Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměnové aktuality – Bitcoin je stejně bezpečný jako zlato či dluhopisy

Publikováno
Kryptoměnové aktuality – Bitcoin je stejně bezpečný jako zlato či dluhopisy

Vzestup ceny Bitcoinu to naznačoval již delší dobu, ale až nyní dosáhla druhá největší kryptoměna (Ethereum) na nové ATH.

Předchozí ATH u Etherea bylo na úrovni 1440 USD a nyní cena ETH dosáhla hodnoty 1475 USD. Nejedná se prozatím o tak masivní průraz jako v případě Bitcoinu, ale rozhodně můžeme očekávat velmi podobný trend.

Na grafu je zřejmé, že cena ETH dosáhla nového vrcholu, i když zatím na velmi krátkou chvíli. Graf nám nicméně ukazuje situaci, kdy cena předchozí ATH testuje opakovaně. Podobně jako v prosinci Bitcoin. Z technického hlediska se tak zdá, že se ETH připravuje na větší pohyb směrem nahoru.

Týdenní graf ceny ETH
Týdenní graf ceny ETH

Na týdenním grafu výše pak můžeme vidět mírné překonání předchozího ATH. Celkově rostla cena ETH od nejnižší hodnoty cyklu o 1500 %. Překonání ATH je signifikantní, protože se nad ATH nenachází již žádné rezistence a cena má pak tendenci k rychlejším růstům a vyšší míře volatility.

Ethereum narozdíl od Bitcoinu nemá ani zdaleka takové renomé. Proto je stále velmi silně navázáno na cenu BTC.

Ethereum má nicméně podstatně širší využití kvůli tomu, že se jedná o tzv. smart kontrakt platformu. Díky tomu je možné budovat na síti ETH komplexní decentralizované aplikace, na kterých je možné předpokládat mnohonásobně větší počet transakcí i převedené hodnoty.

Ethereum je v podstatě engine na budování decentralizovaných aplikací, kde momentálně hraje prim hnutí Defi (decentralizované finance).

Právě to stojí primárně za růstem jeho ceny. K využívání nového finančního systému je totiž potřeba dostatek ETH, ve kterém je třeba platit poplatky síti.

Pro ETH také hraje roli přechod na novou verzi sítě, která je momentálně ve fázi spouštění. Nová verze ETH bude podstatně rychlejší a zvládne díky technologii shardingu podstatně více transakcí a to za výrazně nižší ceny. Ethereum tak nyní vede vlnu vzestupu altcoinů.

Dominance klesá a spekulanti mají žně

Nedávný masivní růst ceny Bitcoinu vytáhl dominanci BTC na úroveň 73 %. Poté přišel tzv. blow off top a zároveň se na grafu vytvořila formace double top. To značilo, že se blíží obrat trendu. Dnes již s jistotou můžeme říci, že došlo k výraznému obratu.

Obrat trendu dominance BTC
Obrat trendu dominance BTC

Na grafu výše vidíme jak blow-off top, tak i double top a následný pokles. Dominance Bitcoinu klesla ze 73 % na nynějších 63 %.

Tento pokles dominance v podstatě reprezentuje dva jevy. Mírnou korekci u BTC a vzestup altcoinů. Altcoiny se pohybovaly směrem nahoru i přes to, že v posledních týdnech Bitcoin pokračoval v mírném poklesu.

Pokles BTC dominance obecně reprezentuje fakt, že tradeři jsou ochotni na sebe brát větší rizika ve víře, že jim přinesou vyšší zisky. A to se projevuje na vzestupu trhu s altcoiny.

Vybrané altcoiny (kvalitní projekty) rostou poměrně rychle, což je vidět u příkladů jako je Ethereum, Polkadot nebo Chainlink.

Trend klesající dominance je nejvýraznější právě v době manického bull marketu, kdy se na trh žene velké množství nováčků. Ti obvykle nemají hlubší znalosti o investování nebo trhu jako takovém a investují do vysoce rizikových menších kryptoměn. To se pak projeví v poklesu BTC dominance.

Kvalitní altcoiny si dlouhodobě jistě povedou dobře. Ty méně kvalitní skončí v propadlišti dějin. Naprostá většina výzkumu a vývoje probíhá právě na straně altcoinů, zatímco Bitcoin technologicky stojí prakticky na místě.

Scaramucci: Bitcoin je stejně rizikový jako zlato či státní dluhopisy

Anthony Scaramucci je výkonný ředitel společnosti Skybridge, která se zabývá finančním managmentem. Skybridge již před měsícem oznámil, že se chystá na vstup do světa kryptoměn skrze nové fondy. Jedná se tak o dalšího institucionálního investora, který může navíc přivést další velké hráče.

Scaramucci nově překvapil, když publikoval článek pro CNN nazvaný Věřte tomu nebo ne, ale Bitcoin se stal dobrou dlouhodobou investicí.

V tomto článku Scaramucci v podstatě říká to, co členové kryptoměnových komunit tvrdí již dlouho. Bitcoin je díky své architektuře zabezpečením proti selhání nynějšího finančního systému.

Nové regulace, vylepšená infrastruktura a přístup finančních institucí jako je Fidelity, která spravuje finance svých klientů, udělali z Bitcoinu bezpečnou investici. Bitcoin je tak podobně bezpečný jako dluhopisy či komodity jako zlato, které se běžně používají na balancování portfolií,” napsal Scaramucci pro CNN.

Bitcoin a kryptoměny se tak stále více dostávají do moderního investičního diskurzu. Kryptoměny se rychle posouvají z “digitálních hraček pro geeky” na “bezpečný a relevantní druh investic pro kvalitní portfolia”. A jako vždy je to dobré pro Bitcoin i ostatní kryptoměny.

Gigant Blackrock vstupuje do kryptoměn

Největší společnost na managment financí, Blackrock, nově vstupuje do kryptoměn. Blackrock celkově spravuje majetek v hodnotě 7,81 bilionů dolarů. Jedná se tak o největší možnou korporátní rybu, která mohla do kryptoměn vstoupit.

A to se také stalo. Blackrock nově otevírá dva investiční fondy, které zprostředkují jejich klientům Bitcoin v podobě futures kontraktů. Blackrock prozatím nechce poskytovat přímo držení Bitcoinu a společnost se rozhodla pro cash-settled futures.

Ačkoliv není veřejně známý poskytovatel těchto služeb, tak se s největší pravděpodobností jedná o burzu CME. To je jediná regulovaná burza v USA, která poskytuje Bitcoin futures vyrovnávané v dolaru.

Blackrock tak pokračuje v trendu vstupu velkých institucí. S každým dalším vstupem se kryptoměny posouvají dále jako nový druh majetku, který má dříve nevídané výhody.

Závěr k aktuální situaci

Cena Bitcoinu se stále pohybuje nad hranicí 30 000 USD. Momentálně je Bitcoin z technického hlediska v krátkodobém downtrendu. I proto je překvapivé, že se postupně rozjíždí altcoiny v čele s Etherem.

Altcoiny tak dohání růst BTC z předchozích měsíců a v podstatě hledají nové cenové hladiny, kde se v budoucnosti ustálí. Nacházíme se tak v další fázi tzv. price discovery.

Růst u altcoinů bude pravděpodobně po následující rok postupně zrychlovat, jak bude přibývat riskujících retail investorů. Tlak na nákupy ze strany firem nadále pokračuje, což bude dalším motorem za nově nastoupeným bullrunem.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Kozak

Baví mě, jak mě lidé v okolí odrazují od nákupu kryptoměn, ale sami jsou schopni dát své úspory do dluhopisů. Podvodníci o kterých upozornují už i specializované weby jako Rizikovedluhopisy mají žně.

Evžen

Dobrý den,pro člověka jako já který tomu houbelec rozumí článek dobrý ale poraďte jak ziskat moje BTC od překupníka!?

Redakce Finex

Dobrý den, Evžene. Bohužel dle Vašeho popisu problému jsme moc nepochopili, co se stalo. Chcete-li poradit, prosíme, popište Váš problém konkrétněji, abychom měli čeho se chytit. Možná Vám ale pomůže tento článek.