Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Máme za sebou divokou čtyřletou jízdu akciového trhu. Co je největší poučení?

Před čtyřmi lety způsobila pandemie covid-19 jedno z nejhorších období pro akciové trhy, ale následné zotavení překonalo všechna očekávání. Co by si z tohoto vývoje měli investoři odnést?

Máme za sebou divokou čtyřletou jízdu akciového trhu. Co je největší poučení?
Zdroj: depositphotos.com

Co mají společného roky 1929, 1987, 2008 a 2020? Ve všech případech šlo o krachy na akciovém trhu, které vedly k nejhorším recesím, nezaměstnanosti a bídě v Americe.

Těžko tomu uvěřit, ale jsou to už čtyři roky, co covid-19 způsobil kolaps trhů – což zastavilo globální ekonomiku. Při pohledu zpět je jasné, že to byla jedna z nejhorších hospodářských krizí vůbec.

Pozoruhodné však je, jak rychle se na ni zapomnělo.

Výlet do minulosti:

  • Americké akcie se 16. března 2020 potýkaly s druhým nejhorším dnem v historii – Dow Jones, S&P 500 a Nasdaq klesly o více než 12 %, když investoři vstřebávali dopady koronaviru. A pak, než se nadáli, burzovní krach skončil.
  • Mezi 14. únorem a 23. březnem se americké akcie propadly o více než 33 % během pouhých 24 obchodních dnů, což znamenalo nejkratší a nejvolatilnější tržní krach v historii.
  • Průmyslový index Dow Jones Industrial Average, který je starý 128 let, se během pouhých čtyř dnů propadl o více než 26 %, což je jeho nejhorší čtyřdenní období v historii, které překonává slavné krachy z let 1929 a 1987.

Vývoj hodnoty 3 velkých amerických indexů v první polovině roku 2020

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání

Zpětný pohled na rok 2020

Uprostřed chaosu bylo náročné si všimnout, že akciový trh dosáhl dna zhruba měsíc po krachu – a málokdo by předpověděl, že akcie dosáhnou historického maxima o šest měsíců později.

Nemuseli jste být supergénius, abyste vydělali peníze – stačila vám trpělivost a trocha pobídek od strýčka Sama – fiskální stimuly americké vlády. Co jsme se tedy mohli z tohoto období naučit?

  • Načasovat trh je těžké: Nejjednodušší způsob, jak “nakoupit pokles”, je držet se konzistentního investičního plánu, jako je například pravidelné investování, který vás udržuje zainvestované bez ohledu na podmínky na trhu.
  • Historie se opakuje: Těm, kteří si mysleli, že “tentokrát je to jinak”, a přísahali, že se trh neodrazí, unikla generační nákupní příležitost.
  • Neprodávejte panice: Strach, nejistota a pochybnosti mají za cíl přimět vás k prodeji, ale ti, kteří během pandemie (nebo následného krátkého medvědího trhu) propadli panice, pravděpodobně propásli následný tržní boom.

Jaká je situace nyní?

Indexy S&P 500 a technologický Nasdaq 100 jsou 51 %, respektive 81 % nad svými (tehdejšími) historickými maximy z února 2020, která předcházela krachu trhu způsobeném covidem-19.

Akciové indexy také pravidelně posouvají svá historická maxima.

Jinými slovy, kdybyste zůstali zainvestovaní po celé uplynulé čtyři roky, seděli byste na pěkném balíku peněz.

A pokud jste tak neučinili, budiž vám to poučením pro příští cyklus.

Uvažujete o pravidelném investování? Zvážit můžete některou z námi recenzovaných platforem:

Favorit redakce

Výhody
  • Velmi jednoduchý přístup k investování, který zvládne i naprostý nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky a velmi nízké průběžné poplatky za investování
Nevýhody
  • Omezený potenciál návratnosti oproti aktivnímu výběru jednotlivých akcií
  • Nízký počet akcií, do kterých lze investovat

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.