Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je dominance technologických gigantů udržitelná, nebo hrozí kolaps akciového trhu?

Americké akciové trhy lákají investory závratnými zisky, ale přichází otázka: Je to udržitelný růst, nebo hrozící bublina? Forwardové P/E indexu S&P 500 naznačuje rizika, která by investoři neměli ignorovat.

Je dominance technologických gigantů udržitelná, nebo hrozí kolaps akciového trhu?

Mnozí investoři jsou v těchto dnech ve zvýšené pohotovosti před bublinami v cenách aktiv a obávají se opakování minulých boomů a propadů.

Musí se ptát, zda se kolem hrstky akcií, které vedou akciový index S&P 500, takzvané “velkolepé sedmičky” technologických společností, jež v posledních letech indexu dominují a jsou zodpovědné za vysoce neúměrný podíl na jeho ziscích, netvoří bublina.

 

Bublinu můžete rozeznat podle parametrů ocenění, ale možná ještě účinnější je psychologická diagnóza.

Hledání vysoce iracionálního bujení – naprostá adorace skupiny společností nebo aktiv, která vede k masivnímu strachu, že člověk zůstane pozadu, pokud se bubliny nezúčastní na základě přesvědčení, že pro tyto akcie “není žádná cena příliš vysoká”.

Bubliny se zkrátka vyznačují bublinovým myšlením.

Pokud je bublinové myšlení iracionální, co dovoluje investorům, aby se od racionálního myšlení odpoutali?

Na to je jednoduchá odpověď: novost. Tento jev se opírá o další osvědčenou investiční frázi “tentokrát je to jinak”.

Bubliny jsou vždy spojeny s novými událostmi, od šílenství z nedávno představených tulipánů v Holandsku ve 30. letech 17. století až po internetové a telekomunikační akcie na konci 90. let století 20.

Protože neexistuje žádný historický ukazatel toho, jaké by mohlo být vhodné ocenění nové věci, není tedy nic, co by ji poutalo k nějaké vnitřní hodnotě.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za posledních 10 let

Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Všechny bubliny za posledních 30 let se týkaly inovací, z nichž mnohé byly buď přeceněny, nebo nebyly zcela pochopeny.

Přitažlivost nového produktu nebo způsobu podnikání je obvykle zřejmá, ale díry a úskalí jsou často skryté.

Nová společnost může zcela překonat své předchůdce, ale investoři často nechápou, že i jasný nováček může být vytlačen. I disruptory mohou být narušeny, ať už šikovnými konkurenty, nebo dokonce novějšími technologiemi.

V devadesátých letech si investoři byli jisti, že “internet změní svět”. Rozhodně to tak vypadalo a tento předpoklad vyvolal obrovskou poptávku po všem, co s internetem souvisí.

Akcie online obchodů se dostaly na burzu za zdánlivě vysoké ceny a hned první den se ztrojnásobily.

Na každé mánii a bublině je obvykle zrnko pravdy. Jen se to přežene

Internet naprosto změnil svět, ale naprostá většina dotcomových společností, které na konci devadesátých let prudce vzrostly, skončila v propadlišti dějin.

Přílišný optimismus ohledně nové věci vede k chybám v oceňování. Protože si účastníci bubliny nedokážou představit, že by mohlo dojít k nějakému poklesu, často aktivům udělují ocenění, které předpokládá úspěch.

Ve skutečnosti může prosperovat nebo dokonce přežít jen několik nováčků.

Akcie se prodávají za násobky zisků příštího roku, což odráží očekávání, že budou vydělávat ještě mnoho let.

Info

Když kupujete akcie, kupujete podíl na zisku společnosti každý rok do budoucna.

Při nákupu akcie za nadprůměrný násobek ceny k zisku investoři platí za zisky společností – i poté, co jim připisují významný růst – na mnoho desetiletí dopředu.

Dnešní přední společnosti z indexu S&P 500 jsou v mnoha ohledech mnohem lepší než nejlepší společnosti minulosti. Mají obrovské technologické výhody a obrovský rozsah.

Vytrvalosti však není snadné dosáhnout, zejména v technologicky vyspělých oborech, které jsou náchylné k narušení.

V bublinách investoři přistupují k vedoucím společnostem, jako by si své prvenství určitě udržely po celá desetiletí. Některým se to podaří a některým ne, ale zdá se, že změna je spíše pravidlem než vytrvalost.

Je americký akciový trh příliš vysoko?

Je velmi vzácné, aby index S&P 500 dva roky po sobě dosahoval výnosu 20 % nebo více. V posledních dvou letech se to stalo, v roce 2023 vzrostl index S&P 500 o 24,2 % a v roce 2024 o 23,3 %, čímž se dostáváme do roku 2025. Co nás čeká v budoucnu?

Mezi varovné signály dnes patří optimismus, který na trzích převládá od konce roku 2022, nadšení, které se uplatňuje v nové věci umělé inteligence, a všeobecný předpoklad, že sedm nejlepších společností bude i nadále úspěšných.

Na druhou stranu je forwardový poměr P/E u indexu S&P 500 vysoký, ale nikoli šílený, a to 23,6 bodu. Také není moc slyšet lidi říkat, že “žádná cena není příliš vysoká”. Trhy, ačkoli se zdají být možná nadhodnocené, zatím pravděpodobně v bublině nejsou.

Do akcií investujte u některého z ověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.