Nový geopolitický světový řád je stále zřetelnější. Covid-19 a ruská invaze na Ukrajinu prohloubily fragmentaci a vznik konkurenčních geopolitických bloků. Indikátor geopolitického rizika BlackRock se aktuálně pohybuje lehce nad svým historickým průměrem, což znamená, že investoři jsou nadále pozorní vůči geopolitickým rizikům.
Globální indikátor geopolitického rizika BlackRock má za cíl zachytit celkovou pozornost trhu vůči geopolitickým rizikům.
Jeho úroveň klesla z březnového vrcholu, který nastal po ruské invazi na Ukrajinu. Jisté však je, že pozornost trhu k vybraným individuálním rizikům, jako je konflikt mezi Ruskem a NATO, zůstává zvýšená a udržuje globální ukazatel nad jeho pětiletým průměrem. Která geopolitická rizika nyní sledují investoři vůbec nejvíce?
7. Konflikt v Severní Koreji – riziko střední
Severokorejský jaderný program pokračuje v nezmenšené míře ve všech svých oblastech. Severní Korea odmítla rozhovory s USA a výrazně vystupňovala provokace, včetně provedení testů balistických raket během květnové cesty amerického prezidenta Joea Bidena do regionu. BlackRock nevidí bezprostřední hrozbu regionálního konfliktu. Přesto se podle jejich názoru napětí v letošním roce zvýší. To by mohlo zahrnovat další testy raket dlouhého doletu a sedmý jaderný test. Trhy toto riziko pravděpodobně podceňují.
6. Velký teroristický útok – riziko střední
Zabití vůdce Al-Káidy Ajmána al-Zawahiriho ukazuje sílu protiteroristických aktivit USA i po stažení z Afghánistánu. Podle amerických zpravodajských služeb by to mělo oslabit Al-Káidu, ale mezinárodní teroristická hrozba přetrvává, neboť spřízněné teroristické sítě a ISIS jsou stále aktivní. Americká administrativa zdůraznila rostoucí riziko domácího terorismu a označila ho za nejvážnější a nejtrvalejší teroristickou hrozbu pro vlast. Tuto hrozbu vnímá BlackRock jako rostoucí, zejména v období před listopadovými volbami.
5. Strategické soupeření mezi USA a Čínou – střední riziko
Klíčovým ohniskem americko-čínských vztahů se stal Tchaj-wan. Peking reagoval na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu bezprecedentním cvičením s ostrou střelbou, zákazem dovozu amerického zboží a sankcemi proti americkým představitelům. Čína rovněž pozastavila vojenský, klimatický a další dialog s USA. Dle investiční společnosti americký Kongres bude i nadále podporovat užší vztahy s Tchaj-wanem, což zvýší napětí. V krátkodobém až střednědobém horizontu není na místě očekávat vojenskou konfrontaci, ale v dlouhodobém horizontu se riziko může výrazně zvýšit.
4. Politická krize na rozvíjejících se trzích – střední riziko
Vedlejší účinky ukrajinské krize budou umocňovat problémy rozvíjejících se ekonomik. Rozvíjející se trhy se již potýkaly s inflací a pomalým hospodářským oživením po pandemii. Nyní čelí ještě většímu tlaku v důsledku vysokých cen potravin a energií, vyšších úrokových sazeb v USA a zpomalujícího se čínského růstu. Rizikem zůstávají sociální nepokoje, které jsou v různých zemích již patrné. Nedostatek potravin a inflace způsobují na rozvíjejících se trzích nestabilitu již dlouho. Potenciální může dojít k vlně státních bankrotů.
3. Významný kybernetický útok – vysoké riziko
Pravděpodobnost kybernetických útoků se podle BlackRock zvyšuje s tím, jak se rusko-ukrajinský konflikt vyvíjí v rozsáhlou a vleklou válku. Kritické vládní a soukromé sítě i infrastruktura jsou zranitelné vůči hackerským útokům a špionáži a americká vláda prosazuje další kybernetickou ochranu. Reakce finančních trhů však byly doposud nevýrazné. Útoky mají stále větší rozsah a sofistikovanost, přičemž USA čelí epidemii ransomwaru. Opakované útoky mohou způsobit značné škody a trvalé narušení, které se může přenést na finanční trhy a ekonomiku.
2. Globální technologické “oddělení” – riziko je vysoké
Strategické soupeření mezi USA a Čínou je příčinou globální fragmentace, neboť se obě země zaměřují na posílení soběstačnosti, snížení zranitelnosti a oddělení svých technologických odvětví. Západní sankce na dovoz ruských technologií prohloubí roztříštěnost a globální zaměření na spolehlivé dodavatelské řetězce. Spojené státy již přijaly zákon CHIPS a Science Act, jejichž cílem je zvýšit konkurenceschopnost v oblasti kritických technologií, jako jsou polovodiče. A Komise pro cenné papíry a burzy zvyšuje požadavky na zveřejňování informací pro čínské firmy, které vstupují na burzu v USA. USA rovněž vyhlásily sankce proti čínským společnostem, které podkopávají americké sankce vůči Rusku, a zvažují kontroly příchozích investic z Číny.
1. Konflikt mezi Ruskem a NATO – vysoké riziko
Ruská invaze na Ukrajinu je největší a nejnebezpečnější vojenskou mobilizací v Evropě od druhé světové války. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se nepodařilo dosáhnout původního cíle, kterým bylo popření suverenity Ukrajiny. Pozornost se nyní přesouvá na jižní Ukrajinu, protože ruská ofenziva na východě se zpomaluje a ukrajinské protiútoky nabírají na síle. Urovnání konfliktu se v tuto chvíli jeví jako nepravděpodobné. Místo toho lze očekávat prodloužení konfliktu spolu s dlouhodobou politickou, ekonomickou a vojenskou patovou situací mezi Západem a Ruskem. Stále panuje významné riziko úmyslné nebo náhodné eskalace konfliktu mezi NATO a Ruskem.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.