Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Oracle řešení, které přináší kryptoměna Chainlink, nabírá na popularitě. Kryptoměna dosáhla významného milníku, kdy dnes zajišťuje na 75 miliard dolarů v decentralizovaných financích, což je v přepočtu na české koruny téměř 1,65 bilionu! Celková zabezpečená hodnota staví řešení Oracle na pozici jedničky mezi poskytovateli dat v odvětví decentralizovaných financí.
Chainlink je kryptoměna, která se snaží vyřešit problém oracle. Nativním tokenem této sítě je token LINK. Aktivum se momentálně nachází na 15. místě nejhodnotnějších kryptoměn dle kapitalizace a obchoduje se za cenu $15,19 dolarů.
Chainlink slouží jako spojovací most mezi reálnými daty a smart kontrakty. Smart kontrakt je smlouva, která při jasně stanovených podmínkách bude dodržena. Kontrakty fungují na technologii blockchain, jejíž úkol je především nemožnost zfalšování kontraktu.
Chainlink přidává poslední puzzle skládačky – data. K provedení chytrého kontraktu jsou zapotřebí skutečnosti z reálného světa s parametry chytrého kontraktu, které zajišťuje právě toto aktivum.
Potřeba dat z reálného světa mimo blockchain se nazývá problém oracle. Pokud má tvůrce smart kontraktu zájem na získání prokazatelně správných dat z externího systému, tak musí zaplatit vybraným provozovatelům uzlů za jejich služby pomocí LINK tokenů.
Nejoblíbenější sítě oracle v DeFi jsou Chainlink Price Feeds, které poskytují vysoce přesná tržní data odolná proti neoprávněné manipulaci a slouží především pro napájení on-chain finančních aplikací, jako jsou decentralizované trhy půjček, stablecoiny a další.
“Celková zajištěná hodnota přesahující 75 miliard dolarů dělá ze sítě Chainlink jednu z nejhodnotnějších forem decentralizovaného konsensu na planetě,” řekl Sergej Nazarov, spoluzakladatel společnosti Chainlink.
Dále dodal, což je asi jasné, že bez důvěryhodných cenových dat, která by spouštěla chytré kontrakty, není možné vytvářet aplikace DeFi. Myslí si, že je skoro až totožná kolerace mezi rychlostí přinesení nových tržních dat do blockchainu Chainlinkem a rychlostí vývojářů vytvořit nové a vzrušující DeFi aplikace.
Ta se skládá z nezávislých uzlů Oracle, které provozují špičkové týmy DevOps z řad organizací, jako jsou T-Systems Deutsche Telekom, Swisscom a další. Nejosvědčenější síť Oracle v blockchainovém průmyslu, Chainlink, se stala téměř standardem v cenových datových službách pro každého, kdo vytváří finanční blockchainové aplikace.
Od startu hlavní sítě bylo spuštěno více než 700 sítí chainlink oraclů a obsloužilo se více než 600 milionů datových bodů do více jak 10 různých blockchainů.
Spoluzakladatel naznačil další směřování aktiva. Tržní data v DeFi jsou jen první oblastí, kde kryptoměna začíná zajišťovat a spouštět obrovské množství chytrých smluv. S postupnou adopcí dalšími organizacemi a spouštěním dalších sítí Chainlinku vidíme, že do blockchainu vstupují velice rozmanitá data.
Příkladem směřování o další integraci dat jsou informace o počasí z Google Cloud Platform a AccuWeather, nebo dokonce volební a sportovní data firmy Associated Press, což je první velká zpravodajská organizace, která se stala operátorem uzlu kryptoměny.
Nová funkce Keepers dokazuje snahu o zlepšení schopností aktiva. Funkce umožňuje bezpečnou automatizaci chytrých kontaktů a rostoucí popularitu služby VRF, která je v podstatě generátorem náhodných čísel (kterému se však dá věřit).
Aby toho nebylo málo, Chainlink nedávno oznámil Cross-Chain Interoperability Protocol, který poskytuje univerzální, otevřený standard pro vývojáře. Ti se pak mohou zaměřit na vytváření bezpečných služeb a aplikací – ty mohou například odesílat zprávy, přenášet tokeny či iniciovat akce napříč více sítěmi.
Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.