Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaká jsou 3 největší rizika dlouhodobého portfolia?

Jaká jsou 3 největší rizika dlouhodobého portfolia?

Koncept dlouhodobého investičního portfolia je tu s námi již několik desítek let. V očích investorů se vždy jednalo o mimořádně oblíbený přístup k investování, a to ze dvou hlavních důvodů.

Účelem dlouhodobého nebo permanentního portfolia je totiž generovat přiměřeně stabilní a dostatečně vysoké zisky bez ohledu na to, co se zrovna děje na trzích nebo ve světě obecně.

dlouhodobá investice

Jedná se o jakýsi defenzivní nástroj složený z aktiv, se kterými má investor získat převahu nad trhy a které mají zajistit, že se mu z dlouhodobého hlediska jeho vklad zhodnotí.

Druhou výhodou je skutečnost, že tento typ portfolia nevyžaduje aktivní správu. To je obrovským lákadlem zejména pro “líné” investory nebo obchodníky s vysokou averzí k riziku.

Umožňuje jim to soustředit se na jiné věci, s vědomím, že jsou jejich finance v bezpečí a že jim do karet hraje čas.

Poznámka

TIP: O výhodách pasivního investování jsme psali již dříve. Znáte všechny tyto výhody?

Poslední dobou však tento přístup začíná ukazovat poměrně významné trhliny. Vzhledem k povaze finančních trhů dneška lze identifikovat tři rizikové faktory, kvůli kterým dlouhodobá portfolia již nejsou tak lákavá, jako bývala v minulosti.

Dříve než si tyto faktory představíme by však bylo vhodné definovat, čím vlastně dlouhodobé portfolio je a z jakých částí se skládá.

Co je to dlouhodobé portfolio?

Dlouhodobé neboli permanentní portfolio se dle konceptu z první poloviny 80. let minulého století skládá ze čtyř částí, z nichž každá zabírá přibližně jednu čtvrtinu.

První z nich jsou dlouhodobé státní dluhopisy, které v době vzniku této strategie dokázaly generovat zisk ve výši více než 10 % ročně. Tyto doby jsou již bohužel dávno za námi. Na grafu níže je patrné, že od 80. let klesla úroková sazba až prakticky na nulu.

úroková sazba FEDu
Úroková sazba Fedu. Zdroj: TradingEconomics.com

Dnešní dluhopisy lze považovat za nadprůměrné, pokud se jim vůbec podaří překonat inflaci.

Druhá čtvrtina portfolia je tvořena penězi, hotovostí. V minulosti, když zejména americký dolar dlouhodobě sílil, byla tato defenzivní strategie považována za normu.

Třetí částí konceptu dlouhodobého portfolia jsou akcie. Pozor, jedná se výhradně o akcie americké, čímž již nastiňujeme jedno z rizik.

Čtvrtou složkou klasického permanentního portfolia je zlato.

Zdroj: depositphotos.com

zlato

Tato cenná komodita jako jediná součást tradičního dlouhodobého portfolia ustála zkoušku času a i dnes zůstává důležitým a neměnným elementem dlouhodobých přístupů k investování.

Poznámka

TIP: Přečtěte si našeho průvodce investováním do zlata, abyste se naučili vše potřebné pro nakupování nejen fyzického zlata.

U ostatních třech částí to již tak jednoznačné není. Pojďme se na ně podívat zblízka.

3 rizika dlouhodobého portfolia

Státní dluhopisy, hotovost a zaměření na americké akcie… z dnešního hlediska mají tato investiční aktiva mnohem menší váhu než ve svých zlatých časech.

Proč je tomu tak a čím bychom je mohli nahradit?

Státní dluhopisy

Co si budeme nalhávat – státní dluhopisy s výkonem nad 10 % ročně již dávno zavál čas. Dnes jsou normou spíše nižší jednotky procent.

investice 2

Je jasné, že šikovný investor dokáže ve změti dnešních investičních aktiv najít výnosnější řešení s obdobnou mírou rizika.

Jedním z hlavních problémů, kterým dluhopisy čelí, je nárůst inflace – spousta dluhopisů jí nedokáže čelit a v praxi je jejich výnos nižší než míra znehodnocení finančních prostředků.

Jako mnohem lepší řešení se v tomto případě jeví investice do nějakého ETF, jež by zrcadlilo vývoj nějakého konkrétního tržního segmentu nebo i trhu jako takového.

Možností je zde celá řada, to svoje si zde najde prakticky každý investor.

Poznámka

TIP: Pokud byste se chtěli dozvědět o dalším velmi účinném způsobu diverzifikace dlouhodobého portfolia, přečtěte si náš článek o pravidlu 3 loukotí.

Peníze

Výše jsme psali o nárůstu inflace a graduálnímu znehodnocování peněz.

Ve světle těchto skutečností se rozsáhlejší investice do fyzických peněz nejeví jako účinná defenzivní strategie, ale jako čirá hloupost.

americký dolar hotovost

Samozřejmě, akvizice finančních prostředků se může vyplatit při deflaci, ale řekněme si na rovinu – je celosvětová deflace v nejbližších letech vůbec pravděpodobná?

Pozvolná ztráta hodnoty je u peněz, zejména dolaru, dlouhodobý trend.

Americké akcie

Zde se problém netýká aktiva samotného, nýbrž zaměření výhradně na americké trhy.

americké akcie apple

Pokud má být dlouhodobé investiční portfolio dostatečně diverzifikované, není investice pouze do amerických akcií v zásadě kontraproduktivní?

Samozřejmě, nedělejme si iluze – americký akciový trh je největší na světě, spousta tamních firem má status globálního fenoménu.

Poznámka

TIP: O podílu amerických a evropských akcií včetně predikce možného vývoje jsme psali v našem dřívějším článku. Přečtěte si jej, pokud vás toto téma zajímá více.

Když však vezmeme v potaz neustálé politické klima v USA a skutečnost, že bychom v rámci tvorby permanentního portfolia měli cílit na diverzitu, dozajista by stálo za to poohlédnout se i po nějakých jiných trzích. Třeba i těch českých – i u nás se najdou zajímavé příležitosti.

Co si o tradičním konceptu dlouhodobého investičního portfolia myslíte vy? Jedná se o přežitek, který je vzhledem k dnešním trhům nutné aktualizovat, anebo se jeho význam ještě více utvrdí? Podělte se s námi o váš názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.