Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nepravděpodobný vítěz roku, který zahanbil i technologické giganty!

Stabilní a nudné? Už ne! Energetické akcie tento rok překvapují rekordním růstem a investoři se nestačí divit. Co stojí za tímto nečekaným úspěchem?

Publikováno
Nepravděpodobný vítěz roku, který zahanbil i technologické giganty!
Zdroj: depositphotos.com

V poklidném sektoru veřejných služeb se letos odehrává nečekaný zvrat, který překvapil mnoho investorů na Wall Street.

Akcie energetických společností (v tomto případě společností prodávajících elektrickou energii), běžně považované za stabilní, ale nudné investice, zaznamenávají výrazný růst předstihující dokonce i technologické giganty.

Po neuspokojivém roce 2023 se akcie veřejných služeb zotavují. Tento růst odráží nejen oživení z horších časů, ale také rostoucí přesvědčení, že americká ekonomika může překonat vysoké úrokové sazby a přetavit nadšení kolem umělé inteligence ve skutečnost.

Distributoři elektřiny překonávají tech megacaps

Nedávná data ukazují na zpomalující růst počtu pracovních míst a postupné snižování inflace, což se děje bez zásadního zhoršení ekonomických podmínek.

To přilákalo investice do energetických společností a sázky na jejich oživení jsou vysoké. Rally začala na začátku roku u nezávislých výrobců energie, kteří prodávají elektřinu na velkoobchodních trzích, a rozšířila se na regulované veřejné služby.

Za poslední tři měsíce v indexu S&P 500 vzrostl sektor veřejných služeb o 18 %, zatímco druhý v pořadí, informační technologie, vzrostl o 11 %.

Z pěti nejvýkonnějších firem tohoto roku jsou tři výrobci elektrické energie. Texaská společnost Vistra Energy zaznamenala v roce 2024 impozantní nárůst o více než 150 %, čímž překonala i Nvidii.

Srovnání růstu Vistra Energy a Nvidie v roce 2024

Aktuální cena
Změna
Vistra Energy / VST
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Investoři, kteří preferují stabilní dividendy, nečekají, že akcie veřejných služeb dosáhnou tak vysokých poměrů ceny k zisku jako výrobci čipů a velké technologické firmy, přesto stále více lidí na Wall Street věří, že sektor veřejných služeb bude růst.

AI se bez elektřiny neobejde

John Bartlett, prezident Reaves Asset Management, se dlouhodobě věnuje investicím do veřejných služeb. Nyní se však více zaměřuje na plány rozvoje gigantů cloud computingu, jako jsou Alphabet, Amazon a Microsoft, kteří investují miliardy do AI.

Podle něj je nezbytné sledovat tyto společnosti kvůli jejich vlivu na poptávku po elektřině.

Nová datová centra významně přispívají k růstu poptávky po elektřině v USA.

Podle analytiků Citi by datová centra mohla do roku 2030 představovat 10,9 % poptávky po elektřině v USA, což je výrazný nárůst oproti dnešním 4,5 %.

Pokud se poptávka po elektřině bude vyvíjet podle očekávání, přinese to více elektráren, přenosových linek a jiné infrastruktury, což by zvýšilo výnosy pro společnosti, které je staví.

Růst akcií veřejných služeb představuje významný obrat oproti loňskému roku, kdy vyšší úrokové sazby Federálního rezervního systému vytvořily příležitosti pro investice s vysokým výnosem. To odvádělo pozornost od veřejných služeb a jejich pevných dividend.

Tento trend pokračuje i letos. I když investoři stále získávají menší příjmy z dividend veřejných služeb než z vládních dluhopisů, stále více obchodníků se přiklání k tomuto sektoru díky projekcím rostoucí poptávky po elektřině.

Trend má i svá rizika

Analytici varují, že společnosti s menší expozicí vůči datovým centrům a výrobci zařízení pro elektrickou síť mohou zaostávat. Existuje také riziko, že americká ekonomika zpomalí nebo boom kolem AI opadne dříve, než veřejné služby přejdou do režimu výstavby.

Dlouhodobější hrozbou pro investory jsou vyšší ceny elektřiny a výroba energie z tradičních zdrojů, která by mohla vést k přísnějším regulacím.

Jim Lydotes, zástupce vedoucího investičního oddělení akcií v Newton Investment Management, varuje, že tento rozvoj může mít negativní vliv na inflaci a náklady se přenesou na spotřebitele.

Poznámka

V některých státech, jako je Georgia, plány veřejných služeb na výstavbu nových elektráren spalujících fosilní paliva vyvolávají nesouhlas spotřebitelských skupin a klimatických aktivistů.

Pokud se nenaplní projekce růstu poptávky po energii, mohou plátci účtů čelit vyšším nákladům po celá desetiletí.

Napětí mezi obavami spotřebitelů a návratností pro akcionáře by mohlo růst, jakmile více veřejných služeb navrhne nové stavby.

Regulátoři by tak mohli omezit návratnost investic do veřejných služeb, což by poškodilo investiční atraktivitu společností, které budou pravděpodobně muset vydávat akcie na financování těchto nových projektů.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.