazně nižší než u Nvidie. Tento rozdíl naznačuje, že jsou obě akcie sice drahé, ale v přímém srovnání je Nvidia výrazně dražší.

Dominantní postavení Nvidie na trhu s hardwarem pro umělou inteligenci a její bezkonkurenční náskok v oblasti návrhu grafických procesorů z ní činí přesvědčivou volbu pro investory, kteří chtějí využít boomu umělé inteligence, k rychlým ziskům.

Její vysoké ocenění a potenciální volatilita jsou však faktory, které je třeba vzít v úvahu.

Info

Historicky se akcie s vysokým poměrem P/S ukázaly být rizikovějšími, ale také s potenciálem vysokých výnosů v období růstu.

Na druhou stranu rozumnější ocenění a diverzifikovaný obchodní model Microsoftu poskytují úroveň stability, která by mohla oslovit konzervativnější investory.

Proaktivní přístup společnosti k integraci umělé inteligence do stávajících produktů a její silné zastoupení v různých technologických odvětvích z ní činí kvalitní titul s potenciálem dlouhodobého růstu.

Záleží tedy na investičním stylu a strategii každého investora, protože oba tituly mají své velmi silné stránky a jedinečný poměr potenciálního výnosu k riziku.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.