Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kraken ukončuje svůj stakingový program a platí tučnou pokutu Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států

Kraken ukončuje svůj stakingový program a platí tučnou pokutu Komisi pro kontrolu cenných papírů Spojených států
Zdroj: coingape.com

Zdá se, že se na kryptoměnový trh žene další bouře. Tentokrát v podobě, kterou donedávna nikdo neočekával. Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC) vyhrála další bitvu, na poražené straně byla jedna z největších kryptoměnových burz na světě – Kraken.

Výsledkem bylo kompletní pozastavení služeb stakingu na platformě pro všechny klienty ve Spojených státech amerických. Kraken musí navíc zaplatit pokutu ve výši 30 milionů dolarů.

Co na stakingu Krakenu SECu vadí?

Obecně se dá problém shrnout následovně – SEC došla k názoru, že Kraken nabízel svou stakingovou službu bez patřičných oprávnění a opatření. Kdykoliv investor vkládá své prostředky do nějakého programu, který slibuje výnosy, měl by být dostatečně informován a jeho majetek by měl být chráněn.

Poznámka

Co je to staking?

Staking je proces typický pro kryptoměny s algoritmem Proof-of-Stake. Validátoři transakcí v tomto algoritmu vloží svůj podíl do systému projektu, tímto podílem ručí za své rozhodnutí ohledně ověření transakcí v bloku. Čím více mincí si nastakují, tím větší váhu jejich slovo má – mají tak větší šanci na to získat odměnu za vytvořený blok a tím pádem tedy získat odměnu za své služby.

Je však nutné si uvědomit, že pod pojem staking se mnohdy poněkud nesprávně řadí jeho obchodní implementace, zejména tedy u kryptoměnových burz. Jejich stakingové programy často kombinují pravý onchain staking v protokolech Proof of Stake s offchain imitací stakingu, v němž půjčené kryptoměny burzy používají na své zhodnocovací strategie – např. jejich půjčování či k poskytnutí likvidity na trh.

Pro koncového zákazníka je to na první pohled stejné – své kryptoměny někam uzamkne a dostane za to odměnu ve formě procentuálního zhodnocení. Ve skutečnosti je ovšem offchain staking od onchain stakingu diametrálně odlišný, což je nutné míti na paměti. Právě Kraken je typickým příkladem platformy kombinující tyto dvě varianty stakingu – vedle stakingu Etherea nabízel např. i staking Bitcoinu či fiat měn.

“Nejenže firma Kraken nabízela investorům přemrštěné výnosy mimo jakoukoliv ekonomickou realitu, ale zároveň si ponechala možnost nevyplácet žádné výnosy. K tomu všemu zákazníkům neposkytla žádné informace o finanční kondici společnosti, tedy konkrétně třeba o tom, jestli je vůbec možné takových výnosů dosáhnout a vyplatit je,” řekl Gurbir Grewal, ředitel Division of Enforcement, oddělení SECu.

Brian Armstrong, ředitel konkurenční kryptoměnové burzy Coinbase, ve čtvrtek tweetl své obavy ohledně možnosti, že se SEC zaměří na stakingové služby poskytované na území USA.

Burzy Coinbase se nicméně čtvrteční události nedotkly, jak již potvrdil Paul Grewal, Chief Legal Officer Coinbase. Dle Grewala burza Kraken svým zákazníkům pouze prezentovala předpokládané procentuální zhodnocení bez jakýkoliv doplňujících informací. Kraken na své platformě tvrdil, že je možno dosáhnout výnosu až 20 %. V tiskové zprávě SEC se však uvádí výnos až 21 %.

Společnost souhlasila s finančním vyrovnáním v podobě pokuty 30 milionů dolarů a zároveň s tím, že ve Spojených státech přeruší veškerou činnost spojenou se stakingem.

Pro stávající zákazníky využívající stakingové pooly to znamená, že se jejich prostředky navrátí z protokolů do peněženek. Jediná výjimka bude u sítě Ethereum, u něhož jsou uzamčené ethery ve stakingu prozatím nedostupné. To by se mělo změnit s příchodem další velké očekávané aktualizace celé sítě.

Co se bude dít dál? Trh panikaří!

Jak se dalo očekávat, toto rozhodnutí vyvolalo v celém kryptoměnovém světě novou vlnu paniky. Za několik hodin od vydání zprávy klesla cena bitcoinu o 1 000 dolarů.

Jiné kryptoměny zaznamenaly poklesy dokonce v řádech vyšších jednotek procent. Celková tržní kapitalizace kryptoměn se smrskla o 70 miliard dolarů. Úplně stejně na tato oznámení zareagoval akciový trh, neboť cena akcií Coinbase spadla o skoro 14 %.

Načítání
Načítání
Koupit akcie Coinbase! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na trhu je relativně velké množství kryptoměnových firem a spousta z nich poskytuje stakingové služby. Kritický postoj SECu ke kryptoměnám a spekulování o tom, jaké tokeny jsou a jaké nejsou cennými papíry, jen potvrzuje potřebu pevné specifikace v legislativě.

Současné podmínky pouze nahrávají SECu u společností, které staking poskytují s různými nedostatky, jako je např. mlžení o potenciálním výnosu či o způsobu využití poskytnutých prostředků od klientů. Je tedy pravděpodobné, že Kraken nebude poslední burzou s potenciálními problémy se státním aparátem.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.