Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Nový dividendový král přichází na scénu – seznamte se s Universal Corporation

Nový dividendový král přichází na scénu – seznamte se s Universal Corporation

Nový dividendový král přichází na scénu – seznamte se s Universal Corporation
Zdroj: kiplinger.com

Milovníci dlouhodobých investičních strategií a společností vyplácejících tučnou dividendu, zpozorněte – seznam firem se statusem dividendových králů se nedávno rozrostl o nového člena. Je jím společnost Universal Corporation, která byla založena již v roce 1886 a platí za největšího dovozce a vývozce tabáku na světě.

Připomínáme, že k získání statusu dividendového krále musí firma vyplácet dividendu po dobu 50 po sobě jdoucích let, přičemž ji nikdy nesmí pozastavit a vždy ji meziročně musí zvyšovat. Potřebujete-li osvěžit své znalosti ohledně dividendových králů a aristokratů, více informací najdete v tomto článku.

Universal Corporation v kostce

logo-akcie-universal-corporation
Zdroj: worklabs.com
Jak již bylo řečeno v úvodu, Universal Corporation působí v tabákovém průmyslu. Jedná se o velkoobchodního zpracovatele tabáku, jenž funguje jako prostředník mezi majiteli tabákových plantáží a podniky zabývajícími se výrobou tabáku do dýmek, cigaret a doutníků. V současnosti firma podniká ve více než 30 zemích z celého světa.

V posledních několika letech Universal Corporation pociťovala dopady globálního poklesu zájmu o tabákové výrobky. Zisk na akcii v jejím případě každý rok klesl o zhruba 4 %. Ačkoliv firma trochu expandovala, problémů s profitabilitou se nikdy zcela nezbavila.

Navzdory chmurným vyhlídkám tabákového průmyslu je zde však několik faktorů, které by budoucí zisky firmy mohly příznivě ovlivnit. V neposlední řadě je zde i ona zmiňovaná stabilní dividenda.

Vyhlídky do budoucna

Díky statusu největšího globálního dovozce a vývozce tabáku Universal Corporation spolupracuje s řadou významných hráčů na trhu, přičemž šest z nich platí za největší výrobce tabákových výrobků vůbec. Tato skupina ovládá více než 80 % globálního trhu s tabákem a mezi její členy najdeme giganty jako Philip Morris nebo British American Tobacco.

Vzhledem ke klesající míře kouření ve vyspělých zemích je logické, že v zájmu udržení se na trhu musí firma hledat nové zdroje příjmů. Za první vlaštovku v tomto směru lze považovat akvizici FruitSmart, což je výrobce a zpracovatel ovocných a zeleninových přísad.

diverzifikací přitom firma hodlá pokračovat i v budoucnu – během následujících pěti let by celá čtvrtina příjmu Universal Corporation měla pocházet z jiných než tabákových zdrojů. Ve světle toho, jak popularita cigaret rok co rok klesá, je to z investičního hlediska dobrá zpráva.

Jedním z hlavních tahounů diverzifikace společnosti má být i akvizice firmy Silva International, která v roce 2020 rozšířila portfolio Universal Corporation o ingredience rostlinného původu. Byznys Silva International je postaven na solidních základech, což dokázal i loňský globální lockdown – v letech jemu předcházejících firma těžila z vysoké poptávky po svých výrobcích ze strany stravovacích zařízení, zatímco během uzávěr se zvýšil zájem z řad výrobců krmiv pro zvířata.

Akcie a dividenda Universal Corporation

Akcie UVV byste v indexu S&P500 hledali marně – jsou zařazeny na seznam titulů s menší kapitalizací S&P SmallCap 600.

Výplata dividend probíhá čtvrtletně, přičemž firma je úspěšně zvyšuje již dlouhých 50 let.

Za zmínku zde stojí skutečnost, že v roce 2018 UVV zvýšila hodnotu vyplácené dividendy z 0,55 USD na akcii na 0,75 USD, což je nárůst o 36 %. Hodnota dividendy vyplacené během srpna roku 2021 má být 0,78 USD, přičemž dividendový výnos se nyní blíží 6 %.

Při pohledu na graf je zřejmé, že se v současnosti (červenec 2021) akcie Universal Corporation obchodují daleko od svých maxim. Na druhou stranu ale v případě rapidnějšího zhoršení situace v tabákovém průmyslu a problémů s diverzifikací byznysu bohužel ještě mají také spoustu prostoru k dalšímu poklesu.

Závěrem

Společnosti Universal Corporation se podařilo něco, co dokázala jen hrstka firem – díky výplatám neklesajících dividend po dobu 50 let vstoupila do elitního klubu dividendových králů. Už samotná tato skutečnost je z investičního hlediska nesmírně zajímavá.

Na druhou stranu ale firma působí v branži tabákového průmyslu, který má svá zlatá léta již definitivně za sebou. Budoucí úspěch společnosti tak bude záviset na její diverzifikaci, což je ale aktuálně velká neznámá.

A právě víra v úspěch diverzifikace je tím, co by mělo být rozhodující pro to, zda do firmy investujete. Ačkoliv status dividendového krále budí respekt, chybí zde jedna z hlavních premis investování do dividendových akcií – solidní, nekontroverzní a zdánlivě neotřesitelný byznys, u něhož se dá v budoucnu očekávat stabilní nárůst poptávky.

A jaký je váš názor na akcie Universal Corporation? Zapojte se do diskuze pod článkem.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo