Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nenápadná revoluce ve stínu AI: Zastíní nová technologie Nvidii?

AI změnila trhy, ale investoři už hledí jinam. Kvantové počítače slibují revoluci, přestože tato technologie čelí mnoha výzvám. Jak se připravit na kvantovou budoucnost?

Nenápadná revoluce ve stínu AI: Zastíní nová technologie Nvidii?

V posledních letech zažila umělá inteligence (AI) bezprecedentní růst, který zásadně proměnil technologický sektor i širší investiční prostředí.

Společnosti jako Nvidia (NVDA), Broadcom (AVGO) či Amazon (AMZN) se díky integraci AI staly motorem růstu burzovních indexů jako S&P 500 a Nasdaq-100.

 

Investiční newsletter

Co se aktuálně děje na finančních trzích? Do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


Nyní se ale pozornost investorů začíná přesouvat k další potenciální revoluci – kvantové výpočetní technice.

Jedná se opravdu o “novou umělou inteligenci”, anebo je to další z těch tržních trendů, které budou mít skrz naskrz jepičí život?

Pojďme se na to podívat!

Od AI k novému horizontu

AI dokázala během krátké doby zvýšit provozní efektivitu firem, automatizovat klíčové procesy a zavést nové obchodní modely.

Vývoj v oblasti strojového učení, generativních modelů a datových platforem urychlil inovace v medicíně, výrobě, logistice i financích.

Technologické společnosti, které tento trend včas zachytily, zaznamenaly výrazné zhodnocení svých akcií.

Kvantová výpočetní technika však slibuje ještě hlubší změnu.

Základním principem kvantů je, že namísto standardních bitů, které mohou mít hodnotu 0 nebo 1, využívá qubity, jež mohou existovat současně v obou stavech díky principům kvantové superpozice a provázanosti.

To umožňuje řešení problémů, které jsou pro klasické počítače výpočetně nereálné – například v oblasti kryptografie, simulace molekul, optimalizace nebo umělé inteligence samotné.

Trh na vzestupu, ale v plenkách

Ačkoliv je kvantová výpočetní technika stále v rané fázi vývoje, některé veřejně obchodované společnosti již začínají generovat tržby.

Například D-Wave Quantum oznámila uvedení nové generace svého kvantového počítače Advantage2.

Tento počítač je cílen na praktické využití v optimalizaci a umělé inteligenci.

Společnost zaznamenala meziroční nárůst tržeb o 500 % na 15 milionů dolarů, což ukazuje na rostoucí zájem trhu i prvotní adopci ze strany firem.

Dalšími hráči jsou Rigetti Computing či IonQ, kteří rovněž rozvíjejí své kvantové platformy, často s podporou vládních grantů či strategických partnerství.

Vývoj ceny kvantových akcií

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Koupit akcie D-Wave Quantum Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nicméně, technologické překážky zůstávají významné – křehkost qubitů, vysoká chybovost výpočtů a nutnost extrémních podmínek (např. supravodivost v blízkosti absolutní nuly) zatím brání masovému nasazení.

Rizika a příležitosti

S investicemi do kvantových akcií se pojí vyšší míra rizika nežli s investicemi do zavedených AI firem.

Kvantová technologie se pohybuje v oblasti tzv. deep tech, kde je cesta od laboratoře k trhu dlouhá a nákladná.

Zatímco některé společnosti mohou být úspěšné, jiné mohou selhat – podobně jako tomu bylo u internetové bubliny koncem 90. let.

Pro investory to znamená nutnost pečlivého zvážení strategie.

  • Agresivnější investoři mohou zvažovat přímou expozici vůči firmám jako IonQ, D-Wave nebo Rigetti, které sice nejsou zatím ziskové, ale drží klíčové patenty nebo spolupracují s významnými partnery.
  • Konzervativnější přístup představuje investice do technologických gigantů jako Alphabet (Google), IBM, Amazon nebo Microsoft, kteří aktivně investují do kvantových programů, ale zároveň mají diverzifikované příjmy.

Výhled do budoucna

Přestože kvantová výpočetní technika ještě zdaleka není mainstreamovou technologií, významné průlomy by mohly nastat během příští dekády.

Podle odhadů různých analytiků může trh s kvantovými technologiemi do konce roku 2030 dosáhnout objemu miliard dolarů ročně, zejména v oblastech jako je farmaceutický výzkum, bezpečnost, logistika a finance.

Do roku 2025 bychom mohli být svědky prvních komerčně životaschopných aplikací a širšího zájmu institucionálních investorů – podobně, jako tomu bylo u AI před několika lety.

Chcete investovat do akcií z oblasti kvantových výpočtů? Vyzkoušejte některého z následujících brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 61 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat