Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři panikaří! Klesne Bitcoin (BTC) na 70 000 dolarů? Co by mohlo tento pád způsobit?

Bitcoinová ETF čelí masivnímu odlivu kapitálu. Způsobí to pokles Bitcoinu na 70 000 dolarů. Co na to říkají experti?

Investoři panikaří! Klesne Bitcoin (BTC) na 70 000 dolarů? Co by mohlo tento pád způsobit?

Bitcoinová ETF kótovaná na amerických burzách čelí masivním odlivům kapitálu. Investoři vybírají prostředky takovým tempem, že od 7. února do 21. února zmizela z fondů v rámci dvou týdnů historicky nejvyšší částka – 1,14 miliardy dolarů.

Na tento negativní vývoj upozornil spoluzakladatel burzy BitMEX, Arthur Hayes. Ten varuje, že by v důsledku prodejů pozic ze strany velkých hráčů mohl Bitcoin poklesnout až na 70 000 dolarů.

Zejména poukázal na ETF pod názvem iShares Bitcoin Trust (IBIT) od společnosti BlackRock.

Co dělají velcí hráči?

Fond od BlackRocku přilákal hedgeové fondy využívající arbitrážní strategii, která spočívá v budování long pozic na spotových ETF a short pozic na bitcoinových futures v rámci burzy CME.

Info

Arbitrážní strategie jim pak umožňuje získat poměrně lukrativní výnos s nízkým rizikem, který převyšuje výnos krátkodobých amerických státních dluhopisů.

Hayes však vysvětlil, že pokud se bazické spready sníží spolu s cenou Bitcoinu, fondy by mohly začít prodávat držené podíly v ETF a kupovat futures na CME.

Možný pád Bitcoinu

V současné době jsou hedgeové fondy s touto strategií ziskové.

Jakmile se však bazické spready přiblíží výnosům z amerických dluhopisů, mohou firmy přestat tuto strategii využívat. To by poté mohlo zapříčinit pád Bitcoinu na 70 000 dolarů.

Cenový vývoj Bitcoinu poslední měsíc

Markus Thielen, hlavní analytik společnosti 10x Research, s tímto souhlasí. Také poznamenal, že velká část peněz proudících do bitcoinových ETF pochází od hedgeových fondů v rámci této arbitrážní strategie.

Tento bazický obchod využívá rozdíl mezi spotovou cenou na Bitcoinu, kterou sledují ETF jako IBIT a cenou jeho futures na burze CME.

Odliv peněz z ETF

Bitcoin se během úterní obchodní seance propadl až na úroveň 87 000 dolarů. Odliv prostředků z ETF navíc akceleruje.

V pondělí došlo k největšímu odlivu prostředků ze všech amerických ETF za posledních sedm týdnů v celkové výši 517 milionů dolarů.

Zdroj: coinglass.com
Přehled vývoje peněžních toků v rámci bitcoinových ETF
Přehled vývoje peněžních toků v rámci bitcoinových ETF

Pondělí tak doplňuje sérii předešlých čtyřech obchodních dnů, kdy investoři z těchto fondů vybírají peníze.

ETF od BlackRocku zaznamenalo odliv 159 milionů dolarů a Wise Origin Bitcoin Fund společnosti Fidelity přišel o 247 milionů dolarů. Úbytek prostředků zaznamenala i ETF od firem jako Bitwise, Invesco, VanEck, WisdomTree nebo Grayscale.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Šéfredaktor kryptoměnové redakce, který se na kryptoměnových a tradičních trzích pohybuje přes pět let.

Svou vášeň pro investice našel během studií na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde se od získání teoretických poznatků přesunul k jejich aplikaci. Veřejnost se také snaží edukovat v oblasti finanční gramotnosti prostřednictvím studentského spolku Klub investorů, kde dříve zastával pozici prezidenta a nyní působí jako člen dozorčí rady, odkud dohlíží na chod celé organizace.

Klíčem k úspěchu investora je podle něj skloubení znalostí z oblasti tradičních trhů a makroekonomie, které mají výrazný dopad na kryptoměnový sektor. Nebrání se využití aktivního ani pasivního přístupu k investicím.

„Složené úročení je osmým divem světa. Kdo mu rozumí, vydělává; kdo ne, zaplatí.” – Albert Einstein

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (9 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martínek Jan

Těšim se až padne koruna a je mi jedno jestli padne inflací nebo deflací. Peníze jsou naprosto zbytečné. Když si utrhnete jablko ze stromu, jabloň po vás taky nechce peníze.

Jitka

Dobrý den,
je v dnešní době vhodné nakupovat zlato, pokud by měla přijít deflace?
Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den. Obecně si myslíme, že se dá říci, že zlato je dobré kupovat vždy – obzvláště dnes, kdy se ve světě děje to, co se děje. Zda bude ale zlato vhodnou alternativou v době deflace nebo inflace bohužel se 100% přesností předpovědět nelze. :-)

Ladislav Pavlíček

Dovolím si nesouhlasit s autorem, deflace může mít i pozitivní dopad na ekonomiku v dlouhodobém horizontu. A pokud jde o dotaz Jakuba, ano připravte se na obrovskou deflaci v ČR.

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den, děkuji za názor. Budu rád, když svoji myšlenku více rozvinete.

Rene

Konečně něco pozitivního. Kdyby deflace prisla. ČNB jenom znehodnocuje penize, žádné úroky prostě hnus. Už by to mohlo skončit a úroky alespoň 5 az 10 %.

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den, z mého pohledu nelze na deflaci koukat jako na něco pozitivního. Obvykle je doprovázena poklesem exportu a růstem nezaměstnanosti. To znamená ekonomický pokles atd atd.
A pokud vám jde o úročení volných finančních prostředků, na to nepotřebujete deflaci. Sledujte nás a věřím, že si svoji investiční příležitost najdete .

Jakub

Dobrý den,
Dekuji za zajímavý článek. Co si myslíte o současné situaci. Hrozí podle vás v dohledné době zvyšování deflace?

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den. Máte pravdu, aktuálně bude splněno hned několik podmínek deflace:
– Růst nezaměstnanosti
– Pokles investic
– Růst státního dluhu
– Obecný ekonomický pokles
Tedy tlak na deflaci zde určitě bude a možná krátkodobě k ní může dojít. V dlouhodobém měřítku se domnívám, že deflaci ČNB nepřipustí, ať už z obav deflační spirály, tak kvůli ekonomickému růstu.