Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kolik peněz byste měli, kdybyste před deseti lety investovali 1 000 USD do indexu S&P 500?

Publikováno
Kolik peněz byste měli, kdybyste před deseti lety investovali 1 000 USD do indexu S&P 500?
Zdroj: etftrends.com

Během výročního setkání Berkshire Hathaway v roce 2020 řekl miliardář a legendární investor Warren Buffett svému publiku: “Podle mého názoru je pro většinu lidí nejlepší vlastnit indexový fond S&P 500.” Je to doporučení, které Buffett stále opakuje, protože věří, že je to způsob, jak mohou investoři zmírnit rizika spojená s výběrem jednotlivých akcií.

“Trik není ve výběru správné společnosti. Trik je koupit v podstatě všechny velké společnosti prostřednictvím S&P 500, dělat to důsledně a dělat to velmi, velmi levně,” řekl v roce 2017 v rozhovoru pro CNBC.

Zatímco index není imunní vůči celkovým poklesům trhu, dlouhodobí investoři historicky získávali téměř 10% průměrný roční výnos – viz graf níže. Stejně jako u všech investic je však důležité si uvědomit, že minulou výkonnost nelze jedna ku jedné použít k předpovídání budoucích výsledků.

Investice do indexu S&P 500 v kostce

  • S&P 500 je tržní index, který sleduje výkonnost přibližně 500 největších amerických akcií, včetně Amazonu, mateřské společnosti Google Alphabet, Meta, Apple Visa aj.
  • Warren Buffett radí investovat do indexu S&P 500, protože umožňuje investorům snížit rizika spojená s výběrem jednotlivých akcií.
  • Indexové fondy jsou považovány za chytrou investici, protože jsou méně rizikové než vlastnictví jednotlivých akcií a díky své pasivní strategii řízení jsou obecně nízkonákladovou investicí.

Jaká je částka, kterou byste nyní měli, kdybyste před jedním, resp. pěti, resp. 10 lety investovali 1 000 dolarů do indexu S&P 500?

  • Pokud jste investovali 1 000 USD do indexu S&P 500 přibližně před rokem, podle propočtů CNBC by vaše investice měla k hodnotu okolo 942 USD.
  • Pokud byste před pěti lety investovali 1 000 USD do S&P 500, vaše investice by podle propočtů CNBC k stoupla na přibližně 1 689 USD.
  • A pokud byste vložili 1 000 dolarů do indexu S&P 500 asi před deseti lety, podle výpočtů CNBC by se částka více než ztrojnásobila na 3 217 dolarů.
Zdroj: cnbc.com
kolik-byste-meli-kdybyste-investovali-do-indexu-S&P500
Kolik byste měli, kdybyste zainvestovali do indexu S&P 500

Proč mohou být indexové fondy chytrou investicí?

I když nemůžete přímo investovat do samotného indexu, nákupem podílového fondu indexu S&P 500 nebo fondu obchodovaného na burze (ETF) získáte expozici vůči podkladovým akciím indexu.

Finanční experti obecně považují takovou strategii za méně rizikovou než vlastnictví jednotlivých akcií. Tím, že své sázky rozložíte mezi přibližně 500 společností, snížíte pravděpodobnost, že úpadek konkrétní akcie poškodí výkonnost vašeho portfolia.

Navíc tím, že indexové fondy jsou považovány za pasivní strategie, mají tendenci být nízkonákladovými investicemi. Indexové fondy pouze sledují výkonnost benchmarku, a proto nezaměstnávají manažera řízením fondu (jako je tomu u “aktivních” strategií) a ani mu nemusí nikdo vyplácet tučné odměny.

V důsledku toho si průměrný pasivní fond účtuje roční poplatek pouhých 0,12 % ve srovnání s průměrným poplatkem 0,60 % mezi aktivními fondy, podle nejnovějších údajů společnosti Morningstar. Pravda je, že konkrétně v Česku ještě stále najdete řadu klasických podílových fondů s extrémně přemrštěnými poplatky přesahujícími 2 i 3 % ročně.

Poznámka

TIP: Investiční poplatky jako podceňovaný faktor investování, který vás může stát více, než si myslíte – Jaké typy existují a na co všechno byste si měli dát pozor?

Jak vám složené úročení může pomoci vybudovat bohatství?

Co se týče investování, čím dříve začnete, tím lépe – zejména díky efektu složenému úročení, které může pomoci vašim penězům růst.

Funguje to jednoduše. Poté, co provedete počáteční investici, teoreticky získáte návratnost této jistiny, ale jakmile se k vašemu zůstatku připočítává úrok, začnete z této částky získávat úroky také.

Řekněme, že zainvestujete 1 000 USD a získáte roční výnos 4 %. O rok později by vaše investice vzrostla na 1 040 USD, což je vaše původní investice 1 000 USD zvýšená o čtyři procenta. Ve druhém roce byste vydělali opět 4 % z celého součtu, tj. nejen z hlavního zůstatku 1 000 USD. Takto byste do konce roku měli 1 081,60 USD (výnos za druhý rok tedy není 40, ale 41,6 dolarů). Ve třetím roce byste pak zhodnocovali 4 % 1 081,60 USD a tak dále (zisk za třetí rok by byl ne 40, ale už 43,3 dolarů).

 Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Další zdroje informací:

  • Investopedia (S&P 500 Average Return)
  • McKinsey & Company (Prime Numbers: Markets will be markets: An analysis of long-term returns from the S&P 500)
  • CNBC (Billionaire Warren Buffett swears by this inexpensive investing strategy that anyone can try)
Líbil se vám tento článek?
19
2

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pavel Moskala

Pro přesná čísla ovšem nutno přičíst inflaci a kurzovní rozdíly, protože v roce 2012 byl USD 19 Kč, v roce 2017 24.50 a v roce 2022 byl 23,50. Nevím, zda lze nakupovat v korunách, pak by přepočet nebyl třeba.
Na co vám v roce 2012 stačilo 1000 Kč, na to byste v roce 2022 potřebovali 1364 Kč.
Na co vám v roce 2017 stačilo 1000 Kč, na to byste v roce 2022 potřebovali 1294 Kč.
Investice na 5 let nejspíše balík nevydělá.

Ing. Tomáš T

Nemyslím si, že je vyloženě “nutno přičíst inflaci”, o tom článek není. Ale jinak samozřejmě souhlas, při dlouhodobém investování je potřeba počítat s inflací.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎