Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Americké akcie s velkou tržní kapitalizací se nyní obchodují s největší přirážkou od dotcom bubliny. Investoři se začínají obávat, zda není trh příliš přepálený. Čeká nás korekce, nebo dokonce krach trhu?
Podle některých měřítek se americké akcie s velkou tržní kapitalizací obchodují s nejvyšší – nebo téměř nejvyšší – přirážkou k fundamentálním ukazatelům, jako jsou tržby a zisky, od konce dotcom éry.
Nyní, když příval optimismu, který zaplavil finanční trhy po volebním vítězství prezidenta Donalda Trumpa, začíná slábnout, se zdá, že se investoři na tuto skutečnost stále více upínají.
Vyplývá to alespoň z několika nedávných průzkumů mezi účastníky trhu.
Obávají se, že by nadměrné ocenění mohlo předznamenat minimálně korekci, která je podle některých již dávno na spadnutí.
S&P Global Investment Manager Index, který sleduje názory profesionálních investorů na trh, ukázal, že jejich chuť riskovat v únoru klesla na jednu z nejnižších úrovní od zahájení průzkumu v říjnu 2020.
Respondenti zařadili ocenění na první místo v seznamu faktorů, které by mohly ovlivnit krátkodobé výnosy.
Podobně i nejnovější průzkum manažerů fondů od Bank of America Global Research naznačil rostoucí nespokojenost.
Podle průzkumu považuje 89 % manažerů fondů, kteří v rámci průzkumu odpověděli, americké akcie za nadhodnocené, což je nejvyšší podíl od dubna 2001.
Zdá se, že tyto obavy do jisté míry sdílejí i drobní investoři. Koncem minulého týdne ukázal průzkum Americké asociace individuálních investorů, že se podíl respondentů, kteří očekávají pokles akcií v příštích šesti měsících, vyšplhal na více než 47 %.
Medvědí nálada nebyla tak vysoká od konce roku 2023. Tehdy se akcie teprve začínaly vzpamatovávat z bolestivé korekce, v jejímž důsledku se index S&P 500 od začátku srpna 2023 do konce října 2023 propadl o 10 %.
Aby bylo jasno, nic z toho by nemělo být chápáno jako jisté znamení, že akcie míří dolů.
Zatím se vysoké ocenění omezuje převážně na oblast amerických akcií s velkou tržní kapitalizací, zatímco akcie s malou a střední tržní kapitalizací v USA se zdají být oceněny mnohem rozumněji.
Totéž platí pro trhy mimo USA.
I když se očekávání Wall Street ohledně růstu podnikových zisků v roce 2025 od začátku roku snížila, fundamenty pro akcie velkých společností stále vypadají zdravě.
Zatím se zdá, že ziskové marže podniků spolu s růstem zisku a tržeb zůstaly podle poslední várky zpráv o výsledcích hospodaření ve čtvrtém čtvrtletí solidní.
Vysoké ocenění je přesto stále více v centru pozornosti, zejména proto, že se tempo růstu indexu S&P 500 od poloviny prosince zastavilo.
V úterý index poprvé od doby krátce po Trumpově inauguraci zaznamenal nový rekordní závěr obchodování. Technologický Nasdaq 100 pak dosáhl svého prvního letošního rekordu v pátek.
Cyklicky očištěný poměr ceny k zisku (CAPE), odvozený nositelem Nobelovy ceny za ekonomii Robertem Shillerem, činil ve středu při uzavření trhů 38,75. To je nejvyšší hodnota od konce roku 2001.
Na podobné úrovni byl poměr CAPE indexu S&P 500 také v roce 2021 a následoval medvědí trh trvající většinu roku 2022.
Ukazatel CAPE porovnává cenu akcií s jejich průměrným ziskem očištěným o inflaci v předchozím desetiletí.
Ještě napjatěji vypadá úroveň indexu S&P 500 v poměru k očekávaným výnosům společností v příštím roce.
Ve středu činil poměr ceny k tržbám indexu 3,16 a byl tak na úrovni, která byla naposledy zaznamenána v létě roku 2000.
Mezitím poměr forwardové ceny k zisku indexu S&P 500 činil 22, což je nad jeho desetiletým průměrem 19násobku očekávaných zisků společností.
Výzkumy bank na Wall Street ukázaly, že vysoké ocenění není příliš užitečným nástrojem pro předvídání toho, kam by akcie mohly směřovat v následujících měsících a týdnech.
Když jsou ale ocenění v porovnání s historií vysoká, výnosy v nadcházejících letech bývají v porovnání s historickými průměry nižší.
Vysoké ceny by také mohly učinit akcie zranitelné vůči neuspokojivým zprávám, zejména s ohledem na veškerou nejistotu týkající se politického programu Federálního rezervního systému a Trumpových priorit.
Na mysli investorů by mohly doléhat i další faktory.
V posledních týdnech se zvýšila inflační očekávání spotřebitelů, zatímco předseda Fedu Jerome Powell trvá na tom, že centrální banka nebude spěchat s dalším snižováním sazeb poté, co v lednu ponechala výpůjční náklady na stejné úrovni.
Mimo ukazatele zisků a průzkumů nálady byly další populární tržní ukazatele rozhodně smíšenější.
Na jedné straně zaznamenaly americké akciové podílové fondy a ETF minulý týden první odliv v roce 2025.
Mezitím se ceny zlata vyšplhaly na rekordní maxima blízko 3 000 USD za unci – zisky zlata však mohou odrážet znepokojení investorů z vysoké úrovně amerického vládního dluhu.
Zároveň se zdá, že investoři nechtějí riskovat, že přijdou o další zisky.
Nejnovější průzkum mezi manažery fondů BofA kromě toho, že odráží přesvědčení investorů, že jsou americké akcie nadhodnocené, také ukázal, že procento portfolií, které manažeři fondů zaparkovali v hotovosti, kleslo na nejnižší úroveň od roku 2010.
Odolnost amerických akcií tváří v tvář nesčetným rizikům, jako byl výprodej způsobený DeepSeek koncem minulého měsíce, měla být dostatečným důkazem toho, že býčí trh, který začal koncem roku 2022, má dostatek prostoru k pokračování.
Pokaždé, když akcie v uplynulém roce klopýtly, se investoři vrhli do agresivního nákupu poklesu. To by naznačovalo, že vítr v zádech mají akcie i nadále.
V poslední době navíc indexy jako S&P 500 a Nasdaq 100 zaznamenaly snížení své závislosti na hrstce megacap akcií, jako je Nvidia, které se v letech 2023 a 2024 zasloužily o převážnou část zisků.
Více jednotlivých akcií, které se připojí k rally, by mělo pomoci posílit důvěru investorů, že býčí trh může pokračovat.
To však neznamená, že se situace nemůže změnit. Americké akcie s velkou tržní kapitalizací jsou již delší dobu drahé. Přesto trh stále stoupá.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.