Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kalendář IPO pro rok 2022 – Na jaké nové tituly se můžeme těšit v tomto roce?

Kalendář IPO pro rok 2022 – Na jaké nové tituly se můžeme těšit v tomto roce?
Zdroj: Depositphotos.com

IPO se řadí mezi jedny z oblíbených událostí investorů, kteří mají zájem vložit své finanční prostředky do nových a nadějných akciových titulů. Každopádně se však jedná i o velmi rizikový způsob investování, jelikož není jisté, zda se bude společnosti dařit podle předpokladů – v některých případech tak může cena akcií klesnout jen během pár dní o desítky procent.

V minulém roce se na nás snesla doslova smršť nových IPO, čímž jejich počty dosáhly i historického maxima. Pro představu jen během šesti měsíců v roce 2021 vstoupilo na burzu 1 073 společností, přičemž velká část z nich zvolila namísto klasického vstupu takzvané SPAC, které je mnohem rychlejší a jednodušší.

Tento rok bude podle předpokladů mnohem klidnější, což potvrzují i čísla, podle kterých vstoupilo na burzu během letošních šesti měsíců pouze 92 společností. Některé z nich plánovaly svůj vstup již v minulém roce, ale okolnosti je donutily s IPO alespoň pár měsíců posečkat.

Situace na akciových trzích bohužel také není zrovna růžová, což se postupně odráží na klesajícím odhodlání společností nabídnout své akcie veřejnosti. Hlavním důvodem je především extrémní volatilita trhu, na kterou má vliv rostoucí inflace a obavy investorů z možné recese, která se pomalu klube zejména v USA, ale některé evropské země mají podle odborníků také namále.

I přes ne zrovna příznivé prognózy se však naleznou společnosti, které mají stále v letošním roce v plánu vstup na burzu.

V našem kalendáři vám tedy nabídneme informace o společnostech, které by se mohly s vysokou pravděpodobností pustit do svého IPO.

Informace o nich navíc pravidelně aktualizujeme, díky čemuž vám nic neunikne.

Poznámka

Velká část firem se v minulém roce rozhodla své IPO pozdržet a přesunout jejich uskutečnění na letošní či až příští rok. Aktualizované informace o některých z nich naleznete v našem loňském kalendáři: Kalendář IPO 2021: Jakých nových akciových titulů se na trhu dočkáme v tomto roce?

Seznam plánovaných IPO v roce 2022

1. Steinway

steinway_logo_akciePokud budete hledat jednu z nejznámějších značek v hudebním průmyslu, určitě narazíte na Steinway. Její historie se datuje již do roku 1853, od kdy se jí podařilo vypracovat v jednoho z největších prodejců pian – ty si oblíbily taková jména jako například Lang Lang nebo Billy Joel.

Společnost má ve své nabídce i řadu dalších značek, které se zabývají výrobou dalších hudebních nástrojů a příslušenství od bubnů až po klasické kytary. Steinway investuje i do svého rozvoje, díky čemuž se mu daří vyrábět mnohem kvalitnější hudební nástroje, na které má v mnohých případech i četné patenty.

Pyšnit se však může i zajímavými výsledky po finanční stránce, kdy se mu podařilo zvýšit své výnosy o 29,5 % na 538,4 milionů dolarů, přičemž vzrostl i čistý zisk o 14,5 % na 59,3 milionu dolarů. Podle posledních odhadů by mělo k IPO společnosti dojít v průběhu druhé poloviny roku 2022.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: NYSE

Datum IPO: Druhá polovina 2022

Ocenění: 1 miliarda dolarů

2. Plaid

plaid_logo_akcie

Americká společnost Plaid začínala jako firma zabývající se vývojem hned několika aplikací v oblasti financí. Žádná z nich však nebyla na tolik kvalitní, aby se jí podařilo najít úspěch u zákazníků. Nakonec se tedy rozhodla zaměřit pouze na takzvané API neboli rozhraní pro programování aplikací v oblasti autorizace, identifikace či provádění transakcí, díky čemuž se jí podařilo přilákat celou řadu velkých hráčů.

Jedním z nich je například Visa, která zaplatila firmě za spolupráci přes 5,3 miliardy dolarů. V tomto případě nedošlo k převzetí firmy, díky čemuž se mohlo Plaid svobodně rozhodovat – svoji spolupráci však obě strany ukončily začátkem roku 2021.

I přesto se podařilo společnosti udržet na vrcholu a přilákat dalšího hráče, který měl zájem o akvizici. Tentokrát se o slovo přihlásila společnost Altimeter Capital, které v získání společnosti brání podezření ze strany regulačních orgánů. Jedinou možností je tak vstup Plaid na burzu, díky čemuž bude dostupná pro veřejnost a také zmíněného zájemce o akvizici.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: 13,4 miliardy dolarů

3. Fabletics

fabletics_logo_akcie

Startup v oblasti módy Fabletics se zaměřuje již od roku 2013 na výrobu sportovního a funkčního oblečení pro může i ženy. Za jeho vznikem stojí americká herečka Kate Hudson, která se rozhodla spolu s ostatními spoluzakladateli držet jednoduché strategie – prodávat kvalitní oblečení za dostupnou cenu.

Podle všeho se jim tento přístup vyplatil, což potvrzuje i počet uživatelů překračující hranici dvou milionů, a to opravdu není málo. O vstupu společnosti na burzu se spekuluje již od léta 2021, kdy se obrátila na Morgan Stanley, Goldman Sachs a Bank of America za účelem přípravy svého IPO. Podle všeho se Fabletics pokusí vybrat okolo 500 milionů dolarů, přičemž její hodnota by mohla dosáhnout až 5 miliard dolarů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: 5 miliard dolarů

4. Blockchain.com

blockchain.com_logo_akcie

Blochain.com vznikl díky třem nadšencům Peteru Smithovi, Nicolasu Carymu a Benu Reevesovi, kterým vadilo, že nebylo možné jednoduše prodávat a nakupovat kryptoměny. Právě proto vytvořili v roce 2011 platformu Blockchain.com, která se v průběhu velmi krátkého času vyvinula v oblíbenou kryptoměnovou směnárnu a také digitální peněženku.

Jak tomu u takovýchto startupu bývá, úspěch na sebe nedal dlouho čekat, díky čemuž se jí doposud podařilo provést transakce o hodnotě 1 bilionů dolarů, přičemž má ve své správě přes 82 milionů digitálních peněženek – podle statistik tu dochází k více než třetině všech bitcoinových transakcí.

Není tedy divu, že se společnost rozhodla vstoupit i na burzu, na čemž začala pracovat již v roce 2021. Během kola Series C se jí tak podařilo vybrat přes 300 milionů dolarů, čímž její hodnota vzrostla na 5,2 miliardy dolarů.

Podle Bloomberg by mělo dojít k plnohodnotnému vstupu na burzu v roce 2022, což však není stále jisté – firmě by se totiž mohlo vyplatit vyčkat, jelikož situace na burze během posledního půlroku nebyla pro technologické společnosti zrovna růžová.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: 14 miliard dolarů

5. ServiceTitan

srvicetitatn_logo_akcie

ServiceTitan se jako jedna z mála společností zaměřuje na živnostníky v oblasti stavebnictví a příbuzných odvětví. Těm nabízí komplexní aplikace, s jejichž pomocí mohou efektivně spravovat své podnikání – konkrétně se zaměřuje na oblasti, jako je plánování, cenotvorba, marketing, fakturace, financování či uzavírání smluv.

Již v březnu 2021 společnost oznámila své první kolo financování, ve kterém vybrala 500 milionů dolarů – v tu dobu byla její hodnota nastavena na 8,3 miliardy dolarů. Roční opakované výnosy přitom meziročně vzrostly o více než 50 % na 250 milionů dolarů – jeho služby navíc využívá zhruba 7 500 živnostníků.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Druhá polovina roku 2022

Ocenění: 18 miliard dolarů

6. Zazzle

zazzle_akcie_logo

Technologická společnost Zazzle funguje na trhu již od roku 2005, kdy ji založil Robert Beaver, který stojí za dalšími čtyřmi technologickými firmami. Spoluzakladateli společnosti jsou přitom jeho dva synové Jeff a Bobby a jeho manželka Peggy.

V tomto případě se nejedná o obrovský business, ale pomalu rostoucí online tržiště, které nabízí zákazníkům možnost vytvářet vlastní produkty a dále je prodávat. Na platformě tak lze vytvořit prakticky vše od doplňků do bytu až po obyčejná trička, které je možné doplnit vlastním designem.

Prozatím se společnosti podařilo projít třemi koly financování, přičemž vybrala okolo 46 milionů dolarů. Podrobnosti ohledně financí společnosti však nejsou dostupné a jediné, o co se společnost podělila je dosavadní počet zákazníků, který do letošního roku dosáhl 30 milionů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec léta 2022

Ocenění: 1 až 2 miliardy dolarů

7. Mobileye

mobileye_logo_akcie

Společnost Mobileye se již v minulosti jednou na burzu podívala a teď to má v plánu opět. Konkrétně se snaha o opětovný vstup na burzu zrodil v hlavách vedení Intel, který před pěti lety se společností uzavřel akvizici za více než 15 miliard dolarů.

V současnosti se Mobileye řadí mezi lídry ve vývoji technologií pro samořídící automobily, přičemž jedním z jeho největších klientů je například Ford Motor nebo Volkswagen. Nově se tedy společnost stane samostatnou jednotkou, ve které však bude mít největší podíl právě Intel.

Ten se tímto způsobem chce pokusit lépe konkurovat rychle rostoucím hráčům, kam se řadí i Nvidia. O potenciálu společnosti vypovídá i její růst, kdy se jí podařilo od roku 2016 do roku 2020 navýšit její roční výnosy z 350 milionů na 1 miliardu dolarů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Druhá polovina roku 2022

Ocenění: 50 miliard dolarů

8. Qlik Technologies

qlik_technologies_logo_akcie

Qlik Technologies působí na trhu již od roku 1993, kdy ji ve Švédsku založili Björn Berg a Staffan Gestrelius. Už od samotného počátku se zaměřuje na poskytování obchodně-analytického softwaru, který postupem času neustále zdokonalovala. Aktuálně má tedy přes 38 tisíc klientů a nabízí širokou škálu služeb od správy dat až po jejich odbornou analýzu.

Poprvé se společnost podívala na burzu v roce 2010, kde se její akcie obchodovaly za 10 dolarů za kus. V průběhu let do Qlik Technologies investovala například investiční firma Elliott Management. Samotné vedení společnosti počítá s tím, že k IPO dojde v druhé polovině roku 2022.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Druhá polovina roku 2022

Ocenění: 3 miliardy dolarů

9. Cohesity

cohesity_logo_akcie

Cohesity je technologický startup určený k lepší ochraně firemních dat, přičemž usiluje i o eliminaci úplného odříznutí některých dat, což značně usnadňuje využívání umělé inteligence a dalších aplikací. Za jejím vznikem stojí Mohit Aron, který se věnuje tvorbě škálovatelných IT systémů více než patnáct let.

Kromě toho se věnoval poměrně dlouhou dobu i správě dat, a to přímo u Alphabetu, přičemž už v té době se spolupodílel na založení cloudové společnosti Nutanix. Jeho nejnovějšímu počinu v podobě Cohesity se podařilo již v dubnu 2020 vybrat v Series E 250 milionů dolarů, kdy byla hodnota firmy stanovena na 2,5 miliardy dolarů.

V tu samou dobu byly velmi pozitivní i samotné reporty, podle kterých narostl počet zákazníků o 100 %. K zahájení procesu IPO došlo již v prosinci minulého roku, přičemž je odhadováno, že ke vstupu na burzu dojde v koncem roku 2022.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: N/A

Ocenění: 5 až 10 miliard dolarů

10. Bitcoin Suisse

bitcoin_suisse_logo_akcie

Švédská kryptoměnová směnárna Bitcoin Suisse se chce stát další společností z kryptoměnového odvětví, které se podaří prorazit na burze. Svoji historii začala psát teprve v roce 2013, ale i přesto se jí podařilo poměrně rychle vyrůst v úspěšnou kryptoměnovou směnárnu. Společnost se v posledních letech snažila pokračovat ve své expanzi, což vedlo i k náboru nových zaměstnanců, jejichž řady rozšířila o 60 % na 300.

V jejím plánu jí naštěstí nebrání ani propad cen kryptoměn, díky čemuž nemusí přistupovat ke snižování nákladů jako velká část kryptoměnových společností. Uskutečnění samotného IPO je očekáváno koncem letošního roku, ale není vyloučeno, že se společnost rozhodne vyčkat na příznivější období, které nemusí nutně nastat ani v roce 2023.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022 – začátek roku 2023

Ocenění: N/A

11. ParshipMeet Group

parshipmeet_group_logo_akcie

ParshipMeet Group se řadí mezi jedny z oblíbených datingových aplikací, která chce konkurovat větším hráčům na trhu jako je Bumble nebo Match Group. Společnost je však stále vlastněna ze 43 % skupinou General Antlantic a z 53 % německou zpravodajskou společností ProSiebenSat.1 Media.

Podle anonymního zdroje je plánováno zalistování na Frankfurtské burze, přičemž by měla být hodnota společnosti stanovena na 4 miliardy dolarů – jen pro porovnání hodnota Bumble je 10,5 miliardy a Match Group 38 miliard dolarů.

Někteří analytikové předpokládají, že by se společnosti nemuselo dařit zrovna nejlépe, a to podle výsledků konkurenční společnosti Bumble, která se začala veřejně obchodovat v minulém roce – od té doby její akcie klesly o více než 30 %. ParshipMeet však počítá s tím, že její platforma opatřená i živými videohovory bude růst za každé situace.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: Frankfurtská burza

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: 4 miliardy dolarů

12. Klarna

klarna_logo_akcie

Klarna se řadí mezi jedny z nejsledovanějších finančně-technologických společností, a to především pro svoji nabídku služeb. Tou je odklad plateb, na který jsme u nás zvyklí například u společnosti Twisto. Právě tento způsob nakupování je velmi blízký například Američanům, kteří se v nakupování s odsunutou platbou doslova vyžívají. Tento způsob nakupování se postupně rozšiřuje po celém světě a je tak vyhledáván čím dál tím větším počtem zákazníků.

Právě proto jsou do tohoto švédského startupu vkládány velké naděje, přičemž se odhaduje, že by její hodnota mohla dosáhnout 50 miliard dolarů. Klarna operuje na trhu již více než sedmnáct let, ale na tom americkém se zabydlela teprve v roce 2015. Aktuálně má společnost na kontě přes 150 milionů uživatelů celkem ve 17 zemích světa.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: přes 50 miliardy dolarů

13. Impossible Foods

impossible_logo_akcie

Impossible Foods je jedním z největších hráčů v oblasti výroby rostlinných náhražek masa, čímž je také přímým konkurentem Beyond Meat, které už na burzu vstoupilo v roce 2020. Společnost se tedy snaží svést na novém trendu, kdy se čím dál tím více firem, a především lidí snaží hledat alternativy, jak alespoň trochu ulehčit životnímu prostředí a snížit svoji uhlíkovou stopu.

Mezi největší zákazníky společnosti se řadí takové provozy jako Burger King či Starbucks, což jí dává velkou konkurenční výhodu. K poslednímu kolu financování přistoupila v listopadu minulého roku, kdy získala přes 500 milionů dolarů. V tu dobu bylo Impossible Foods oceněno na 7 miliard dolarů – tato hodnota by však mohla ještě vzrůst, a to i přes nepříznivou situaci na trzích.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022 – začátek roku 2023

Ocenění: 7 miliard dolarů

14. Vinfast

vinfast_logo_akcie

V tomto roce by mohl akciový trh přivítat nového hráče v oblasti elektromobilů, a to vietnamskou společnost VinFast, za kterou stojí největší vietnamský konglomerát Vingroup. Samotná společnost má opravdu ambiciózní cíle, jelikož chce jen během roku 2022 vyprodukovat 42 tisíc elektromobilů.

Kromě toho ve velkém investuje i do své výroby, což potvrzuje růst nové továrny v Severní Karolíně, do které vložila přes 4 miliardy dolarů a dala tak práci více než 7,5 tisíci zaměstnanců.

VinFast má v plánu vybrat přes 3 miliardy dolarů a dosáhnou tak celkového ohodnocení 60 miliard dolarů. I když je IPO plánováno na tento rok, je možné, že bude konečný vstup na burzu přesunut až na rok 2023.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: 60 miliard dolarů

15. DataBricks

Logo DatabricksDataBricks byla založena v roce 2013 zakladateli jiné cloudcomputingové platformy s názvem Apache Spark. Hlavním cílem společnosti je nabídnout svým zákazníkům snadnou analýzu dat a vytváření predikcí a modelů pomocí AI nástrojů. To se jí bezpochyby úspěšně daří, což potvrzuje i její podpora ze strany technologického gigantu Microsoftu.

V roce 2019 se společnosti podařilo vygenerovat čistý zisk ve výši 900 milionů dolarů, což zvýšilo i její tržní ohodnocení, které se v současnosti pohybuje okolo 6,2 miliard dolarů. Pokud doopravdy dojde k vydání IPO mohlo by se její ocenění několikanásobně zvýšit. Samotná společnost očekává velký zájem ze strany investorů, kteří v minulém roce investovali například i do jednoho z nejočekávanějších IPO akcií Snowflake. Podle posledních informací je možné, že se společnost rozhodne přistoupit k přímému úpisu akcií.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: první polovina roku 2022

Ocenění: 38 miliard dolarů

16. Instacart (ICART)

logo InstacartInstacart (ICART) si značně polepšil v minulém roce díky pandemii koronaviru, která mu přinesla velký zájem ze strany spotřebitelů. Ti chtěli využít jeho služeb dodávek potravin a spotřebního zboží přímo k nim domů. Společnosti nahrává i fakt, že více než 85 % domácností v USA má přístup k jejím službám.

V současnosti je její tržní hodnota na 13,7 miliardách dolarů. Právě kvůli růstu tržeb se společnost rozhodla přistoupit k IPO o hodnotě 30 miliard dolarů. Kromě úspěchů však čelí i soudnímu sporu ohledně poplatků za služby, který by mohl mít vliv na výsledek celého IPO.

Poznámka

Ticker: ICART

Burza: N/A

Datum IPO: koncem roku 2022

Ocenění: 30 miliard dolarů

17. Flipkart

Logo FlipkartFlipkart, vlastněný americkým gigantem Walmart, je indickým maloobchodním prodejcem, který si vysloužil během pandemie značnou pozornost. Ve své rodné zemi se navíc těší i značné oblibě, přičemž ovládá přibližně 66 % celého místního trhu.

K úpisu svého IPO si společnost vybrala Goldman Sachs, skrze níž by mohla získat až 10 miliard dolarů, čímž by ocenění společnosti vzrostlo na 40 miliard dolarů. Na rozdíl od Amazonu se Flipkart daří generovat poměrně vysoké tržby z prodeje oblečení poté, co spojil síly v roce 2014 se společností Myntra. I přesto čelí vyšetřování protimonopolních regulačních orgánů. Podle posledních informací zvažuje společnost vstup na burzu prostřednictvím SPAC.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: prosinec 2022

Ocenění: 10 miliard dolarů

18. Stripe

Logo StripeFintechová společnost Stripe založená v roce 2010 nabízí jednoduché a rychlé zpracování online plateb prostřednictvím svého softwaru Stripe Payments pro e-commerce společnosti a mobilní aplikace.

Stripe byl v minulém roce i jednou ze společností, která profitovala na probíhající pandemii koronaviru, načež zaznamenala i 80% nárůst online plateb během prvního čtvrtletí roku 2021. Ze svého IPO chce společnost vytěžit 70 až 100 miliard dolarů, čímž by se mohlo jednat i o jeden z největších primárních úpisů akcií v tomto roce.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: konec roku 2022

Ocenění: 70 až 100 miliard dolarů

19. ThoughtSpot

Logo ThoughtSpot ThoughtSpot byl založen v roce 2012 jako jedna z AI platforem nabízející společnostem analýzu velkého objemu dat během několika vteřin. Společnost se stala jednou z vedoucích platforem v tomto odvětví, k čemuž jí pomohl i jeden ze spoluzakladatelů Amit Prakash, který v minulosti pracoval například i na projektu AdSense od Googlu či Microsoft Bing.

Celé odvětví navíc zaznamenává velký zájem z řad technologických gigantů, což potvrzuje například i nedávná akvizice Albhabetu se společností Looker za 2,6 miliard dolarů. Společnost chce na akciovém trhu těžit i z loňského zájmu o IPO Snowflake, které se jí v mnoha ohledech podobá. V současnosti se tržní hodnota ThoughtSpot pohybuje okolo 2 miliard dolarů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: podzim 2022

Ocenění: N/A

20. Ascensus

Logo AscensusAmerická společnost Ascensus působí na trhu již od roku 1980, kdy pod názvem The Barclay Group rozjela své podnikání v 401 (k) důchodovém pojištění, které je z části sponzorováno i zaměstnavateli. Společnost díky četným fúzím působí také jako provozovatel 529 vysokoškolských fondů. Podle jejich slov spravuje aktiva v hodnotě více než 374 miliard dolarů. Prostřednictvím IPO by chtěla získat alespoň 3 miliardy dolarů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: 2022

Ocenění: 3 miliardy dolarů

21. Chime

Logo ChimeFintechová společnost Chime nabízející své služby prostřednictvím mobilní aplikace má v současnosti na kontě více než 8 milionů zákazníků. Společnost vytváří zisky především na mezibankovních poplatcích. V současnosti je tržní hodnota Chime na 14,5 miliardách dolarů, což ji řadí mezi jedny z nejcennějších fintech společností na trhu.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: 2022 – 2023

Ocenění: 10 až 15 miliard dolarů

22. Epic Games

Logo Epic GamesGamingová společnost Epic Games je známá především jako tvůrce populární hry Fornite, která má v současnosti více než 350 milionů registrovaných uživatelů. Jelikož je možné hrát hru zadarmo, generuje společnost zisky především za nákupy vylepšení a dalších nástrojů.

Od svého založení v roce 1991 vytvořila společnost více než 50 her, čímž si vybudovala i poměrně širokou základnu uživatelů. Epic Game je v současnosti z přibližně 40 % vlastněná největší gamingovou společností Tencent Holdings, přičemž její tržní ohodnocení dosahuje 17,3 miliard dolarů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: 2022

Ocenění: 28 miliard dolarů

23. SpaceX (Starlink)

Logo StarlinkSpaceX založená v roce 2002 Elonem Muskem chystá podle posledních informací IPO pro svůj projekt Starlink, který má za úkol vytvořit pomocí více něž 12 000 družic širokopásmové internetové připojení. Společnost má ve vesmíru umístěno již 240 z nich, přičemž úplné dokončení celého projektu je očekáváno až v roce 2027.

Ocenění celého projektu se navíc pohybuje okolo 33 miliard dolarů. Samotný Elon Musk chce k IPO přistoupit poté, co se Starlink podaří vytvořit stabilní cash flow. Prozatím není jasné, zda se akcií Starlinku dočkáme již v tomto roce, nebo později, ale i tak zůstává rok 2022 stále ve hře.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: rok 2022 nebo 2023

Ocenění: N/A

24. Freetrade

IPO-freetrade-robinhoodBritský startup Freetrade se snaží svými službami vyrovnat podobným platformám jako Robinhood či TD Ameritrade. Od roku 2015 nabízí svým více než 600 000 uživatelům možnost obchodovat s americkými a britskými akciemi a ETF. Ty mohou nakupovat nejen za nulové poplatky, ale i v podobě takzvaných frakčních akcií, čímž získají možnost investovat i do drahých titulů, mezi které se řadí například Apple či Amazon.

Na rozdíl od Robinhoodu (který jsme uvedli na 8. místě tohoto kalendáře) nevydělává společnost na přeprodeji informací velkým společnostem na Wall Street, ale naopak většina jejího zisku závisí na předplatném Freetrade Plus. Ohodnocení společnosti se v současnosti pohybuje okolo 366 milionů dolarů. Ve druhém kole financování se Freetrade podařilo vybrat 69 milionů dolarů.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: 2022 – 2023

Ocenění: N/A

25. Fresh Market

the-fresh-market-logo-spolecnostiFresh Market je americký provozovatel sítě supermarketů s čerstvými potravinami, který byl založen v roce 1982. Poprvé k IPO přistoupil již v roce 2010, prostřednictvím kterého získal 290 milionů dolarů. O šest let později podepsal dohodu se společností Apollo Global Management (NYSE: APO), která ho koupila za 1,36 miliardy dolarů.

Po celou dobu měl však velké problémy s konkurenceschopností a jen těžko se dokázal vyrovnat společnostem jako Kroger (NYSE:KR) a Whole Foods. Právě proto se rozhodl snížit počet obchodů ze 186 na 159 a raději se zaměřil na rozšíření online služeb o rozvoz přímo do domu a možnost vyzvednutí objednávky na prodejně. V návaznosti na to jeho tržby v roce 2021 vzrostly o 20 %. Společnost aktuálně vlastní 187 milionů dolarů v hotovosti a předpokládá se, že i tento rok vygeneruje pozitivní cashflow.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: konec roku 2022

Ocenění: N/A

26. Discord

discord-logo-ikona-spolecnosti-akcieDiscord je platforma umožňující svým uživatelům komunikovat skrze hlasové zprávy, videohovory či textové zprávy, a to jak v soukromých chatech, tak i malých komunitách nazývaných “servers”.

Během roku 2020 se zvýšil jeho počet uživatelů na 140 milionů a výnosy raketově vzrostly z 5 milionů dolarů na 130 milionů dolarů. O jeho potenciálu vypovídá i nedávná nabídka Microsoftu (NASDAQ: MSFT), který chtěl společnost odkoupit za 10 miliard dolarů, Discord ji však odmítl.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: Konec roku 2022

Ocenění: 15 miliard dolarů

27. Authentic Brands

Authentic-Brands-group-logo-akcie-spolecnostiAuthentic Brands je americká společnost založená v roce 2010, která se věnuje správě širokého portfolia značek včetně Nautica, Forever 21 či Sports Illustrated. Mimoto vlastní i práva na jméno Elvise Presleyho a Marilyn Monroe.

Jejím cílem je i nadále provádět akvizice se značkami, které disponují vysokým potenciálem. Jednou z nich je i značka Reebok, kterou společnost odkoupila za 2,5 miliardy od Adidas AG (ETR: ADS). Aktuálně tedy vlastní více než 30 značek a spolupracuje se 700 partnery po celém světě. Nově nabyté finance chce využít převážně na podporu svého podnikání a splacení části dluhu.

Poznámka

Ticker: AUTH

Burza: NYSE

Datum IPO: 2022 až 2024

Ocenění: 100 milionů dolarů

28. Republic Airways

Republic-Airlines-logo-spolecnostiJe americká letecká společnost, která spolupracuje s aerolinkami American Airlines, Delta Airlines (NYSE: DAL) či United Airlines (NASDAQ: UAL). Aktuálně disponuje flotilou o 220 letadlech, a to i přesto, že se ji teprve v roce 2017 podařilo dostat z bankrotu. Pomocí nabytých financí chce zvýšit především svoji konkurenci schopnost oproti ostatním aerolinkám jako je SkyWest Airlines (NASDAQ: SKYW) a Mesa Air (NASDAQ: MESA).

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: N/A

Ocenění: N/A

29. Reddit

Reddit je sociální síť založená v roce 2005, kterou denně využívá 52 milionů lidí po celém světě. V roce 2006 byla koupena společností Condé Nast za 10 milionů dolarů a o 5 let později vytvořila z Redditu její mateřská společnost Advance Publications nezávislou společnost.

Aktuálně Reddit disponuje více než 130 000 tisíci fóry a komunitami, díky čemuž je i 19. nejnavštěvovanější stránkou na internetu. V roce 2020 vzrostl počet denních uživatelů o 44 %. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 společnost vygenerovala výnosy ve výši 100 milionů dolarů, což se rovná výnosům za celý rok 2019.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: konec roku 2022

Ocenění: 15 miliard dolarů

30. Better.com

Better.com-logo-spolecnostiBetter.com je online platforma usnadňující uživatelům proces nákupu nemovitostí včetně žádosti o poskytnutí hypotečního úvěru. Společnost byla založena v roce 2014 s vidinou revoluce na trhu s nemovitostmi.

Toho mimo jiného docílila i četnými akvizicemi, které tvoří velkou část její obchodní strategie. Podle posledních informací se společnost chystá vstoupit na burzu prostřednictvím SPAC.

Poznámka

Ticker: N/A

Burza: N/A

Datum IPO: čtvrté čtvrtletí 2022

Ocenění: 8 miliard dolarů

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.