Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Gevorkyan dosáhl milníku: První firma, která se z trhu Start přesouvá na hlavní trh pražské burzy

Gevorkyan se přesouvá na hlavní trh pražské burzy. Jaké změny nyní firmu čekají? Bude to impuls pro cenu jejích akcií?

Publikováno
Gevorkyan dosáhl milníku: První firma, která se z trhu Start přesouvá na hlavní trh pražské burzy
Zdroj: Pse.cz

Slovenská společnost Gevorkyan má 21. prosince přejít v rámci pražské burzy z trhu Start na hlavní trh Prime Market. Tento krok znamená pro společnost významný skok, kterým se zařadí po bok lídrů trhu, jako jsou společnosti Tatry Mountain Resorts a Kofola, které mají tržní kapitalizaci přibližně ve výši 4, resp. 6 miliard Kč.

Přesun na Prime Market je důkazem pevného finančního zdraví společnosti. Gevorkyan má nyní tržní kapitalizaci zhruba 4,5 miliardy korun. Tržby společnosti vzrostly meziročně o 38 % tedy na 56,3 milionu EUR (1,4 miliardy Kč). Provozní zisk zaznamenal stejný procentuální přírůstek a dosáhl 8,2 milionu EUR, čili přes 200 milionů korun.

Na trhu Start se nyní obchodují akcie 14 firem včetně Gevorkyanu, jejichž celková tržní hodnota je 13 miliard korun. Je tedy vidět, že společnost už z tohoto trhu opravdu vyrostla. Artur Gevorkyan, zakladatel a předseda představenstva, považuje tento krok za logické pokračování vývoje společnosti. Před rokem se nechal slyšet, že společnost na Prime Market zamíří v horizontu pěti let.

Co přechod obnáší

“Přechodem na regulovaný trh se díky mezinárodnímu reportingu firmy otevírají zahraničním investorům, což je pro ně další velká výzva,” říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha, který také vyjádřil svou spokojenost s naplněním jednoho ze základních cílů Startu.

Úspěch společnosti Gevorkyan v tomto ohledu dokládá roli trhu Start jako inkubátoru pro budoucí uchazeče o primární trh, který by pro ně jinak byl těžko dosažitelný.

Prime Market je na rozdíl od Startu regulovaný. Firmy, jejichž akcie se na něm obchodují, tak musí splňovat řadu podmínek. Kupříkladu dodržovat Mezinárodní účetní standardy (IFRS), zatímco společnosti z trhu Start mohou používat Český účetní standard.

Na hlavním trhu se také častěji reportují výsledky. Zatímco na trhu Start firmy reportují jednou ročně, firmy z hlavního trhu uveřejňují výsledky čtvrtletně.

Vstup Gevorkyanu na Prime Market není jedinou významnou změnou na pražské burze

Od pondělí 18. prosince také pražská burza počítá nový index PX START, jehož součástí jsou všechny akcie obchodované na trhu Start. Hlavním záměrem je držet emise z trhu Start na vlastním indexu a odděleně v indexech PX a PX-TR zase akcie hlavního trhu. Jedná se o dividendový index a frekvence jeho výpočtu bude jedenkrát denně po ukončení obchodování.

Do tohoto indexu se také přesunuly akcie Pilulky, které se před vznikem nového indexu počítaly do indexu hlavního trhu.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎