Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Mohou akcie Tesla v příštím roce zdvojnásobit svou hodnotu?

Publikováno
Mohou akcie Tesla v příštím roce zdvojnásobit svou hodnotu?
Zdroj: forbes.com

Akcie Tesla se momentálně obchodují za zhruba 240 USD, což je přibližně 40 % pod jejich ATH 410 USD z listopadu 2021. Někteří optimističtí investoři však očekávají, že se akcie výrobce elektromobilů mohou v příštím roce vyšplhat až na 500 USD. Je růst o více než 100 % reálný? 

Není třeba zdůrazňovat, že akcie Tesly byly, s desetiletým zhodnocením ve výši více než 2 500 %, jednou z nejlepších investic, jakou kdo mohl udělat. Nejde ale jen o značnou historickou návratnost. Jenom letos tyto akcie zaznamenaly nárůst o neskutečných 119 %.

Vývoj ceny akcií Tesly v roce 2023

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že hodnota 500 USD za akcii v příštím roce není nedosažitelná. Podíváme-li se však na akcie Tesla blíže, odhalíme 3 velká “ale”.

Ale číslo 1: Růst tržeb

Dlouhodobé výnosy akcií jsou závislé na ekonomické výkonosti firmy. V případě Tesly byl po celou dobu její existence hnací silou výrazný růst tržeb. Vedoucí úloha na trhu elektrických vozidel nejen v USA, ale po celém světě vedla k rychle rostoucím prodejům.

Nicméně v roce 2023 se děj událostí výrazně zpomalil. Ve třetím čtvrtletí tržby Tesly vzrostly pouze o 9 %, což je hluboko pod až monstrózním dvouciferným růstem, který společnost obvykle zaznamenává. Elon Musk z tohoto vývoje viní nepříznivé makroekonomické prostředí. Nová auta jsou obecně méně dostupná při vyšších úrokových sazbách a vysoké inflaci.

Ale číslo 2: Ziskovost

Růst tržeb sám o sobě stačit nebude. Rostoucí konkurence na trhu elektromobilů nutí Teslu ke snižování cen za účelem udržení tržního podílu. To se však negativně projevuje na provozní marži, kterou měla Tesla ve třetím čtvrtletí ve výši 7,6 %.

Ve stejném období předchozího roku byla společnost více než dvakrát ziskovější. Provozní marže v Q3 2022 činila 17,2 %.

Ale číslo 3: Valuace

V době psaní článku je poměr ceny k zisku akcií Tesly 78. Někteří by možná mohli považovat tuto hodnotu za odůvodněnou s ohledem na tržní podíl společnosti a potenciál v inovacích. Je však třeba zdůraznit, že zatímco cena akcií letos vzrostla o 119 %, P/E ratio vzrostlo za stejné období o 105 % .

To by mohlo působit, jako protitlak k růstu ceny akcií. Některým potenciálním investorům se totiž může zdát, že jejich cena rostla spíše na základě sentimentu a akcie jsou nyní nadhodnocené.

V příštím roce se asi nedá očekávat výrazný růst valuace Tesly a v prostředí vysokých úrokových sazeb i inflace bude pro akcionáře klíčová výkonnost firmy.

Ta by musela ukázat až zázračné finanční výsledky, zejména zdvojnásobení zisku na akcii, aby akcie do konce příštího roku dosáhly ceny 500 dolarů.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.