Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin v dobré kondici i přes limitující korelaci

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin v dobré kondici i přes limitující korelaci

Za poslední týden bylo možné sledovat lehký pokles v rámci fundamentálních statistik sítě BTC. Po mírném propadu kurzu bitcoinu přišlo i ochlazení v aktivitě na BTC síti.

Klesaly primárně dvě on-chain statistiky. V první řadě poklesl počet nových uživatelů, kteří vstupují do kryptoměn skrze BTC. To je dáno primárně stagnující cenou a tudíž i menší úrovní všeobecného zájmu. Noví uživatelé přichází primárně při velkých cenových pohybech.

Díky ochlazení celého prostoru také klesl počet BTC transakcí. Zažíváme tak klidnější období v ohledu na on-chain aktivitu, nicméně ne všechny indikátory jsou na sestupné tendenci.

Například likvidita na trzích s BTC je na vzestupu. Podobně je na tom také sentiment investorů. Ten je sice na malém, ale patrném posunu směrem do pozitivních hodnot. Investoři tak začínají být k vývoji ceny mírně optimističtí.

Glassnode Network Index
Index sítě BTC

Cenový pohyb BTC je nicméně v pokračující konsolidaci. Prozatím pokračuje testování klíčové hranice, o které jsme psali minulý týden, a tou je 20 WMA (20týdenní plovoucí průměr). 20 WMA je stěžejní hranice, která značí rozdíl mezi býčím a medvědím trhem.

Vývoj ceny bitcoinu na týdenním grafu
Vývoj ceny bitcoinu na týdenním grafu

Analytický server Glassnode také identifikoval tendenci zvýšené korelace mezi klasickými trhy (v tomto případě s akciovým trhem) a Bitcoinem.

Právě tato korelace prozatím drží Bitcoin na nižších cenách. Akciové trhy jsou momentálně velmi nejisté. Blíží se volby prezidenta v USA a momentálně vládnoucí prezident Trump onemocněl koronavirem, což nejistotu na trzích ještě posílilo.

Korelace s akciovými trhy je v posledních měsících na vzestupu, což je dáno i tím, že do prostoru vstupuje mnoho institucionálních hráčů, kteří Bitcoin berou jako klasický finanční nástroj a tudíž s ním nakládají velmi podobně jako s akciemi.

Na svém Twitteru se k tomu vyjádřil i Willy Woo, kryptoměnový analitk:

Bitcoin se brzy oddělí od tradičních trhů. Oddělení bude spíše hnáno adopcí podle modelu S-curve (např. růsty startupů), než změnou vnímání Bitcoinu jako protiváhy (hedge) ze strany tradičních investorů. Fundamenty uživatelské adopce již prolomily předchozí ATH.

Uniswap překonal v objemech obchodů Coinbase

Decentralizace je klíčovou vlastností kryptoměn. Dlouho tak celý prostor čekal na vznik kvalitních decentralizovaných burz (DEX). Příchod třetí generace Dexů konečně přinesl obrovský zlom, který nyní reprezentuje primárně Uniswap.

Dexy jsou burzy, kde probíhá směna bez zásahů centrální autority. Když obchoduje uživatel např. na burze Binance, tak všechny jeho finance drží právě Binance. U Dexů jako Uniswap se uživatel s burzou spojí přímo skrze svou peněženku pomocí smart kontraktů.

Uživatelé tak následně obchodují přímo z peněženky do peněženky a to bez potřeby zásahů třetí strany. Tím se tak prakticky ztrácí nebezpečí hacku centralizovaných burz a extrémně se snižují náklady na provozování takové burzy.

Dexy jsou totiž v podstatě série smart kontraktů, které se automaticky provádějí podle předem definovaných pravidel. To znamená, že veškeré náklady jsou tak v podstatě poplatky v síti Ethereum (většina Dexů je na ETH).

A minulý měsíc decentralizovaná burza Uniswap překročila objemy jedné z největších burz světa – Coinbase. A to je historický krok.

Vzestup decentralizovaných financí, kam patří i Dexy, je tak na pokračujícím vzestupu. To je dobrá známka pro rozvoj celého kryptoměnového ekosystému a to primárně díky decentralizaci existujících služeb.

Díky tomu tak kryptoměny přináší služby, které nejsou závislé na důvěře ve třetí strany. Což je prakticky jeden z hlavních pilířů všech kryptoměn.

Mezi tři nejoblíbenější Dexy momentálně patří Uniswap, Curve a Balancer.

Popularita decentralizovaných burz
Popularita decentralizovaných burz dle celk. uzamčené hodnoty

Úspěšnost projektů v Defi se primárně měří dle hodnoty financí uzamčených ve smart kontraktech jednotlivých projektů. Na předchozím obrázku je tak vidět, že Uniswap si mezi Dexy drží výsadní postavení.

ECB se připravuje na digitální euro

Evropská centrální banka ve svém reportu uvedla, že v roce 2021 chce vytvořit komplexní studii dopadů digitálního eura na ekonomiku eurozóny.

Podle ECB prozatím není dostatek odpovědí na jednotlivé otázky, které se vztahují k digitálním měnám a proto je potřeba provést důkladný výzkum o dopadech vzniku digitální verze Eura.

Možné výhody digitálního eura a rapidní změny v rámci retailového platebního prostoru implikují potřebu vytvoření digitální měny. Digitální euro by mohlo podpořit cíle Eurosystému a to tak, že poskytnou obyvatelům Eurozóny přístup k bezpečné formě digitálních peněz. Zároveň by se také jednalo o podporu inovací v Evropě. Digitální euro by také podpořilo autonomii v rámci evropského regionu, který je závislý na zahraničních poskytovatelích plateb,” stojí ve zprávě.

Jasným lídrem mezi státy je prozatím Čína, která již svou digitální měnu testuje v některých čínských městech. Čína sleduje podobné cíle. Díky vytvoření digitálního juanu se může výrazně snížit závislost komunistické diktatury na dolaru.

Digitální národní měny nicméně nebudou nositeli klíčových vlastností kryptoměn. Bude zde chybět decentralizace, neutralita, veřejnost a rezistence vůči cenzuře. Digitální národní měny budou totiž pod kontrolou států, nicméně jejich vznik může přinést nejen důležité inovace, ale může také přivést velkou část veřejnosti právě k decentralizovaným kryptoměnám.

BitMEX možná míří ke svému zániku

Ve čtvrtek oznámil americký regulační orgán pro cenné papíry (CFTC), že podává civilní žalobu na zakladatele a provozovatele futures burzy BitMEX.

Hned poté oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti, že podává kriminální žalobu na stejné osoby za to, že se aktivně vyhýbají zákonům proti praní špinavých peněz.

Hlavní problém je, že Bitmex poskytuje služby americkým občanům a přísné regulace v USA to zakazují. Obchod s finančními deriváty mohou v USA provozovat pouze regulované entity (například často zmiňované CME či Bakkt).

Bitmex má navíc extrémně špatnou pověst. Panují dohady o tom, zda burza například neobchoduje proti svým vlastním klientům. Bitmex si získal velkou skupinu uživatelů díky tomu, že byl dlouho jedinou burzou na BTC futures. Bitmex navíc přišel se zbrusu novým modelem futures, které se jmenují Perpetual swap.

Tento model později přebraly i ostatní velké burzy jako KuCoin či Binance, nicméně neumožňují účast americkým občanům. A vypadá to, že dobře vědí, proč.

Od oznámení trestního stíhání se z burzy začal bleskurychle stahovat kapitál a došlo na uzavírání velkých pozic. Od čtvrtka tak z burzy odešlo přes 40 tisíc BTC.

Bitmex nicméně kvůli špatné pověsti ztrácí klienty už dlouhodobě. Ti odchází obchodovat na bezpečnější varianty u renomovanějších institucí.

Pravděpodobně jsme tak svědky konce jedné éry. Bitmex byl divokým západem kryptoměnových derivátů a zdá se, že jeho čas se nachýlil ke konci.

Závěr

I přes mírné poklesy cen všakj můžeme sledovat pokračující bullish trendy napříč celým prostorem kryptoměn.

Hlavní trendy v prostoru jsou momentálně budování infrastruktury, profesionalizace a inovace na úrovni jednotlivých sítí. V prostoru je také zřetelná vysoká míra korelace s běžnými trhy, která má dle odborníků omezenou dobu trvání.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.