Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejhorší start Tesly od vstupu na burzu v roce 2010. Hodnota společnosti se propadla o 141 miliard dolarů!

Problémy Tesly v dodavatelském řetězci, s odražením čínské konkurence i s plněním vlastních slibů, přicházejí společnost draho. Sám Musk pak přišel o 23 miliard dolarů.

Publikováno
Nejhorší start Tesly od vstupu na burzu v roce 2010. Hodnota společnosti se propadla o 141 miliard dolarů!
Zdroj: Depositphotos.com

Tesla čelí v roce 2024 řadě problémů, které vedou k výraznému poklesu hodnoty jejích akcií. Společnost v čele s generálním ředitelem Elonem Muskem zaznamenala během prvních dvou týdnů roku ohromující pokles tržní kapitalizace o více než 141 miliard dolarů. To představuje nejhorší start Tesly od vstupu na burzu v roce 2010.

Od začátku roku se akcie propadly o 12 %, což je nejvýraznější pokles za stejné období od roku 2016. Hůře na tom jsou například Boeing nebo tržiště Etsy se ztrátou přesahující 16 %. 

Dosavadním vítězem letošního roku jsou akcie Juniper Networks se ziskem přes 27 %, před akciemi Nvidia a Palo Alto Networks.

Vývoj ceny akcií Tesla od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Jenom 12. ledna akcie společnosti utrpěly značný propad, když oslabily o téměř 3,7 % a uzavřely na hodnotě 218,89 dolaru, čímž během jediného dne vymazaly tržní hodnotu ve výši téměř 36 miliard dolarů. Tržní kapitalizace společnosti nyní činí 685,9 miliardy dolarů.

Výzvy pro Teslu

Konflikt v Rudém moři zpozdil klíčové komponenty pro montáž vozů Tesla, ačkoli konkrétní dotčené díly nebyly zveřejněny. Výrobce elektromobilů je tak nucen na dobu od 29. ledna do 11. února pozastavit většinu výroby ve svém závodě nedaleko Berlína kvůli přerušení lodní dopravy způsobenému útoky na plavidla v Rudém moři ze strany Íránem podporovaných húthijských ozbrojenců.

Prodleva bude mít negativní vliv na výrobu až 14 000 vozidel.

Kromě narušení dodavatelského řetězce automobilka od počátku roku 2023 agresivně snižuje ceny svých vozů v reakci na sílící čínskou konkurenci a naopak opadající poptávku na klíčových trzích v USA a Číně.

Konkurenční dynamika na trhu s elektromobily se stupňuje a čínská společnost BYD předstihla Teslu v celosvětovém prodeji elektromobilů, ačkoli Tesla stále vede v tržbách a zisku.

Výsledkem je drsné vystřízlivění investorů. V loňském roce byly akcie osmým nejvýkonnější titulem v indexu S&P 500. Letos jsou zatím osmé nejhorší.

Hrubá marže společnosti ve třetím čtvrtletí klesla na 16,3 % z 27,9 % o rok dříve. Dá se přitom očekávat i další snižování ziskové marže, protože si dělníci v amerických závodech Tesly vydobyli zvýšení mezd. Tesla se navíc potýká s vysokými úrokovými sazbami v USA.

Propad hodnoty se osobně dotkl i nejbohatšího muže světa Elona Muska, jehož čisté jmění se letos zatím snížilo o 23 miliard dolarů.

Navzdory těmto neúspěchům zůstává Tesla klíčovým hráčem v celosvětovém přechodu od vozidel se spalovacím motorem na elektromobily. Ocenění společnosti, které bylo podpořeno příslibem vývoje plně autonomního řízení a integrací technologie umělé inteligence však bude nejspíš klesat, dokud se sliby nestanou skutky.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎