Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je vhodná chvíle se stáhnout z akciového trhu? Tyto indikátory predikují, že by investoři měli být opatrní

Objevte tajemství trendů na akciových trzích a naučte se, jak na dnešním volatilním trhu vyvážit strategii "risk off" a "risk on"! Jak poznat, že je pravá chvíle se z trhu stáhnout?

Publikováno
Je vhodná chvíle se stáhnout z akciového trhu? Tyto indikátory predikují, že by investoři měli být opatrní
Zdroj: depositphotos.com

Akciové trhy po technické stránce vytváří stále vyšší vrcholy, což je pro mnohé investory dostačující důvod, aby se cítili komfortně. Nicméně inteligentní investoři se snaží pochopit kontext, díky kterému je možné trochu předvídat.

Nikdy nejste schopni zcela přesně odhadnout, co se stane v budoucnu. Nijak se s tím ovšem nevylučuje, že nemůžete počítat s několika základními scénáři. Jak kdybyste hráli šachy.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední rok

Investoři milují trendy, protože automaticky extrapolují kurzový vývoj. Když je trend růstový, mají tendenci představovat si, že cena poroste i následující měsíce nebo roky.

To funguje do doby, kdy to přestane fungovat. Jak však s předstihem poznat, že se zlom blíží? Takových ukazatelů existuje celá řada a my si nyní některé představíme.

Kreditní spready jsou předstihový indikátor pro akciové pády

Na bázi dluhopisového trhu máme velmi užitečný indikátor, kterému říkáme kreditní spready. Síla kreditních spreadů, jako užitečného nástroje, tkví v tom, že fungují s předstihem.

Poznámka

Logika spočívá v tom, že dluhopisové trhy jsou “chytřejší” než ty ostatní. Jelikož zde nejvíce operují smart money. Když tedy dluhopisový trh něco reflektuje, časem se to projeví i na ostatních trzích.

Na dluhopisovém trhu jsou americké státní dluhopisy jako váš kámoš, který má velmi stabilní povoláníTřeba lékař.

Když si od vás kamarád lékař přeje půjčit, půjčíte mu peníze za nižší úrok. Jelikož ho nepovažujete díky jeho práci za rizikového, tak nepožadujete větší premium za riziko.

Zdroj: wolfstreet.com
Kreditní ratingy
Kreditní ratingy

Když vás však požádá o půjčku kamarád, který se živí nestabilní prací (třeba sezónní stánkař), budete chtít mnohem větší úrok, protože jste racionální osoba a uvědomujete si, že je rizikovější. V tomto případě máme na mysli podřadné, neboli špinavé (junk) dluhopisy se špatnými ratingy.

Když je váš výhled pro ekonomický vývoj příznivý, cítíte se komfortně půjčovat za relativně nízký úrok i kamarádovi s nestabilním povoláním.

Když se váš výhled začne zhoršovat, přirozeně začnete požadovat vyšší výnos, který bude zohledňovat rostoucí rizikovost takové investice.

Po lékaři taky budete jistě chtít vyšší úrok, ale neporoste tak moc jako u druhého kamaráda.

Na dluhopisovém trhu se takové chování projeví v rozšiřování kreditních spreadů. Jelikož dluhopisový trh může vnímat blíže nespecifikované riziko. Nůžky se jako reakce začnou rozevírat.

Pro nás jako investory je rozevírání těchto pomyslných nůžek varovným signálem. Signálem pro možný pád akciového trhu. V přiloženém grafu představuje kreditní spread modrá křivka.

Všimněte si, že jakmile se kreditní spread začal rozšiřovat, s jistým zpožděním přišel pád na akciovém trhu. Ačkoliv ne vždy. Někdy to bylo natolik náhlé, že spready začaly růst simultánně s poklesem akcií.

Poznámka

Kreditní spread v grafu je založen na amerických státních dluhopisech a podřadných dluhopisech s ratingem CCC-. To je rating pro dluhové cenné papíry, kdy emitentovi hrozí úpadek. Lze však srovnávat i s dluhopisy jiných ratingů.

Zdroj: macromicro.me
Akciový index S&P 500 a kreditní spread
Akciový index S&P 500 a kreditní spread

Defenzivní portfolia přinášejí vyšší výnosy?

Dalším takovým kanárkem je situace, kdy defenzivní portfolia (risk off) začnou přinášet větší výnosy než ta, která jsou složena z růstových titulů (risk on). Nicméně v tomto případě jde o indikátor, který funguje jako za pět minut dvanáct.

V grafu vidíme výkonnost risk on portfolia vůči risk off portfoliu v letech 2016 a 2017, kdy v průběhu roku 2017 začali jednoznačně vítězit defenzivní portfolia. Osobně tento indikátor beru spíše s rezervou.

Zdroj: linkedin.com
Risk off portfolio vs. risk on portfolio
Risk on portfolio vs. risk off portfolio a akciový index

Když se podíváme do současnosti na sektor utilit, což je typicky defenzivní sektor, zde probíhalo od začátku podzimu předešlého roku vskutku agresivní rally. To by mohlo být signálem pro risk off.

Zdroj: tradingview.com
ETF sledující sektor utilit
ETF sledující sektor utilit

Závěrem: Predikují ukazatele pád akciových trhů?

Ukázali jsme si dva ukazatele, které mohou fungovat předstihově pro hlubší pád akciového trhu. Kreditní spready strmě rostly od konce roku 2021 až do poloviny roku 2022. Od té doby postupně klesají, ale stále jsou ty nůžky více rozevřené.

Dluhopisový trh tedy zohledňuje vyšší riziko.

Akciový trh se však také snaží zohledňovat vyšší riziko. V typicky defenzivních sektorech, jako je zdravotnictví nebo utility, lze sledovat, že v průběhu mnoha měsíců docházelo ke slušným zhodnocením. Na rozdíl od mnoha růstových titulů, kde to nyní táhne primárně Nvidia.

Občas se někdo zeptá, zda lze mé texty interpretovat, že mají “vycashovat”. Ne, je nesmysl nebýt zainvestován. Je však povinností rozumného investora investovat opatrně, když svítí červeně nespočet signálů. Viz. má předešlá analýza.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.