Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » Nejlepší komoditní ETF roku – Proč se jim teď tak daří?

Nejlepší komoditní ETF roku – Proč se jim teď tak daří?

Nejlepší komoditní ETF roku – Proč se jim teď tak daří?
Zdroj: community.standardbank.co.za

V roce, kdy se akcie potýkají s problémy a dluhopisy si vedou ještě hůře, jsou komodity ojedinělým světlým bodem v investičním světě. Spotový komoditní index S&P GSCI vzrostl za první kvartál letošního roku o 33 %, což je za tři měsíce fenomenální posun. Pro srovnání, index S&P 500 za stejné období klesl o 3,7 %, zatímco index Barclays U.S. Aggregate Bond – sledující výkonnost amerického dluhopisového trhu poklesl o 6,5 %.

Důležité je, že investoři do komodit dokázali zachytit všechny letošní zisky cen základních surovin. Obvykle náklady na kopírování ceny podkladových komodit snižují výnosy burzovně obchodovaných fondů, což způsobuje, že se výkonnost investice odchyluje od výkonnosti spotových indexů, jako je výše zmíněný index S&P GSCI Spot. Ale ne v tomto roce. Ačkoliv v posledních dnech došlo k mírnému oslabení cen některých komodit, tato třída aktiv se stále v letošním roce jeví jako největší jistota, což potvrzuje i tabulka níže.

Vývoj hodnoty vybraných komoditních ETF od začátku roku (k 11. 4. 2022)
Vývoj hodnoty vybraných komoditních ETF od začátku roku (k 11. 4. 2022)
Zdroj: google.com/finance

Strach z nedostatku komodit vyhnal jejich ceny nesmírně vysoko

Obavy z nedostatečné nabídky komodit způsobily, že se křivky mnoha komoditních futures posunuly dokonce výše než reálná cena těchto komodit. Fond iShares S&P GSCI Commodity Indexed Trust si v první kvartále roku připsal 34,2 %, takže jeho výnos je dokonce o něco lepší než spotové ceny.

Velká část z výkonnosti indexu iShares S&P GSCI Commodity Indexed Trust pochází z držby energetických komodit, jako je ropa a zemní plyn. To není překvapivé, když se podíváme na dosud nejvýkonnější komoditní ETF v tomto roce, mnoho z těch nejvýkonnějších jsou právě energetická ETF.

Vývoj ceny zemního plynu za poslední 3 měsíce
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Patří mezi ně například fond iPath Series B Bloomberg Natural Gas Subindex Total Return ETN s růstem o 80,30 %, fond United States Natural Gas Fund s růstem o 82,34 % a fond United States 12 Month Natural Gas Fund s růstem o 74,11 %.

Jak je všem dobře známo, ceny energií v letošním roce prudce vzrostly v důsledku obav o dodávky v souvislosti s válkou mezi Ruskem a Ukrajinou.

Růst cen nezasáhl pouze energetické komodity

Důsledky tohoto konfliktu se projevily nejen na energetických trzích, ale na komoditních trzích obecně. Z Ruska nebo Ukrajiny se vyváží celá řada komodit, včetně pšenice, kukuřice, niklu, palladia a dalších.

Fond iPath Series B Bloomberg Nickel Subindex Total Return ETN a fond Teucrium Wheat Fund v letošním roce vzrostly o 57,50 %, resp. 48,90 %. Vedle burzovně obchodovaných produktů zaměřených na jednotlivé komodity se ve výčtu nejvýkonnějších komoditních ETF ocitlo také několik širších komoditních ETF.

Vývoj ceny niklu za poslední 3 měsíce
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Elements Rogers International Commodity Index-Energy TR ETN, který sleduje koš energetických komodit, od počátku roku vzrostl o 42,13 %, zatímco GS Connect S&P GSCI Enhanced Commodity Total Return Strategy Index ETN, který sleduje koš globálních komodit vážený produkcí, vzrostl o 29,25 %. Bude zajímavé sledovat, zda si komodity udrží tuto svižnou výkonnost až do konce roku. Pravděpodobně nikoliv, začátek roku však zastihl komodity díky globální nejistotě v neobyčejné „formě“.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo