Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Množství špatných kryptoměn nyní stojí přemrštěné ceny, varuje Bitwise. Které to jsou?

Vzestup kryptoměn, jehož hnací silou je Bitcoin, vedl k prudkému nárůstu i u cen rizikových projektů. Investoři by k nim měli přistupovat obezřetně.

Množství špatných kryptoměn nyní stojí přemrštěné ceny, varuje Bitwise. Které to jsou?
Zdroj: depositphotos.com

Trh s kryptoměnami zažívá v současné době prudký vzestup, zejména díky Bitcoinu (BTC), který dosahuje nebývalých výšin. Ne všechna virtuální aktiva jsou ale dobrou příležitostí.

Matt Hougan, investiční ředitel společnosti Bitwise, varuje před lákavostí projektů s prudce rostoucími cenami a zdůrazňuje, že při diverzifikaci portfolia kryptoměn je důležitá určitá míra skepse.

Rostoucí Bitcoin táhne nahoru altcoiny

V kryptu je momentálně patrný “efekt bohatství”, protože prudký růst ceny Bitcoinu a dosažení nového historického maxima povzbudily investory, aby své zisky rozprostřeli do dalších spekulativních digitálních aktiv.

Hougan poznamenává, že zvýšení důvěry plynoucí z výkonnosti Bitcoinu vede investory k rizikovějšímu chování ve snaze dosáhnout vyšších výnosů.

Tato snaha je však spojena s rizikem legitimizace méně důvěryhodných projektů, které by za jiných tržních okolností tolik důvěry a přílivu kapitálu neměly šanci získat.

Hougan věří, že to, co táhne ceny altcoinů nahoru, nejsou procentuální přírůstky samotného Bitcoinu, ale růst jeho celkové tržní kapitalizace.

“V předchozích bull runech bylo totiž celkové vygenerované bohatství nižší než nyní, přestože růst ceny Bitcoinu byl v procentech vyšší.”

A od listopadu 2022, kdy Bitcoin dosáhl svého minima, vzrostla jeho tržní kapitalizace o 1 bilion USD.

AI a meme tokeny

Tento trend zvýšil zejména hodnotu memetokenů a AI tokenů (kryptoměn, které jsou nějakým způsobem spojené s umělou inteligencí).

Kryptoměny jako Fetch.ai (FET), Worldcoin (WLD) a Arkham (ARKM) na této vlně za poslední měsíc udělaly řádově stovky procent.

Aktuální cena
Změna
Fetch.ai / FET
Načítání
Načítání
Načítání
World / WLD
Načítání
Načítání
Načítání
Arkham / ARKM
Načítání
Načítání
Načítání

Nástup umělé inteligence jako nástroje však přinesl rychlý rozvoj pro legitimní projekty i podvodné systémy, což zvyšuje složitost investičního prostředí.

S tím, jak se podvody stávají sofistikovanějšími, roste problém rozeznat skutečné projekty od těch podvodných.

Například Humanized AI – projekt, jehož cílem měla být revoluční změna způsobu, jakým umělá inteligence chápe lidské vstupy.

Investory nalákal inovativní koncept projektu a jeho potenciál růstu, Humanized AI se během měsíce podařilo nashromáždit 173 ETH, což v té době odpovídalo přibližně 665 000 USD. Potom zmizel web, profily sociální sítí i tokeny projektu a bylo po všem.

Poznámka

Model projektu lákal uživatele na kryptoměnové tokeny HMZ AI výměnou za účast na úlohách zpracování dat, což odpovídalo trendu motivace zapojení uživatelů odměnami v kryptoměnách.

Pak je tu také celá řada memecoinů a AI tokenů, které nejsou přímo myšlené jako podvod, ale jejich cena je přemrštěná a neudržitelná. Takových budou momentálně na trhu tisíce a denně vznikají nové.

Je tedy dobré nenechat se unést a podrobit digitální aktiva před jejich nákupem analýze a dohledat si dostatek informací.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.