Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Klíčem k oživení růstu Bitcoinu má být toto prvomájové oznámení

Americké ministerstvo financí může zahýbat trhem kryptoměn i akcií. Už ve středu vydá zásadní oznámení. O co jde a co trhy čeká?

Publikováno
Klíčem k oživení růstu Bitcoinu má být toto prvomájové oznámení
Zdroj: depositphotos.com

Nadcházející čtvrtletní oznámení o refinancování (QRA) amerického ministerstva financí, které bude zveřejněno 1. května, přitahuje značnou pozornost účastníků trhu, a to zejména těch, kteří se zabývají rizikovými investicemi jako jsou kryptoměny a akcie.

Očekává se, že toto oznámení osvětlí tříměsíční výpůjční potřeby vlády a zamýšlený zůstatek na účtu ministerstva financí (Treasury General Account – TGA).

Úroveň emise dluhopisů

Analytici předpovídají pokles hrubé emise dluhopisů poprvé za poslední dva roky. Toto snížení je považováno za pozitivní pro riziková aktiva, protože může vést k nižším výnosům dluhopisů, což je větrem do plachet rizikovým investicím.

Předchozí oznámení ministerstva financí z 29. ledna naznačilo výrazné snížení čistých výpůjček. Ty byly sníženy na 202 miliard USD z 760 miliard USD v prvním čtvrtletí. Pokles se přičítá přílivu daňových plateb, které v tomto období obvykle posilují vládní fondy.

Althea Spinozziová, analytička v Saxo Bank, naznačuje, že nadcházející čtvrtletní hrubá emise klesne ze svého maxima 7,2 bilionu USD, což znamená první pokles od druhého čtvrtletí roku 2022.

Zdroj: sifma.org
Hrubá emise amerických státních dluhopisů čtvrtletně
Hrubá emise amerických státních dluhopisů čtvrtletně

Zažehne snížení zůstatku TGA býčí trh?

Očekává se i intenzivní pozornost směrem k zůstatku na účtu TGA, který slouží jako provozní účet vlády u Federálního rezervního systému.

TGA hraje klíčovou roli v širší ekonomice. Když ministerstvo financí snižuje svůj zůstatek, fakticky převádí prostředky na bankovní účty jednotlivců a podniků, čímž zvyšuje rezervy, které mají komerční banky k dispozici.

To by mělo vést ke zvýšení objemu úvěrů a uvolnění měnové politiky, což obecně podporuje hospodářskou aktivitu i ceny rizikových aktiv.

Během patové situace dluhového stropu na začátku roku 2023 použilo ministerstvo financí mimořádná opatření, která zahrnovala odčerpání zůstatku TGA. Toto opatření přispělo k býčímu trendu u rizikových aktiv včetně cen akcií a kurzů kryptoměn.

Zdroj: macromicro.me
Zůstatek amerického obecného účtu státní pokladny
Zůstatek amerického obecného účtu státní pokladny v čase

Odhady analytiků

Analytici trhu, včetně Arthura Hayese, zakladatele BitMEXu, vyjádřili optimismus ohledně možného dopadu středečního oznámení ministerstva financí na riziková aktiva. Hayes tvrdí, že ministerstvo může trhům pomoci hned 3 způsoby:

  1.  přestane vydávat dlouhodobé státní dluhopisy,
  2. vyčerpá zůstatek TGA
  3. nebo vydá více krátkodobých pokladničních poukázek.

Domnívá se, že kterákoli z těchto akcí by mohla vyvolat rally na akciích a oživení býčího trhu s kryptoměnami, který v posledních týdnech stagnuje.

Bitcoin (BTC) se totiž po skvělém výkonu v prvním čtvrtletí a dosažení nového historického maxima v polovině března už víc než měsíc pohybuje zhruba mezi 60 a 70 tisíci USD za minci.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.