Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » DeFi » Kryptoměna Chainlink momentálně zajišťuje 75 miliard dolarů v DeFi

Kryptoměna Chainlink momentálně zajišťuje 75 miliard dolarů v DeFi

Kryptoměna Chainlink momentálně zajišťuje 75 miliard dolarů v DeFi
Zdroj: easytrade.io

Oracle řešení, které přináší kryptoměna Chainlink, nabírá na popularitě. Kryptoměna dosáhla významného milníku, kdy dnes zajišťuje na 75 miliard dolarů v decentralizovaných financích, což je v přepočtu na české koruny téměř 1,65 bilionu! Celková zabezpečená hodnota staví řešení Oracle na pozici jedničky mezi poskytovateli dat v odvětví decentralizovaných financí.

Chainlink

Chainlink je kryptoměna, která se snaží vyřešit problém oracle. Nativním tokenem této sítě je token LINK. Aktivum se momentálně nachází na 15. místě nejhodnotnějších kryptoměn dle kapitalizace a obchoduje se za cenu $7,54 dolarů.

Vývoj ceny aktiva LINK za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
BTC
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Chainlink slouží jako spojovací most mezi reálnými daty a smart kontrakty. Smart kontrakt je smlouva, která při jasně stanovených podmínkách bude dodržena. Kontrakty fungují na technologii blockchain, jejíž úkol je především nemožnost zfalšování kontraktu.

Potřeba dat z reálného světa mimo blockchain se nazývá problém oracle. Pokud má tvůrce smart kontraktu zájem na získání prokazatelně správných dat z externího systému, tak musí zaplatit vybraným provozovatelům uzlů za jejich služby pomocí LINK tokenů.

Zajišťuje miliardy dolarů

Nejoblíbenější sítě oracle v DeFi jsou Chainlink Price Feeds, které poskytují vysoce přesná tržní data odolná proti neoprávněné manipulaci a slouží především pro napájení on-chain finančních aplikací, jako jsou decentralizované trhy půjček, stablecoiny a další.

Celková zajištěná hodnota přesahující 75 miliard dolarů dělá ze sítě Chainlink jednu z nejhodnotnějších forem decentralizovaného konsensu na planetě,“ řekl Sergej Nazarov, spoluzakladatel společnosti Chainlink.

Dále dodal, což je asi jasné, že bez důvěryhodných cenových dat, která by spouštěla chytré kontrakty, není možné vytvářet aplikace DeFi. Myslí si, že je skoro až totožná kolerace mezi rychlostí přinesení nových tržních dat do blockchainu Chainlinkem a rychlostí vývojářů vytvořit nové a vzrušující DeFi aplikace.

Síť kryptoměny

Ta se skládá z nezávislých uzlů Oracle, které provozují špičkové týmy DevOps z řad organizací, jako jsou T-Systems Deutsche Telekom, Swisscom a další. Nejosvědčenější síť Oracle v blockchainovém průmyslu, Chainlink, se stala téměř standardem v cenových datových službách pro každého, kdo vytváří finanční blockchainové aplikace.

Neustálé zdokonalování

Spoluzakladatel naznačil další směřování aktiva. Tržní data v DeFi jsou jen první oblastí, kde kryptoměna začíná zajišťovat a spouštět obrovské množství chytrých smluv. S postupnou adopcí dalšími organizacemi a spouštěním dalších sítí Chainlinku vidíme, že do blockchainu vstupují velice rozmanitá data. 

Příkladem směřování o další integraci dat jsou informace o počasí z Google Cloud Platform a AccuWeather, nebo dokonce volební a sportovní data firmy Associated Press, což je první velká zpravodajská organizace, která se stala operátorem uzlu kryptoměny.

CCIP

Aby toho nebylo málo, Chainlink nedávno oznámil Cross-Chain Interoperability Protocol, který poskytuje univerzální, otevřený standard pro vývojáře. Ti se pak mohou zaměřit na vytváření bezpečných služeb a aplikací – ty mohou například odesílat zprávy, přenášet tokeny či iniciovat akce napříč více sítěmi. 

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+0,95%
Cena
$30 484
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+2,67%
Cena
$2 073
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+2,07%
Cena
$329,3

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo