Hezký předvánoční den, vážení čtenáři! Poslední letošní burza s odstupem je tu, tak pojďme na to.
Máme za sebou další týden na finančních trzích nabitý událostmi. Dnes se mimo jiné dozvíte, že indexy Dow Jones a Nasdaq 100 opět posunuly své rekordní hodnoty, jaký trend bude v příštím roce hýbat akciovým trhy a která akcie válcuje v letošním roce svou výkonností největší technologické tituly včetně akcií Nvidia nebo Meta.
Zajímá-li vás více, pak čtěte dále, protože rychlý týdenní přehled toho nejzajímavějšího je opět tu.
Nasdaq 100 a Dow dále posouvaly rekordy
Americké akcie pokračovaly v týdenní vítězné sérii – nejdelší od roku 2017. Zdá se, že si investoři jsou stále jistější, že se americká ekonomika v nadcházejících měsících vyhne recesi.
Index S&P 500 se krátce dokonce přiblížil na 84 bazických bodů svému historickému intradennímu maximu z počátku roku 2022, zatímco indexy Nasdaq 100 a Dow Jones Industrial Average dokázaly dosáhnout nových rekordů.
V čele růstu v rámci indexu S&P 500 stály akcie komunikačních služeb, které podpořil růst akcií Alphabet a Meta. Dařilo se také energetickým akciím, protože ceny ropy rostly v reakci na obavy z útoků na lodní dopravu v Rudém moři.
Jedno téma letos hýbalo akciovými trhy – umělá inteligence. Dokáže totéž i v roce 2024?
Pokud byl rok 2023 rokem umělé inteligence, rok 2024 by mohl být svědkem toho, že toto odvětví dosáhne nových výšin, nebo také ne? Před necelým rokem byl veřejnosti představen nástroj ChatGPT společnosti OpenAI, který odstartoval klíčovou fázi vývoje umělé inteligence – a růstu akciového trhu.
Shrnutí roku v oblasti umělé inteligence
Byl to rok rekordních investic do umělé inteligence, nedostatku čipů, měsíčních zpráv o tom, jak roboti všem ukradnou práci, a neustálých oznámení velkých technologických společností, které se navzájem předháněly v nových modelech umělé inteligence a chatbotech. To jsme se ještě nezmínili o závratných výnosech akcií.
Technologický index Nasdaq 100 vzrostl od začátku roku o 54 % a dosáhl rekordních hodnot – devět největších společností v indexu uvedlo na trh, nebo začalo pracovat na produktech souvisejících s umělou inteligencí.
Dohromady představují asi 40 % indexu, v čele s giganty Nvidia a Meta, které meziročně vzrostly o 241 %, resp. 183 %.
A vzhledem k tomuto růstu si investoři kladou otázku, zda se jim podaří přenést dynamiku i do příštího roku.
Jen ve třetím čtvrtletí více než 30 % společností z indexu S&P 500 zmínilo ve svých hovorech k výsledkům hospodaření umělou inteligenci, což dokazuje širokou přitažlivost boomu umělé inteligence.
Zjistit, které společnosti z tohoto trendu mohou i nadále těžit, však nebude snadné – i když takové Adobe se ocitlo na seznamu společností, které budou z AI profitovat, sestaveném Citigroup i Bank of America.
Podle prosincového průzkumu agentury Bloomberg si 67 % respondentů myslí, že umělá inteligence je nejslibnější oblastí pro osobní investice – předčí kybernetickou bezpečnost (20 %) a léky na hubnutí (8 %).
Capital Economics dodává: “Pokud nadšení z AI nafukuje bublinu v indexu S&P 500, pak je to bublina, která je teprve v počátečním stádiu.” Potenciálně by mohla pohánět index S&P 500 až k jejich prognóze na konci roku 2024 na úrovni 5 500 bodů.
Vzhledem k tomu, že rok 2024 je za rohem, analytici se různí v názoru na to, zda bude hype pokračovat, nebo příští rok vyprchá – a mnozí jsou zvědaví, zda společnosti dokážou hype proměnit v tržby.
Velkým tématem se stává také ocenění, přičemž některé akcie mohou dosáhnout mimořádného úspěchu, který je v cenách jejích akcií již promítnutý. Poučení z historie však praví, že většina z nich to nedokáže.
Evropské akcie za sebou mají velmi poklidný předvánoční týden
V týdnu velmi poklidného obchodování se hodnota evropských indexů téměř nezměnila. Benchmark evropského akciového trhu – index Euro STOXX 600 si připsal zisk 0,38 %.
Z indexů v největších evropských ekonomikách si zanedbatelný zisk připsaly německé a francouzské akcie a minimální ztrátu italské akcie. Z trendu vybočil pouze britský index FTSE 100, který si polepšil o více než 1,5 %.
Všechny zmíněné indexy se za letošek nacházejí v kladných číslech.
Coinbase získala krypto licenci ve Francii
Kryptoměnová burza Coinbase si ve čtvrtek zajistila registraci u francouzského regulátora trhů a v rámci své strategie “Go Deep, Go Broad” se snaží o globální expanzi.
Francouzský dohledový orgán AMF udělil společnosti povolení poskytovatele služeb virtuálních aktiv (VASP – virtual asset service provider), což znamená zelenou pro provozování služeb v oblasti digitálních měn.
Registrace umožní Coinbase nabízet uživatelům v zemi kompletní sadu svých retailových, institucionálních a ekosystémových produktů a služeb.
Inflace ve Spojeném království prudce zpomaluje, ekonomika se blíží recesi
Inflace ve Spojeném království se za dvanáct měsíců do listopadu zpomalila více, než se očekávalo, na 3,9 % z říjnové roční míry 4,6 %, a to v důsledku poklesu cen motorových paliv, rekreace, kultury a potravin. Základní cenové tlaky měřené jádrovou inflací rovněž zmírnily a dosáhly 5,1 %.
Revize hrubého domácího produktu (HDP) provedené Úřadem pro národní statistiku naznačily, že ekonomika v posledních čtvrtletích vykazovala horší výsledky, než se původně předpokládalo.
V období od dubna do června byl HDP Spojeného království snížen z růstu 0,2 % na stagnaci, zatímco konečný odhad za třetí čtvrtletí ukázal, že ekonomika poklesla o 0,1 %.
České akcie se vrátily na vzestupnou trajektorii
Index PX se opět vrátil na rostoucí trajektorii, což platí pro 5 z posledních 6 týdnů. V předvánočním obchodování posílil přibližně o procento a zakončil obchodování na hodnotě 1 398 bodů.
Většina hlavních emisí pražské burzy posilovala. Po 5% propadu se částečně zotavily akcie ČEZ díky růstu o 1,39 %, podobný zisk si připsaly i akcie Erste Group. O necelé půl procento posílily i akcie Komerční banky a vůbec nejlépe se dařilo akciím Moneta s téměř 2% růstem.
Jedinou významným ztrátovým titulem tak byly akcie Philip Morris, které odepsaly 1,39 %.
Kryptoměny: Solana ani v závěru roku nezpomaluje a dál jede na plné obrátky
Největší kryptoměny v posledním týdnu opět rostly. K sobotní 9. hodině ranní Bitcoin posílil za posledních 7 dní o necelá 4 %, zatímco Ethereum o 3 %. V týdnu se výrazně dařilo BNB, které si připsalo téměř 10 %.
Největší kryptoměny pak opět zválcovala Solana, kde rostoucí zájem o její ekosystém poslal cenu této mince o dalších 26 % výše. Snad se vám nezatočí hlava, protože od začátku roku činí zisk Solany závratných 871 %.
Coinbase těží z úpadku konkurentů
Na tomto místě se ještě jednou vrátíme ke Coinbase, která za sebou má impozantní rok. Díky pomalému a vytrvalému přístupu k regulaci, vedenému generálním ředitelem Brianem Armstrongem, se nejenže uchránila před celosvětovým zásahem do krypto sektoru, ale také si vytvořila pozici pro nebývalé zisky na akciovém trhu.
Akcie Coinbase v letošním roce vzrostly o 422 % také díky tomu, že Armstrongův kdysi největší rival sedí ve vězení a druhý musel na svou pozici rezignovat – není tak ani divu, že její akcie letos tak masivně posílily:
Generální ředitel FTX Sam Bankman-Fried byl shledán vinným ze všech obvinění v souvislosti s krachem jím vedené burzy, po které se z trhu vypařily miliardy dolarů.
Tržní podíl Binance se propadl z 55 % na začátku roku na 30,1 % v prosinci. I přes tento pokles však zůstává největší mezinárodní centralizovanou kryptoburzou.
Zlost v odvětví však pomohla Coinbase upevnit její dominanci v USA a využít vakua, které po sobě zanechali nejviditelnější osobnosti v oblasti kryptoměn.
Ropa Brent se během týdne dokonce poprvé od začátku prosince podívala nad 80 dolarů za barel – její cena rostla pod vlivem rostoucího napětí v Rudém moři. Týdenní obchodování však zakončila pod 79 dolary za barel se ziskem okolo 2 %.
Americká ropa WTI si pak připsala v týdnu zisk přibližně 1,5 % a týdenní obchodování uzavřela na ceně 73,58 dolaru za barel.
O necelá 2 % pak rostla i cena drahých kovů. Spotová cena zlata, která je některými obchodníky sledována pozorněji než futures, v týdnu vystoupala na úroveň 2 053 dolarů za unci. Nejaktivněji obchodovaný únorový futures kontrakt zlata je pak ještě o 11 dolarů výše.
Stříbro tentokrát úspěšně kopírovalo vývoj zlata a jeho spotová cena skončila týden na hodnotě 24,14 dolaru za unci. O 30 centů výše pak ukončil týdenní obchodování nejaktivněji obchodovaný – březnový – futures kontrakt stříbra.
Co mě tento týden zaujalo:
Vysoké úrokové sazby zdražily vládám půjčky, ale některé země se mohou vždy spolehnout na stálý (a rostoucí) přísun peněz z daní. V loňském roce dosáhly daňové příjmy několika zemí v poměru k hospodářskému výkonu historických maxim. Přispělo k tomu zvyšování mezd způsobené inflací, které katapultovalo lidi do vyšších daňových pásem.
Nejvíce z toho profitovala Francie, která na daních vybrala 46,1 % HDP – i proto jako číslo týdne volíme 46,1. Rekordní příjmy zaznamenaly také Německo (39,3 % HDP), Spojené království (35,3 % HDP), Korea (32 % HDP) a USA. V jejich případě však maximum činí pouze 27,7 % HDP.
Nedávno jsme otevřeli náš Finex.cz Discord server, kde budeme tvořit místo pro diskuzi v rámci členů naší komunity, budeme do ní sami my i naši redaktoři přispívat. Přidejte se do naší komunity a přijďte diskutovat o naší akciové investici.
Chladná hlava je základ. Nenechte se ovlivnit emocemi a krátkodobými propady. Držet se svého plánu.
Děkujeme za přečtení a vaši podporu! Vážíme si toho.
Za celý tým Finex.cz vám přejeme hezké svátky a hodně štěstí do nového roku. Ať se vám daří jak v osobním životě, tak i ve světě financí.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.