Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jakými 8 pravidly se řídí Warren Buffett a proč je tak úspěšný?

Jakými 8 pravidly se řídí Warren Buffett a proč je tak úspěšný?
Zdroj: Depositphotos.com

Dobrou zprávou je, že Warren Buffett při budování svého bohatství nepoužíval žádné nadpřirozené síly ani ilegální praktiky. Využíval principů, které se může naučit každý investor.

Největší kámen úrazu však spočívá v dodržování těchto pravidel. Přitom překážka, která brání investorům v následování moudrosti legendárního investora, je všem známá – jsme to my sami a náš nedostatek trpělivosti a kázně.

Buffett dokázal prostřednictvím Berkshire Hathaway investorům přinést od roku 1964 zisk přesahující 1 800 000 %.

Věštec z Omahy (Buffettova přezdívka) je obecně považován za největšího investora všech dob. Za vynikající výsledky vděčí výběru a nákupu akcií za výhodné ceny.

Jakými pravidly se Warren Buffett řídí? 

1. Buffett s oblibou plave proti proudu

Slavný citát Warrena Buffetta shrnuje mnohé: “Buďte obezřetní, když jsou ostatní chamtiví, a buďte chamtiví, když ostatní mají strach.”

Jinými slovy, když je většina investorů v panickém režimu a přemýšlí o výprodejích, nastává ideální čas hledat dobré investice, které se dají koupit “se slevou”. Když naopak uvidíte známky neudržitelné předraženosti akcií, je to signál, že byste měli pomalu začít uvažovat o prodeji svých pozic.

Wells-fargo-logoBěhem americké bankovní krize v 80. a 90. letech minulého století Buffett poznal, že nejkvalitnějším bankám nehrozí žádné skutečné nebezpečí a investoval navzdory většinovému konsenzu 290 milionů dolarů do Wells Fargo.

Tato investice se posléze stala jednou z nejlepších v Buffettově kariéře, když přinesla zhodnocení více než 5 000 %.

Je důležité zmínit, že v té době existovalo mnoho bank obchodujících se s mnohem nižším ohodnocením než Wells Fargo. Buffett si však cenil vynikajícího managementu společnosti a vysoce kvalitního úvěrového portfolia banky. Ve svém dopise akcionářům z roku 1990 Buffett vysvětloval: “Nemáme zájem o nákup akcií špatně řízené banky za nízkou cenu. Naším zájmem je naopak nákup dobře spravovaných bank za spravedlivou cenu.”

freddie-mac-logoNa druhé straně se jako příklad boje proti chamtivosti podívejte na Buffettovu investici do Freddie Mac z roku 1988. Během deseti let vzrostla cena akcií ze 4 dolarů na 70 a většina investorů v euforii věřila, že se hypoteční bance nemůže nic stát. Buffett si však kolem roku 2000 uvědomil, že je ředitel společnosti příliš chamtivý a usiluje o dvouciferné roční výnosy v odvětví, kde to není běžné.

Správně rozpoznal, že současný stav není udržitelný a akcie prodal. Nyní se Freddie Mac obchoduje za méně než 1,5 dolaru za akcii. Takových příběhů bychom mohli v jeho investorské historii najít celou řadu.

2. Buffett si udržuje relativně úzký okruh investic

Investorský guru vybírá pouze společnosti v takových oblastech, které mu jsou blízké a cítí se v nich nejvíce znalý – má největší konkurenční výhodu oproti průměrnému investorovi.

V případě legendárního investora to znamená finanční a spotřebitelské akcie, tedy takové produkty, které běžně používá a kterým rozumí.

Výhradním soustředěním se na společnosti, témata a trendy, které ho zajímají, si Buffett osvojil neuvěřitelnou schopnost vybírat budoucí vítěze v těchto odvětvích. Vy můžete dělat totéž – držet se společností, jejichž podnikání vám je blízké.

Zdroj: depositphotos.com
Kdo by neznal ikonickou značku Coca-Cola?
Kdo by neznal ikonickou značku Coca-Cola?

3. Oceňuje zavedené značkové podniky

Úspěch Warrena Buffetta pramení také z toho, že sází na časem prověřené podniky s jasnou konkurenční výhodou. Wall Street může být momentálně posedlá růstovými akciemi, ale výběr těchto titulů nikdy nebyl silnou stránkou Věštce z Omahy. Mnohem raději nakupoval vyspělé a prověřené podniky.

Jako dokonalý příklad slouží nápojový gigant Coca-Cola, který je nejdéle drženou Buffettovou akcií.

Coca-Cola působí až na dvě výjimky (Severní Korea a Kuba) ve všech zemích světa. Je to jedna z nejznámějších globálních značek a ovládá neuvěřitelný 20% podíl na trhu ve vyspělých zemích světa.

Buffett miluje podniky, které nemusí svůj fungující podnikatelský model příliš měnit, a to je přesně to, co hledal.

4. Důvěryhodný manažerský tým je základ

Buffett si také nesmírně cení důvěryhodných a vysoce kompetentních manažerských týmů. Hledá vedení, které se snaží neustále budovat hodnotu pro akcionáře a udržovat či zvyšovat stávající podíl společnosti na trhu. S oblibou si tak vybírá společnosti, jejichž vedení neváhá “rozpustit” část zisků mezi akcionáře, ať už odkupem vlastních akcií nebo výplatou dividendy.

Vezměte si příklad Tima Cooka z Apple. Ztotožňuje vše, co Buffett hledá u výkonného ředitele. Cook otáčí podnikání Apple směrem ke službám s vyšší marží. Rovněž neváhá využít levného úvěrového financování k agresivním odkupům vlastních akcií Apple.

Warren Buffett a Charlie Munger
Warren Buffett a jeho souputník Charlie Munger. Zdroj: cnbc.com

Na druhé straně pak byly právě lídrovské schopnosti ředitele Wells Fargo pravděpodobně důvodem, proč Věštec z Omahy snížil svůj podíl v bance o 300 milionů akcií.

Wells Fargo otevřelo v letech 2009–2016 celkem 3,5 milionu neautorizovaných bankovních účtů v rámci své agresivní prodejní kampaně. Důvěra spotřebitelů byla vážně zasažena a nejinak na tom byl i Buffett, který okamžitě snížil svůj podíl.

5. Dividendové akcie hrály v jeho strategii vždy důležitou roli

Investování do vyspělých podniků s jasnou konkurenční výhodou přináší nesporné benefity.

Řada z těchto společností je zisková a s větší pravděpodobností vyplatí dividendu.

Před vypuknutím pandemie byla Berkshire Hathaway na nejlepší cestě k vygenerování dividendového příjmu ve výši 4,7 miliardy dolarů. Ten se pochopitelně zmenšil, ale i tak Berkshire ze svých investic v roce 2020 obdržela na dividendách více než 3 miliardy dolarů, které může reinvestovat.  

Kromě výplaty části zisku akcionářům však dividendové akcie nabízejí i další benefit. Zpráva J.P. Morgan z roku 2013 odhalila, že společnosti, které vyplácely a zvyšovaly své dividendy v letech 1972 až 2012 zaznamenaly 9,5% roční růst hodnoty. Srovnatelné akcie, které nevyplácely dividendy, ve stejném časovém období vykazovaly návratnost pouze 1,6 %.

6. Dává svým investičním tezím prostor pro naplnění

Pravděpodobně nejdůležitější věcí, kterou Buffett perfektně ovládá, je nic nedělání. Nakupuje akcie podniků, o nichž je přesvědčen, že jsou skvělé a pak jim dá prostor třeba i desítky let k tomu, aby se jeho předpoklad potvrdil. Jinými slovy dává Věštec z Omahy svým investicím dost prostoru pro uplatnění principu složeného úročení a čím delší je investiční horizont, tím větší potenciál skládaný úrok má.

Od roku 1982 vybudoval Buffett 99,6 % svého současného čistého jmění, celých 80 % však bylo vytvořeno až od roku 1996 (jak lze vidět na grafu níže).

Vývoj hodnoty bohatství Warrena Buffetta.
Vývoj hodnoty bohatství Warrena Buffetta v průběhu času. Zdroj: Marketwatch.com

7. Obklopuje se kompetentními investory

Úspěch legendárního investora není pouze jeho vlastním dílem. Závisí také na tom, že je schopný se obklopit kompetentním investičním týmem. Jeho pravá ruka, Charlie Munger, a jeho nynější portfolio manažeři Todd Combs a Ted Weschler mu napomáhají svým odborným pohledem nahlédnout do oblastí, kterým se Buffett obvykle vyhýbá.

Buffett si moc dobře uvědomuje svůj kruh kompetencí a nedělá mu problém další oblasti svěřit do rukou podobně geniálním investorům, jako jsou např. tito tři zmínění.

Combs a Weschler tak například hráli klíčovou roli v nejnovějších akvizicích Berkshire Hathaway v oblastech zdravotní péče a technologií. Buffett totiž není velkým fanouškem sledování výsledků klinických studií nebo studování podnikatelských modelů hi-tech společností.

Ví, kde je jeho místo, a nebojí se práci v jiných oblastech svěřit svému týmu.

8. Buffett investuje s bezpečnostním polštářem

Poslední důležitou věcí, kterou se Buffett řídí při hodnocení potenciálních investic, je hledání bezpečnostního polštáře. To znamená, že se snaží hledat akcie, které jsou obchodované se značnou slevou oproti jejich skutečné hodnotě. Podstata spočívá v tom, že existuje mnohem menší riziko dalšího poklesu ceny akcií.

Pravidlo číslo jedna: “Nikdy nesmíš přijít o peníze!” Pravidlo číslo dvě: “Vždy dodržet pravidlo číslo 1!”

Kromě tohoto striktního pohledu na hodnotu aktiv, který provázel Buffetta v první polovině jeho kariéry, začal věnovat také velkou pozornost řadě aspektů podnikání společnosti.

Ať to je zmiňovaná konkurenční výhoda, hodnota značky nebo vysoká návratnost vlastního kapitálu. Nyní už víme, že Buffett například miluje Coca-Colu a ta se obchoduje za 3,5 násobek své účetní hodnoty.

Buffett si je vědom že skutečná hodnota samotného podnikání je mnohem vyšší než pouhá hodnota aktiv, a proto se neváhá držet i podobných akcií, které splňují jeho ostatní kritéria na atraktivní investici – viz např. Apple.

Aplikujte tyto principy ve své vlastní investiční strategii

Uplatnění těchto principů v rámci vaší investiční strategie vám může pomoci nejenom vybrat dlouhodobé vítěze, ale také zabránit výrazné ztrátě peněz. Investujte s dlouhodobým investičním horizontem pouze v odvětvích, která znáte. Dejte šanci vašim investičním tezím a nenakupujte akcie na základě jejich popularity.

Asi nevybudujete multimiliardové portfolio, osvojíte si ale solidní strategii, která vám může po dlouhou dobu přinášet solidní výnosy.

Líbil se vám tento článek?
21
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.