Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcií Tesla. Její dominance na trhu zpochybněna – co by měli investoři vědět!

Analýza akcií Tesla. Její dominance na trhu zpochybněna – co by měli investoři vědět!
Zdroj: Midjourney.com

Tesla, lídr v oblasti elektromobilů, je předmětem zájmu investorů po celém světě a nejenom jich. My jsme akcie Tesla zařadili do našeho investičního portfolia, do kterého jsme investovali 300 000 Kč. I proto se na tuto společnost podíváme v následující analýze.

Inovativní přístup společnosti k výrobě automobilů, skladování energie a řešením čisté energie nejen změnil automobilový průmysl, ale také přetvořil investiční strategie – postavil doslova na hlavu strategii hodnotového investování.

Tesla představuje komplexní, ale fascinující případovou studii moderního investování – přesun investorů od společností, které generují zisk, ke společnostem, které snad jednou ziskovosti dosáhnou. To se nakonec v případě Tesly skutečně vyplnilo.

Tato analýza se zabývá různými aspekty podnikání a výkonnosti akcií Tesla a nabízí pohled na rizika a příležitosti spojené s investováním do této průkopnické společnosti.

Proč uvažovat o investici do akcií Tesla

  • Zahájení produkce modelu Cybertruck: Očekává se, že by výroba vozu Tesla Cybertruck mohla přinést společnosti významné příjmy, které se jen v roce 2024 odhadují na 22 miliard dolarů, což představuje více než 25% nárůst příjmů oproti současnosti.
  • Výroba nákladních automobilů s návěsem: Tesla plánuje zahájit v roce 2024 také výrobu návěsových nákladních automobilů s cílem vyrábět 50 000 kusů ročně do roku 2025. To by mohlo zvýšit roční příjmy o dalších 8 miliard dolarů.
  • Růst trhu s elektromobily: Trh s elektromobily podle odhadů výrazně poroste, přičemž do roku 2030 se očekává nárůst tržeb z 206 miliard USD na 957 miliard USD. Tržby Tesly jako největšího výrobce elektromobilů by mohly výrazně vzrůst.
  • Technologický pokrok: Tesla se zaměřuje na technologie, jako je umělá inteligence, robotika, software a bateriové úložiště. Vyvíjí také vlastní čipy a superpočítač Dojo, aby pokročila ve svém programu plného samořízení.
  • Skladování energie a síť dobíjecích stanic: Nasazení energetických úložišť společnosti meziročně vzrostlo o 90 %, což významně přispělo k ziskovosti společnosti. Její síť supercharging, největší globální síť rychlého nabíjení, pak zůstává zisková a bude se dále rozšiřovat.
TIP

Zajímá vás, jaké další tituly jsme kromě akcií Tesla zařadili do našeho portfolia? Přečtěte si tento článek: Investovali jsme 300 000 Kč do akcií: Představení investičního portfolia. 

Jaká jsou rizika investování do akcií Tesla?

  • Vysoké náklady na vozidla: Automobily značky Tesla zůstávají i přes snížení cen drahé, což omezuje jejich přitažlivost na masovém trhu.
  • Obavy ohledně dodávek baterií: Tesla čelí problémům při zajišťování dostatečného množství baterií pro uspokojení výrobních požadavků. Navzdory budování další továren gigafactory, mohou logistické a regulační překážky ovlivnit její výrobní kapacity.
  • Rostoucí konkurence: Trh s elektromobily je stále více přeplněn nabídkami zavedených výrobců automobilů a technologických společností. Zvýšená konkurence může negativně ovlivnit podíl společnosti na trhu a její dominantní postavení v oblasti elektrických vozidel.

Fundamentální data Tesly

Tesla vykázala za třetí čtvrtletí roku 2023 celkové tržby ve výši 23,4 miliardy USD, což představuje 13% nárůst oproti předchozímu roku. Zisk společnosti na akcii naopak klesl na 66 centů ze 105 centů v předchozím roce.

Problémem jsou klesající marže. Provozní marže společnosti klesly na 7,6 % z 25,1 % před rokem, a to zejména v důsledku hlubokého snížení cen vozidel. Hrubá marže z automobilového průmyslu pak dosáhla 18,6 %, což představuje rovněž pokles z 27,9 % ve třetím čtvrtletí roku 2022.

I přes nabídku slev a pobídek klesl podíl společnosti na americkém trhu s elektromobily z 60 % v prvním čtvrtletí na 50 % ve třetím čtvrtletí. Celkové příjmy Tesly z automobilového průmyslu dosáhly 19,6 miliardy USD, což představuje 5% meziroční nárůst. Pozitivní je však růst příjmů ze segmentu skladování energie, který činil 1 599 milionů dolarů oproti 1 117 milionům dolarů ve stejném čtvrtletí předchozího roku.

TIP

Zajímá vás jak se našemu investičnímu portfoliu, do kterého jsme investovali 300 000 Kč, daří? Zde si můžete přečíst shrnutí za červenčervenecsrpenzáří, říjen a listopad.

Business model společnosti Tesla

Obchodní model Tesly je jedinečnou kombinací technologických inovací, přímého prodeje spotřebitelům a zaměření na udržitelnou energii. Ústředním prvkem tohoto modelu je závazek společnosti vyrábět elektromobily, které kombinují vysoký výkon s odpovědností k životnímu prostředí.

Na rozdíl od tradičních výrobců automobilů má Tesla pod kontrolou celý výrobní proces. Tato vertikální integrace se vztahuje i na tvorbu vlastních baterií a pohonných jednotek, což zajišťuje technologické vedení na trhu s elektromobily.

Tesla navíc není jen výrobcem automobilů, ale také společností zabývající se čistou energií. Její produktová řada zahrnuje solární panely pro výrobu obnovitelné energie a powerwall, domácí bateriový produkt pro skladování energie.

Tržní strategie společnosti zahrnuje také zaměření na různé segmenty spotřebitelů. Zpočátku se Tesla soustředila na špičkové modely, jako jsou Roadster a Model S, postupně však rozšířila své působení na cenově dostupnější varianty, jako jsou Model 3, Model Y a Cybertruck, čímž rozšířila svůj záběr na trhu.

Jak se akciím Tesla aktuálně daří?

Výkonnost akcií Tesla v roce 2023 vykazuje kombinaci odolnosti a kolísání. Na začátku prosince se akcie obchodují okolo ceny 235 USD, což je výrazný propad od historického maxima 409,97 USD zaznamenaného 4. listopadu 2021.

Tato aktuální cena se však nachází výrazně nad 52týdenním minimem 101,81 USD, což naznačuje výrazné oživení. Nejvyšší hodnota za 52 týdnů pak činila 299,29 USD, což stále naznačuje prostor pro potenciální růst. Průměrná cena akcií za poslední rok činila 210 USD.

Info

Dle portálu ValueInvesting je aktuální férová cena akcií Tesla 230 USD. Přibližně 2,5 % pod aktuální tržní cenou.

Technická analýza akcií Tesla

Cenový vývoj akcií Tesla vytváří velké rozdíly mezi investory i mezi analytiky. Celkem se predikce cenového vývoje účastnilo 33 analytiků z Wall Street, přičemž 14 z nich predikuje růst ceny akcií na hodnotu 380 USD a 13 z nich očekává spíše cenovou stagnaci v nadcházeních dvanácti měsících okolo hodnoty 247 USD. Dokonce 6 analytiků očekává, že akcie Tesla budou dále oslabovat, a to až na cílovou hodnotu 85 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie Tesla od analytiků z Wall Street
Cenová predikce pro akcie Tesla od analytiků z Wall Street

Akcie Tesla se od roku 2022 obchodují v klesajícím trendu, který respektuje hodnotu trendové čáry. Dokud akcie neprorazí tuto rezistenci, budou se dále obchodovat v jasném down trendu. Nejbližší support se nachází až na hodnotě 160 USD a je tvořen cenovým low. Poslední výrazný support je rovněž tvořen cenovým low, které nastalo na přelomu let 2022 a 2023 a nachází se na ceně 110 USD.

Optimistické predikce analytiků počítají s proražením klesající trendové čáry a růstem až do oblasti cenových knotů, těsně pod současná historická maxima. Konzervativní výhled počítá se stagnací ceny okolo hodnoty POC z pohledu volume profile, což může rovněž znamenat proražení klesající trendové čáry, ovšem velmi konzervativním přístupem. Případný pokles akcií by podle analytiků mohl být ukončen dokonce až pod hodnotou posledního supportu, což by nebylo pro akcie Tesla nic pozitivního.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní akciový graf společnosti Tesla
Týdenní akciový graf společnosti Tesla
Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎