Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
V nedávném příspěvku jsme informovali čtenáře o společnosti Grayscale a jejím možným právním krokům proti americké komisi cenných papírů (SEC), v článku byla predikce Bloombergu, která se týkala návrhu o změně pravidel, jež definují burzy novým způsobem a jejím možném dopadu na vstřícnější přístup ke schválení bitcoinového ETF.
Neuplynul ani týden a předseda SEC, Gary Gensler, urguje plány o registrování a regulování těchto platforem, včetně práce na separaci úschovy aktiv za účelem minimalizace rizika.
“Tyto kryptoměnové platformy hrají podobnou roli jako tradiční regulované burzy, investoři by tedy měli být chráněni stejným způsobem,” řekl Gensler.
Předseda se o tomto zmínil na konferenci pořádané právnickou fakultou Pensylvánské univerzity, která se mimo jiné zaměřila na budoucnost kryptoměn. Neodpustil si svůj klasický skeptický pohled a uvedl, že veškerá nedávná reklama v tomto odvětví, včetně reklamy během Super Bowlu, nezáří kredibilitou.
Gensler dále uvedl, že SEC bude spolupracovat s komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC), aby se zabývala platformami, které obchodují jak s cennými papíry na bázi kryptoměn, tak s komoditními tokeny, protože SEC v současné době dohlíží pouze na ty, které obchodují s cennými papíry.
Funkce orgánů: SEC je dohlížející orgán zodpovědný za regulaci trhů s cennými papíry a ochranu investorů, zatímco CFTC reguluje trhy s deriváty (komoditní futures, opce, swapy nebo mimoburzovní trhy).
Gensler přirovnal platformy pro obchodování s kryptoměnami k alternativním obchodním systémům, které se používají na ostatních trzích. Zásadní rozdíl podle něj spočívá v tom, že při druhé variantě na trzích obchodují zkušení institucionální investoři, zatímco na kryptoměnových platformách obchodují miliony retailových zákazníků, čímž narážel na absenci zkušeností.
Uvedl, že SEC se bude zabývat tím, zda by jeho úřad neměl ke krypto platformám přistupovat spíše jako k retailovým burzám, než zmiňovaným “alternativním systémům”.
Vyjádření na adresu kryptoměnových trhů přichází měsíc po tom, co prezident USA Joe Biden podepsal exekutivní příkaz týkající se trhu s kryptoměnami, který nařídil ministerstvu spravedlnosti, ministerstvu financí a dalším orgánům, aby prozkoumaly rizika a příležitosti, které Bitcoin a kryptoměny přinášejí. Vedle toho mají také zkoumat potenciál CBDC.
Poznámka: Central Bank Digital Currency aneb CBDC je ve stručnosti digitální formou fiat měny dané země, přičemž ji vydává a reguluje měnový orgán nebo centrální banka země.
Není to poprvé, kdy americké instituce zkoumají potenciál a rizika spjatá s kryptoměnami nebo CBDC. Federální rezervní systém dokonce vydal v lednu na toto téma dokument, který zkoumá rizika a výhody digitální měny podporované USA.
Bitcoinový ETF by běžným investorům umožnil jednoduchý a pohodlný přístup ke kryptoměně. Uživatel je běžně nucený zakládat účty na směnárnách a burzách, musí se naučit pracovat s kryptoměnovými peněženkami, seedy, privátními klíči a rozdílnými adresami.
Opět se vrátíme k článku o Grayscale, kde se ředitel firmy vyjadřoval směrem k SECu, proč vlastně raději neschválí spotové bitcoinové ETF v rámci ochrany investorů, kteří jsou nuceni přistupovat k produktům založeným na futures, pokud jde o snahu vlastnit expozici k Bitcoinu, jež jsou složitější a váží se k nim některé negativní vlastnosti. Doufejme tedy, že se orgán v tomto ohledu umoudří.
Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.