Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Interactive Brokers spustil obchodování frakčních akcií – Co tato netrpělivě očekávaná změna znamená pro investory a kolik vás bude stát na poplatcích?

Publikováno
Interactive Brokers spustil obchodování frakčních akcií – Co tato netrpělivě očekávaná změna znamená pro investory a kolik vás bude stát na poplatcích?
Zdroj: cnbc.com

Rozšiřování nabídky Interactive Brokers tentokrát zamířilo směrem k frakčním akciím. Pro investory je to vřele vítaná novinka, neboť kdo chce, může ji ve velkém využívat, kdo naopak ne, nemá s tím žádný problém, vše jede při starém.

Jak frakční (zlomkové) akcie fungují? Jak se k této nové funkci dostanete a na kolik vás to přijde na poplatcích?

Již 31. 5. 2022 zahájil tento globální profesionální broker nabídku zlomkových, nebo též tzv. frakčních akcií evropských akcií i ETF. Investoři si tak mohou dopřát frakční akcie z Ameriky (spuštěno již dříve) a Evropy (včetně ETF), což je jen další díl skládačky, jak si snadno a levně vybudovat vybalancované portfolio – nyní již nehledě na cenu konkrétních akcií.

Tento krok asi nebude pro nikoho nijak zvlášť překvapující, neboť je velkým trendem masivní rozšiřování povědomí o investování po celé veřejnosti a pro brokery je v drobném investování retailových investorů obrovský potenciál. Zejména poslední měsíce, kdy se inflace takřka utrhla ze řetězu, nutí snad každého zamýšlet se nad tím, jak své peníze ochránit před inflací. Právě investovaní (i po malých částkách) může být ta správná cesta.

Co to jsou frakční akcie a jak to funguje?

Pokud si chcete koupit akcii, musíte za ni zaplatit její cenu. To je asi jasné. U většiny případů je to úplně v pohodě. Jenže co třeba takové akcie Amazonu, které donedávna stály přes tisíc dolarů, nebo akcie Google (Alphabet), které ještě na přelomu letošního roku stály skoro 2.300 USD (cca 54.000 Kč).

Poznámka

Takto vysoká cena akcií komplikuje nejen jejich nákup, ale také následnou rebalanci a diverzifikaci v rámci portfolia. Detailněji vás s frakčními akciemi seznámí náš další článek.

Frakční akcie tento problém mohou docela efektivně vyřešit, když je možné je v případe Interactive Brokers nakupovat již od 1 USD nehledě na skutečné ceně akcie. Nemusíte tak několik měsíců střádat hotovost, dokud si nenašetříte na celou jednu akci, obchod můžete uskutečnit okamžitě. To potenciálně umožňuje dosáhnout vyšší návratnosti. K nákupu frakcí dojde automaticky, pokud investovaná částka nesouhlasí s hodnotou jedné celé akcie.

Snazší diverzifikace napříč více trhy – Pokud daný akciový titul splňuje určitě podmínky

Steve Sanders z oddělení marketingu a vývoje uvádí: “Interactive Brokers byl prvním z velkých brokerských společností, který uvedl možnost nakupování frakčních akcií na amerických burzách a tato vychytávka se mezi investory stala rychle velmi populární.

Sanders dodává také, že: “Přidáním evropských frakčních akcií dáváme investorům příležitost obchodovat a investovat napříč vícero trhy dostupným způsobem, čímž mimo jiné mohou investovat do vícero různých akcií a široce diverzifikovat svá portfolia.

Jaké podmínky musí titul splňovat? Všechny Evropské tituly, které dosahují průměrného denního objemu více jak 5 milionů a tržní kapitalizace více jak 5 milionů, mají už nyní zpřístupněnou možnost nakupování frakcí.

Možná vás napadá, co když nějaká akcie tyto podmínky přestane splňovat? Interactive Brokers to komentuje tak, že jakmile se akcie z frakcí odebere, nebudete na ni moct otevírat žádné další pozice a vaše otevřené pozice budou nuceně uzavřeny nejpozději 21. dne v měsíci po kvartále, kdy k ukončení obchodování frakcí na daném titulu došlo.

Obchodovat zlomky akcií můžete na všech typech platforem tohoto brokera včetně IBKR GlobalTrader, jednoduché mobilní aplikaci pro investování odkudkoliv. Více se o typech platforem dozvíte v naší recenzi brokera Interactive Brokers.

Poznámka

Aktivaci této funkce provedete v klientském portále, případně využijte tento oficiální návod.

Kolik to stojí (poplatky)?

Zlomkové akcie se obchodují se stejnými investičními poplatky jako obchody celých akcií. Řídí se tedy platným aktuálním ceníkem. Další detaily naleznete v oficiálním F&Q – pod tímto odkazem.

Zajímavé přínosy existují i pro investování do dividendových akcií. Nepřijdete totiž ani o podíl na případně dividendě, kdy jsou frakční akcie rovněž předmětem nároku na dividendu. Dividenda je stejná jako u celých akcií akorát s tím, že samozřejmě obdržíte jen podíl, který odpovídá části akcie, jakou vlastníte.

Poznámka

Shortování akcií pomocí frakcí je možné také.

O Interactive Brokers

Interactive Brokers Group poskytuje automatizované provádění obchodů a úschovu cenných papírů, komodit a deviz 24 hodin denně na více než 150 trzích v mnoha zemích a měnách, v jediné platformě pro klienty po celém světě. Poskytuje služby individuálním investorům, hedgeovým fondům, finančním poradcům a zaváděným brokerům.

Čtyři desetiletí zaměření na technologie a automatizaci umožnilo vytvořit jedinečnou sofistikovanou platformou pro správu investičních portfolií. To vše za nízké nebo žádné poplatky, což jim umožňuje dosahovat vynikající návratnosti investic. Již pátý rok po sobě je magazín Barron’s umístil na první příčce s 5 z 5 hvězdiček v kategorii Best Online Brokers Review.

Poznámka

Další informace si můžete přečíst v oficiálním prohlášení Interactive Brokers.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎