Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je 500% růst strop? Rozbíjíme nebezpečné mýty o akciích Nvidia

Nvidia dosáhla obdivuhodných úspěchů a ztrojnásobila své tržby, někteří investoři tak vyjadřují obavy z budoucnosti společnosti. Nvidia však stále má solidní základy pro další růst.

Je 500% růst strop? Rozbíjíme nebezpečné mýty o akciích Nvidia
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia se stala dominantní silou v éře umělé inteligence (AI) a upevnila si pozici třetí nejhodnotnější společnosti na světě podle tržní kapitalizace, hned za Microsoftem a Applem.

Její akcie od začátku roku 2023 vzrostly o více než 500 % a její tržby se v posledním čtvrtletí více než ztrojnásobily, což odráží enormní růst podnikání.

Navzdory působivým výsledkům Nvidie převládají mylné pochyby o jejich udržitelnosti. Pojďme si zhodnotit tři běžné mýty, které kolují mezi investory.

První mýtus: Srovnání se Cisco Systems

Zaprvé se objevují srovnání mezi současnou situací Nvidie a situací společnosti Cisco Systems během dotcom bubliny na konci 90. let.

Aktuální vývoj ceny akcií Cisco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Cisco Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nvidia se však odlišuje svou průkopnickou rolí v odvětví vývoje GPUa rozvojem robustního ekosystému kolem svého hardwaru, včetně platformy pro paralelní výpočty CUDA.

Její tempo růstu a finanční zdraví, včetně 588% nárůstu zisku na akcii ve fiskálním roce 2024 (končící 31. ledna 2024), s přehledem předčí výkonnost Cisca, kterému vzrostl zisk na akcii od roku 1996 do doku 2000 o 140 %, což odpovídá 25% průměrnému ročnímu tempu růstu.

V tomto období navíc Ciscu klesaly marže, což není případ Nvidie, která je aktuálně mnohem silnější společností, než jakou Cisco kdy bylo.

Druhý mýtus: Konkurence

Za druhé se objevily obavy z konkurence, která oslabuje vedoucí postavení Nvidie v oblasti umělé inteligence, když čipy MI300 od AMD, nebo Gaudi3 od Intelu cílí na stejný trh.

Díky prostředkům, jako je CUDA a knihovnám předpřipraveného kódu na superčipech, je však produktová řada společnosti Nvidia mnohem víc než jen hardware.

Nvidia je díky tomu schopná si své zákazníky dlouhodobě zavázat a pro konkurenci bude velmi obtížné tyto vazby narušit.

Vzhledem k výkonu nedávno představené nové řady čipů Nvidia Blackwell, se dá navíc předpokládat, že nějakou dobu potrvá, než konkurence srovná krok, a tržní podíl Nvidie se sníží.

Třetí mýtus: Nadhodnocení

A konečně, přesvědčení, že společnost Nvidia je nadhodnocená a nachází se v bublině, si zaslouží důkladnou kontrolu.

Zatímco bublina je charakterizována neudržitelným růstem cen akcií, robustní fundamentální základy společnosti a silné tempo růstu naznačují opak.

Zisky společnosti v loňském roce vzrostly téměř sedmkrát!

Aktuální vývoj ceny akcie Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

S klouzavým poměrem ceny k zisku P/E kolem 31 a s analytiky, kteří předpovídají zdvojnásobení zisku na akcii v tomto roce, odráží ocenění společnosti spíše její silné vyhlídky než iracionální boom.

I když s sebou nese trh s umělou inteligencí neodmyslitelnou nejistotu, růstový potenciál Nvidie zůstává značný, navzdory tomu, jak vysoko nyní cena akcie je.

Její ocenění, konkurenční prostředí a solidní základy podnikání naznačují, že Nvidia je možná mnohem bezpečnější volbou, než tvrdí kritici.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.