Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejasnosti v El Salvadoru – Povinné přijímání BTC a aplikace Chivo

Publikováno
Nejasnosti v El Salvadoru – Povinné přijímání BTC a aplikace Chivo
Zdroj: coingape.com

Zákon o bitcoinu, díky kterému se El Salvador stane historicky první zemí na světě, která začne přijímat tuto kryptoměnu jako zákonné platidlo, má vejít v platnost 7. září. Nese s sebou ale jisté nesrovnalosti – zmatky totiž přinesl článek sedm bitcoinového zákona.

Obsah článku sedm

Prezident země Nayib Bukele se postaral o to, aby zákon prošel expresně a právě z článku sedm tohoto zákona vyplývá následující: každý podnikatelský subjekt v zemi by měl mít povinnost akceptovat BTC jako platidlo. Tudíž pokud by přišel zákazník do obchodu a chtěl platit pomocí bitcoinu, společnost mu musí ze zákona vyhovět.

Znění vzbudilo mezi velkou částí obyvatel obavy, protože podnikatelskému sektoru by takovýto nátlak mohl uškodit. Existují totiž dvě řešení jak poté naložit s bitcoinem.

Jedním je BTC držet a vystavit se tak poměrně velké volatilitě. Druhé řešení by mohlo být pro některé subjekty finančně náročné – tím je totiž zajištění technologie, která by aktivum okamžitě převedla na americký dolar.

Uklidnění situace

Prezident Bukele potvrdil, že přijetí BTC jako zákonného platidla nebude povinné, čímž situaci značně uklidnil. Informoval o tom v pondělí na Twitteru a doplnil tak ministra financí Alejandra Zelayu, který se k situaci vyjádřil již minulý týden.

Během rozhovoru v televizním programu “Frente a Frente” uvedl, že firmy rozhodnuté nepřijímat bitcoin nebudou nijak sankcionované.

Pokud chce někdo nadále nosit hotovost, nedostat registrační bonus, neprofitovat ze zákazníků či nechtějí rozrůstat jejich byznys, mohou tak vesele pokračovat dále.

Bukele však neodkázal na článek 7. zákona o bitcoinu, nespecifikoval, zda bude článek odstraněn nebo jinak upraven. Ernesto Sanabria, mluvčí prezidenta Bukeleho, se pro server CoinDesk vyjádřil takto – “prezident jasně řekl, že používání bitcoinu není povinné”.

Infrastrukturní příchod bitcoinu

Vypadá to, že El Salvador je na kryptoměnu z pohledu infrastruktury připravený. V zemi by se 7. září mělo otevřít 200 bitcoinových automatů nesoucích název Chivo spolu s dalšími 50 směnárnami pro jednoduchou konverzi mezi USD/BTC a naopak. Dobrou zprávou je, že směna by měla být naprosto bez poplatků!

Zdroj: Nayib Bukele, Twitter.com
Nejasnosti v El Salvadoru - budou všichni podnikatelé nuceni přijímat Bitcoin?
Bitcoinové bankomaty Chivo

Vychytávka s názvem Chivo

Chivo je aplikace s nulovými transakčními poplatky, která bude sloužit pro posílání BTC. Aplikaci budou moci obyvatelé použít i pro svoje podnikání. Po stažení a absolvování procesu ověření totožnosti dostanou od státu jako dárek bitcoin v hodnotě 30 $. Tyto peníze budou moci využít pro jakoukoliv platbu.

Bukele taktéž nabádá obyvatele, aby používali aplikaci při posílání peněz ze zahraničí do El Salvadoru. Je totiž velice časté, že místní lidé odjíždí pracovat do ciziny a při platbě směřující zpět do země platí vysoké poplatky.

Prezident si tak neodpustil tuto sarkastickou poznámku (ale nutno podotknout že pravdivou).

Pokud aplikaci nechcete, vždy můžete jít do fronty na Western Union a zaplatit tak velký poplatek. To není vůbec problém.

Co myslíte vy – chtěli byste kryptoměny jako regulérní platidlo? Podělte se do sekce komentářů!

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.