Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak ušetřit 30 % nákladů měsíčně – Skutečně efektivní rady z praxe

Publikováno
Jak ušetřit 30 % nákladů měsíčně – Skutečně efektivní rady z praxe
Zdroj: depositphotos.com

Šetříme asi všichni… ale dejme si ruku na srdce, komu z nás se to opravdu daří? Šetření peněz může být náročné a pokud nevíte, jak se přinutit nebo jaký systém zvolit, nejste v tom sami. Žít od výplaty k výplatě rozhodně není v pořádku, ale několika jednoduchými kroky v tomto článku vám poradíme, jak ušetřit.

V podstatě by se dalo říct, že celé je to jen o malých změnách a drobných krůčcích na denní, týdenní či měsíční bázi. Hlavní je, abyste v sobě našli motivaci, tedy abyste “chtěli”. Je to o vůli trochu změnit svoje myšlení, návyky, způsob zpravování peněz a utrácení.

Pomocí těchto pravidel můžete snadno ušetřit až okolo 30 % výdajů. To už je ohromná suma! Nakonec taky dost možná zjistíte, že vlastně žijete stejně bohatý život, jen jste omezili pár nejdražších a nejzbytečnějších výdajů.

V tomto článku se zaměříme na tipy, jak ušetřit nejen na pravidelných měsíčních či týdenních výdajích, ale také jak ušetřit na dlouhodobých nákladech.

1) Jako první zaplať sám sobě

Přesně tak zní jedna z nejznámějších rad Roberta Kiyosakiho, světoznámého odborníka na osobní finance, kouče a autora kniha Bohatý táta, chudý táta. Co přesně svou radou myslí v praxi? Jakmile vám přijde výplata, měli byste jako první “zaplatit sami sobě”, tedy zainvestovat nebo odložit své peníze na vytvoření finanční rezervy.

Například můžete ze své výplaty odložit 10 % ihned poté, co vám přijde na účet. Efekt je zejména psychologický – Budete celý měsíc fungovat s tím, že tuto částku prostě nemáte a máte mnohem vyšší šanci, že ji také skutečně ušetříte, než kdybyste si ji nechali snadno dostupnou na běžném účtu. Pokud je 10 % moc, začněte s částkou nižší, ale ušetřete alespoň něco, abyste si pěstovali tento zdravý finanční návyk.

Nevíte, kolik vlastně zvládnete ušetřit? To je špatně, ale právě s tím vám pomůže přehled výdajů a nákladů, tedy rozpočet. Ten si můžete snadno sepsat na papíře, ale v dnešní moderní době vám může posloužit i řada volně dostupných aplikací či kalkulaček.

2) Dobrý vs. špatný dluh

Udělejte si revizi svých dluhů. Kreditní kartou či kontokorentem počínaje, přes úvěr na auto až po hypotéku. Existují totiž pojmy jako dobrý a špatný dluh a měli byste mezi nimi rozlišovat.

Stručně řečeno, špatný dluh bude obecně s vysokou úrokovou sazbou na zbytné věci (dovolená, vánoční dárky apod.). Naproti tomu smysluplný dluh může být např. hypotéka na vlastní dům, investiční byt, auto, které potřebujete pro práci atd.

Jakmile si uděláte přehled, zaměřte se na ty špatné dluhy, zkuste je konsolidovat, projednejte s bankou snížení sazeb, spojte je a splácejte dohromady méně. Možnosti skutečně existují, ale musíte se trochu snažit něco s tím udělat. Pravda, současná doba zrovna nízkými sazbami neoplývá, ale za třeba rok už může být situace úplně jiná. Proto se o své dluhy zajímejte. Můžete tak ušetřit své vlastní, vydřené peníze.

3) Vyhodnocení vlastních finančních produktů

Sáhněte si do svědomí – Kdy jste si naposledy prošli své finanční aj. produkty, za které pravidelně platíte? Možná to bude otázka jako z nějaké reklamy a online srovnávač, ale “neplatíte příliš”? Jak dlouho už máte uzavřenou svou životní pojistku? Nestojí vás pojištění auta více, než by mělo? Neplatíte zbytečně hodně za svůj tarif? Jaké další produkty máte a třeba o nich už ani nevíte?

Toto pro vás mohou být velmi zbytečné náklady a v podstatě by jim mohla stačit pověnovat jen trocha času, abyste ušetřili několik stovek až tisíc měsíčně.

4) Šetřete na zbytečných nákladech

Pro řadu Čechů je dovolená u moře alespoň jednou za rok takřka otázka života a smrti. Je to ale opravdu tak nezbytné, nebo musíte letět právě do té drahé destinace? Pokud cestujete s dětmi, zkuste se jich zeptat, která dovolená se jim líbila nejvíce. Dost možná to nebyla drahá dovolená u moře, ale víkendová stanovačka v kempu.

Auto je velký a mnohdy zbytečný výdaj. Je to hlavně o pohodlí.

Ano, někteří z nás se z vesnice do práce dostanou jen obtížně, ale většina z nás, přiznejme si to, jezdí autem po městě i docela zbytečně. Můžete ušetřit nejen přírodu, ale také svou peněženku. Cestování hromadnou dopravou bude asi vždy výrazně levnější. Zkuste ale zvážit i takové alternativy, jako dojíždění na kole či kolečkových bruslích.

Auto a dovolené jsou 2 asi největší výdaje, které lze zároveň silně ovlivnit a nejvíce ušetřit. Berte tyto body naprosto vážně.

5) Přehodnoťte své zbytečné výdaje

Nyní se pojďme podívat na vícero skupin nákladů, které rozhodně stojí za přehodnocení:

  • Bankovní poplatky
  • Internet, tarif, televize
  • Předplatné, členství

Zvykli jste si platit za výběry z bankomatu, vedení účtu, SMS potvrzení o platbě aj.? Tak toto okamžitě změňte, také věci už dneska vůbec nejsou standard! Dost možná bude jen stačit zavolat do své současné banky, že to musí změnit nebo odcházíte a sami vám najednou nabídnout lepší ceník. Tuto sortu úspor si stačí zařídit jednou a budete roky platit méně, proto nepodceňujte každou korunu.

Kolik platíte za internet a mobilní tarif? Není to zbytečně hodně? Ceny jdou v posledních letech docela dolů a před dvěma lety byste za stejný tarif dali možná i o několik stovek více. Zkuste svým operátorům trochu “ukázat lokty” a třeba měsíčně ušetříte i pár stovek. Zajímavé mohou být i zlevněné balíky 3v1, které kombinují vícero produktů, např. tarif, internet a televizi.

Nenápadné, pohodlné, avšak obvykle velmi zbytné se v dnešní době stávají různé členské poplatky a prémiové účty. Netflix, HBO GO, Spotify, YouTube Premium… Opravdu všechny tyto produkty potřebujete? Nestačilo by si třeba jen stáhnout nějaký AdBlock? Nakonec třeba ty produkty ani nevyužíváte, jelikož jste si je zakoupili před lety, jenže poplatky vám stále chodí a každý měsíc vás ochudí.

Závěrem

Nejdražší a nejzbytečnější věci nás mnohdy stojí nemalé peníze a měli byste zvážit, kterých z nich byste se zbavili. Jsou tu však i velké výdaje, jako automobil a dovolená či dárky, které jsou hlavně o našem pohodlí či budování společenského statutu, ale potenciálně lze na nich ušetřit tisíce.

Poslední tip navíc je, abyste si skutečně vytvořili měsíční finanční rozpočet. Je to nakonec opravdu snadné a efektivní. Pokud nemáte přehled o svých nákladech a výdajích, těžko je můžete řídit.

Líbil se vám tento článek?
18
2

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎