Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Komplexní analýza bitcoinu (BTC) a altcoinového trhu – Dlouhodobější pohled bearish, ale býci se nevzdávají

Komplexní analýza bitcoinu (BTC) a altcoinového trhu – Dlouhodobější pohled bearish, ale býci se nevzdávají

Komplexní analýza bitcoinu (BTC) a altcoinového trhu – Dlouhodobější pohled bearish, ale býci se nevzdávají
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin (BTC) čerstvě zakončil pololetí, kvartál a měsíc červen. Proto je pro nás zásadní se právě na tyto časové rámce v dnešní analýze zaměřit. Proč? Protože nám vysoké časové rámce dávají mnohem širší perspektivu. Je třeba ale myslet na jednu věc. Signály na vysokých časových rámcích se z logiky věci do trhu promítají dlouhou dobu.

Dopředu mohu říct, že pololetní, kvartální a měsíční podoba close je hrozivá. Vlastně je to jenom potvrzení toho, co jsme tušili před více jak rokem – medvědí trh je potvrzený. Nezůstaneme ale jen u bitcoinu a jenom ve stručnosti se podíváme na stav altcoinového trhu v podobě altcoinového indexu, který reprezentuje koš několika altcoinů.

Je bearmarket rally pasé?

Prvně se podíváme na pololetní časový rámec, kde by nás měli zajímat poslední tři zavřené pololetní svíce. Svíce představující první polovinu roku 2021 má podobu Shooting star. V obecné rovině je uvedená svíce považována za vůbec nejvíce bearish. Alespoň z těch jednosvíčkových formací. Navíc se objevila na vrcholu jednoho velkého bull runu, který pro BTC trval více jak dekádu. Před rokem to byl pro mne signál, že konec bull runu je za rohem.

Druhá polovina minulého roku byla růstová. Čili tržní účastníci na podobu svíce z první poloviny roku 2021 hned nereagovali. Což je normální. Je to vysoký časový rámec a řečený bearish signál v podobě Shooting star se klidně uplatní za poměrně dlouhou dobu. Bitcoin proto dokázal ještě v druhé polovině minulého roku vytvořit vyšší vrchol. Ale pouze těsně. V závěru roku přišlo stažení ceny a výsledná podoba svíce z druhé poloviny roku nebyla zrovna uspokojivá.

BTC Bitcoin
Bitcoin na pololetním časovém rámci (logaritmické měřítko)
Zdroj: tradingview.com

Pak následoval soustavný pokles, který nyní skončil v pololetní close, které je vskutku bearishztráta za pololetí činí asi 57 %. Svíce je plně červená, téměř bez spodního knotu. Když se v grafu objeví podobná svíce, máte téměř jistotu, že následující pololetní svíce bude též červená. Každopádně je to taková tečka za tím dlouhým bull runem. Je tu ale jedno zásadní pozitivum. Pololetní close je nad klíčovým S/R pásmem 19 000 USD.

BTC Bitcoin
Bitcoin na kvartálním časovém rámci (logaritmické měřítko)
Zdroj: tradingview.com

Bitcoin na kvartálním časovém rámci vytvořil taktéž Shooting star svíci. Ale zde na úplném vrcholu. Když se tudíž podíváte na trh s BTC v dlouhodobější perspektivě, vrchol v podobě Shooting star může implikovat hodně dlouhý a hluboký bear market. A díky čerstvě zavřené kvartální svíci, je naše Shooting star definitivně potvrzená. Navíc kvartální close má identickou podobu jako pololetní close – velká plně červená svíce.

Nás kromě toho zajímá, že bitcoin otestoval klouzavý průměr s periodou 20. Bitcoin otestoval zmíněný dynamický support jedinkrát v březnu 2020. Kurz se ovšem v blízkosti klouzavého průměru dlouho neohřál. Zatímco tentokrát se u úrovně držíme poměrně dlouho. V každém případě jde o velmi relevantní support. A bylo by hodně zvláštní, když by tak snadno padl. Nesmíme opomenout, že "klouzák" tvoří spolu s S/R levelem 19 000 USD supportní konfluenci. Jak si ale za chvíli ukážeme na dalším grafu, třeba 50měsíční klouzavý průměr padl velmi rychle.

BTC Bitcoin
Bitcoin na měsíčním časovém rámci (logaritmické měřítko)
Zdroj: tradingview.com

Měsíční svíce zavřela jednak pod 50měsíčním klouzavým průměrem a jednak v totožné podobě jako svíce na předchozích dvou časových rámcích. A to s velmi nadprůměrnými objemy, které pohyb dolů proto potvrzují. Čili tu máme rovnou tři medvědí signály. Jak jsem ale zmiňoval, jsou to velmi vysoké časové rámce. A když vysoké rámce generují signály, dlouho se do trhu započítávají.

Pro nás je nyní klíčové, že S/R level 19 000 USD prodejní tlak ustál. Proto scénář počítající s bearmarket rally k 27 000 – 31 000 USD je stále validní. Jestli se ovšem bitcoin v dohledné době nenadále lidově řečeno vylije, první nejsilnější support je až na 12 000 USD. Zde je primárně velmi dobrá konflunce i díky 100měsíčnímu klouzavému průměru.

Měsíční RSI pro BTC
Měsíční RSI
Zdroj: tradingview.com

Na měsíčním RSI máme vůbec nejnižší close, kam nám data na Bitstampu sahají. Pro nás je nanejvýš důležité, že trh pokořil předešlá minima z roku 2015 a 2019. Bearmarket je teprve na začátku. Takže je nyní zřejmé, že měsíční RSI hraničních 30 bodů otestuje. A dost možná půjdeme mnohem níže. To ale není žádná tragédie, naopak. Možná přijde vaše největší investiční příležitost. Příležitost, která se objeví maximálně párkrát za život.

Co ukazují "nižší" časové rámce?

Dosavadní dno na BTC je de facto tvořena dvojsvíčkovou býčí formací, která se nazývá Tweezer bottom. Plus na třídenním časovém rámci je rovnou Pin bar. Čili je tu jednak solidní konfluence mezi různými rámci a hlavně má dosavadní lokální minimum slušné objemy. Tudíž v rozmezí 20 000 – 17 600 USD byla dostatečná poptávka, aby se podařilo nabídku absorbovat.

BTC
Bitcoin na denním grafu
Zdroj: tradingview.com

Bohužel nestačí vytvořit slušné dno. Musí se přidat další skupiny býků. Konkrétně tím mám na mysli reakční nakupující, kteří čekají právě na pozitivní signál. Leč samotné vygenerování signálu automaticky neimplikuje z jejich strany odezvu. Záleží totiž na tržním prostředí, které je v současnosti nemálo depresivní.

Každopádně bitcoin otestoval zespoda S/R pásmo 23 000 USD, což je první překážka v rámci potenciálního rally. Pokus o průraz se příliš nepovedl. Bohužel zcela chybělo momentum. To nám dokládá, že agresivita ze strany býků byla příliš slabá. Leč i prodejci se příliš nepředvedli. Kurz BTC klesal, ale momentum bylo slabé. Jistá gradace začala v závěru měsíce 30. června.

To se nakupujícím povedlo rychle zastavit a výsledkem je denní svíce v podobě Pin baru. Dokonce se zobchodovaly vcelku dobré objemy. Záhy ale nastal problém, protože poptávka ihned narazila na silnou nabídkou. I když svíce z 30. června zavřela pěkně, pokus o odraz může být rychle znegován. Dokud je ale bitcoin nad červnovým low (17 622 USD), stále je scénář s bearmarket rally platný.

Altcoinový index
Denní graf altcoinového indexu
Zdroj: tradingview.com

Altcoinový index do písmene kopíruje bitcoin. Podoba lokálního low je naprosto totožná. I následný postup kurzu je stejný. Kurz indexu postoupil o cca 33 % nad S/R pásmo 1 600 bodů. A právě na řečené hladině můžeme díky Pin baru z 30. června sledovat snahu o obranu.

Závěrem

Podoba close na vysokých časových rámcích nám akorát potvrdila to, co jsme dříve tušili a posledních pár měsíců už to byla jistota. Je to pro nás sice významný signál, ale bude se započítávat dlouhou dobu. Tím chci opětovně konstatovat, že dokud jsme nad červnovým minimem, bearmarket rally může přijít.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,6%
Cena
$23 481
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,6%
Cena
$310,6
Graf posl. 7 dní
Graf Ripple
Změna za 24h
+0,14%
Cena
$0,38

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo