Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přemýšlíte, kam investovat peníze? Které IT akcie budou v roce 2024 růst nejvíce?

Počítačový průmysl poprvé za dva roky vykázal pozitivní růst, ovšem dodávky se stále pohybují na 17ti letých minimech. Jaké investiční příležitosti se v tomto odvětví nachází?

Publikováno
Přemýšlíte, kam investovat peníze? Které IT akcie budou v roce 2024 růst nejvíce?
Zdroj: Midjourney.com

Mnoho investorů by si mohlo myslet, že díky boomu umělé inteligence v technologickém segmentu, se bude zákonitě dařit i společnostem prodávajícím počítače. Tak to ovšem není.

Tento trží segment vykazuje v posledních letech velmi neuspokojivé výsledky. Poslední data ovšem hovoří o zlepšující se situaci a kde se mohou skrývat příležitosti, se podíváme právě v tomto článku.

Přichází obrat v počítačovém průmyslu?

V roce 2023 si počítačový průmysl prošel peklem, protože vykázal nejmenší prodeje za posledních 17 let. Podle společnosti Gartner bylo v posledním kvartále loňského roku prodáno 63,3 milionů počítačů, což představuje 0,3% nárůst, oproti stejnému období v loňském roce.

V roce 2023 se celkem vyrobilo 241,8 milionu počítačů, což je nejhorší výsledek od roku 2006, kdy poprvé produkce klesla pod 250 milionů. Největší poklesy prodejů jsou hlášeny z Číny, kde se jedná o 8% pokles. Naopak rostly prodeje v segmentu EMEA o 8,7 %.

Zdroj: finance.yahoo.com
Tabulka kvartálních prodejů počítačových společností
Tabulka kvartálních prodejů počítačových společností

Analytici očekávají, že rok 2024 by měl být pro tento segment pozitivní a to především díky snaze společností implementovat čipy s umělou inteligencí do svých zařízení.

V tomto ohledu má navrch společnost Microsoft, která službu umělé inteligence nabídne svým zákazníkům formou Windows Copilot. Tato funkce by měla být v budoucnu dostupná skrze tlačítko na klávesnici počítačů. Co však přímo jednotlivé počítačové akcie?

Kliknutím přejdete do aplikace Discord, kde naleznete celý článek zdarma.

Přijďte na náš Discord, kde si můžete přečíst celou analýzu akcií ZDARMA. Kliknutím na tlačítko výše se na server přidáte. Článek poté naleznete v sekci #analýzy.

Na našem Finex.cz Discord serveru tvoříme místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity a sami do ní také přispíváme. Přidejte se na Discord ještě dnes a přijďte diskutovat – třeba i o tomto článku.

1) Intel

I když to akciový růst nenaznačuje, tržby společnosti Intel byly v meziročním měřítku negativní se ztrátou 24 %. V roce 2024 se počítá s mírným růstem, kdy by tržby měly dosáhnout hodnoty 61 miliard USD, ovšem jedná se o částku stále velmi vzdálenou minulým tržbám (okolo 80 miliard USD). Intel vyplácí kvartální dividendu v hodnotě 0,13 USD za akcii.

Akcie Intel v závěru loňského roku prorazily silnou rezistentní zónu, jejíž minimální ceny mohou nyní v trhu fungovat jako support. Zároveň byl akciový růst Intelu zastaven nejsilnějším volume. Trh může v současné době provést pullback směrem na hodnotu 44 USD a pokračovat v růstu. Pokud by akci klesly pod tuto hodnotu, může se jednat o výraznější cenový propad.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Intel
Měsíční akciový graf společnosti Intel

2) Hewlett-Packard

I tržby této společnosti se nacházejí meziročně v poklesu a to 14,6 %. V letech 2024 a 2025 by mělo dojít ke stabilizaci příjmů společnosti, okolo hodnoty 55 miliard dolarů. Hewlett-Packard již 13 let vyplácí kvartální dividendu, v současné výši 0,28 USD za akcii.

Akcie Hewlett-Packard se dlouhodobě obchodují v up trendu, ovšem nejnovějším děním je spíše cenový pokles, který respektuje hodnotu klesající trendové čáry. Aby byl i krátkodobý sentiment pozitivní, musí akcie prorazit klesající trendovou čáru a pokořit nejbližší rezistenci na ceně 33 USD. Naopak pokles pod současné swingové low by znamenal výraznější pokles s nejbližším supportem až na hodnotě 20 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Hewlett-Packard
Měsíční akciový graf společnosti Hewlett-Packard

3) Dell

Tržby společnosti Dell by po meziročním poklesu o 13,4 % měly v letech 2024 a 2025 opět začíst růst, i když by se mělo jednat o růst velice mírný. V roce 2024 se očekávají tržby 88,5 miliardy USD a v roce 2025 92,55 miliardy dolarů. Společnost vyplácí kvartální dividendu v hodnotě 0,37 USD.

Akcie Dell se obchodují v rostoucím trendovém kanále a v současné době se nacházejí na horní hraně tohoto kanálu, což by mohlo predikovat oslabení. Nejbližší support se nachází na hodnotě fyzického gapu na ceně 60 USD za akcii. Pokud by tento výrazný support akcie v růstu nepodpořil, může dojít k odrazu od spodní hrany rostoucího kanálu. Průraz nad horní hranu kanálu by znamenal agresivní růst ceny akcií, nad rámec dlouhodobé konzistence.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Dell
Měsíční akciový graf společnosti Dell

Závěr

Počítačový segment se pomalu dostává z krize, kdy se společnostem nedařilo navýšit své prodeje. Podle posledního kvartálu by mohla být tato krize ovšem zažehnána a kromě čínského trhu se prodeje zvyšují.

I přes problémy tohoto sektoru vidí investoři v PC akciích velký potenciál. Ty totiž vykazují růst a zároveň cenové grafy nabízejí mnoho prostoru pro pokračování tohoto pozitivního trendu.

Líbil se vám tento článek?
0
4

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎