Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » České akcie – které se v aktuální COVID-19 krizi vyplatí nakoupit?

České akcie - které se v aktuální COVID-19 krizi vyplatí nakoupit?

České akcie - které se v aktuální COVID-19 krizi vyplatí nakoupit?
Zdroj: depositphotos.com

Přestože celosvětová krize vyvolaná epidemií nového koronaviru ještě zdaleka neutichla a na mnoha místech zeměkoule počet nakažených neustále roste, akciové trhy se již z ze svého březnového propadu dokázaly více či méně oklepat a žijí si svým vlastním životem.

Tento „život“ je však zrcadlem současné globální situace – trhy ovládá nejistota, ekonomika padá, strach z druhé vlny onemocnění žene investory do bezpečných přístavů a řada odborníků se při pohledu na dnešní ceny akciových titulů ptá, odkud se vlastně jejich současné hodnoty berou.

Dění na mezinárodní aréně se samozřejmě nevyhnulo ani akciovým titulům obchodovaným v tuzemsku.

Některé firmy obchodované na českých burzách se po propadech dokázaly rychle vzpamatovat a vrátily se na své původní hodnoty, jiné ale krize zasáhla více a „doba post-koronavirová“ jim opětovnou přízeň investorů nepřinesla.

V souvislosti s tím se u nás na českém trhu objevilo několik potenciálně zajímavých příležitostí, které mají potenciál přinést odvážnému investorovi velmi zajímavý zisk.

Pojďme si trochu zaspekulovat a ukázat si několik akcií z českých burz, které mají potenciál k tomu, aby z koronakrize vzešly ještě silnější.

Avast

Český technologický gigant Avast si letos neprošel jednou, ale rovnou dvěma krizemi. Vzpomínáte, jak na začátku roku unikly informace o prodeji dat zákazníků? Společnost v určitém smyslu může být ráda, že se na tento skandál v současnosti již téměř zapomnělo.

Tyto dvě krize však společnosti uštědřily obrovskou ránu a z lednových více než 160 korun se akcie vývojářů oblíbených antivirových programů propadly na méně než polovinu.

Po oživení však následoval raketový růst a akcie Avastu se v současnosti obchodují velmi blízko svých předkrizových hodnot. Ovšem ne těch před koronavirovým propadem z března, ale těch lednových.

Aktuální cena akcií Avastu

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Na typický „nákup za hubičku“ to proto již nevypadá, ale nezoufejte. Existuje několik pádných důvodů, proč by rychlý nástup firmy mohl pokračovat i nadále.

Jelikož se jedná o technologickou firmu, neměl by být Avast současnou krizí tolik poškozen, právě naopak. Dále pak oblast internetového prodeje a kybernetické ochrany získala během krize mimořádnou důležitost a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo něco změnit.

Byznys firmy je snadno škálovatelný, transparentní a veřejnost jej začíná vnímat jako „nezbytný produkt“ na stejné úrovni jako třeba vodu nebo elektřinu.

Nakonec je třeba zmínit i skutečnost, že firma vyplácí zajímavou dividendu a je součástí několika důležitých akciových indexů (nově součástí FTSE 100).

Avast má nakročeno k tomu, aby se v dohledné budoucnosti stal opravdovým technologickým gigantem. Jeho rozlet by tak mohl pokračovat i nadále, což by pro cenu akcií bylo rozhodně velkým přínosem.

Moneta Money Bank a Komerční Banka

Tyto dvě banky uvádíme spolu a z toho důvodu, že má jejich vývoj spoustu podobností a že se jejich činnost zaměřuje výhradně na český trh (na rozdíl od např. Erste Bank).

Aktuální cena akcií KB

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie bank obchodovaných v tuzemsku (KB, MMB) se z březnové krize zatím ještě vzpamatovat nedokázaly a po výrazném propadu a následné snaze o oživení se jejich ceny začaly pohybovat víceméně do strany.

Aktuální cena akcií Moneta

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investory navíc znechucuje zpráva ČNB, která domácím bankám doporučila nevyplácet dividendy za rok 2019. Přesto se však může jednat o mimořádně zajímavou koupi s velkým potenciálem do budoucna.

Je pravda, že restriktivní opatření budou mít mimořádně negativní vliv na hospodaření bank a v nejbližších dvou letech srazí jejich zisky. Jejich cena s nejvyšší pravděpodobností ještě klesne, a to v důsledku reportování kvartálních výsledků hospodaření.

Navzdory tomu jsou však české banky ve velmi dobré finanční kondici a mohou se oproti svým evropským kolegyním opřít o významné kapitálové zásoby. Stejně tak je charakterizuje poměrně dobrá úroveň úvěrových portfolií.

Navíc se dá očekávat, že jakmile jim to ČNB umožní, banky začnou opětovně vyplácet dividendy.

Jelikož se tyto dvě banky v současnosti obchodují o zhruba 30 % levněji než před krizí, s tím, jak se situace postupně uklidní a stabilizuje, by v horizontu několika let mohly zaznamenat zajímavý růst.

Stock Spirits

Na závěr tu máme Stock Spirits, letos (prozatím) nejúspěšnější akciový titul obchodovaný na pražské burze. Toto aktivum během krize ukázalo, že se takovýmto tržním propadům dokáže vcelku efektivně bránit. Do karet mu hraje také skutečnost, že se nenaplnily nepříznivé prognózy ohledně propadu zisků v důsledku zvýšení spotřební daně na alkohol.

Stock Spirits má stejně jako banky poměrně významné kapitálové rezervy. Velcí akcionáři by je rádi „vypustili do světa“, což se sice prozatím nestalo, ale i tak to má poměrně velkou výpovědní hodnotu o finančním zdraví firmy. Aktuální cena akcií Stock Spirits se pohybuje okolo 70 Kč.

Ve srovnání s evropskými firmami působícími ve stejném odvětví se akcie této společnosti v současnosti obchodují víceméně o třetinu levněji.

I zde by se proto mohlo jednat o mimořádně zajímavého hráče, který by trpělivému investoru mohl přinést významný zisk.

Co si o výše zmíněných akciových titulech myslíte? Má smysl do nich investovat nebo máte jiné favority? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo