Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inspirujte se legendou! Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve 3. čtvrtletí 2023: Skoro žádné nákupy, je čas se bát?

Publikováno
Inspirujte se legendou! Změny v portfoliu Warrena Buffetta ve 3. čtvrtletí 2023: Skoro žádné nákupy, je čas se bát?
Zdroj: Depositphotos.com

Nejsledovanější portfolio na světě zveřejnilo své pohyby za třetí čtvrtletí 2023. Ty se dají shrnout jednoduše: skoro žádné nákupy a hodně prodejů. Warren Buffett už není jen opatrný, jako v minulém čtvrtletí, ale můžeme říct, že je doslova skeptický.

Trhy od konce října chytly druhý dech. Optimismus na trzích byl znovu živen nadějí na brzkou otočku v měnové politice Fedu. Dobrá čísla americké inflace tu spekulaci ještě zesílila. Buffett určitě přišel o možnost využít této růstové rallye. Ale pro dlouhodobého investora, jakým je, je to jen drobná vlnka.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Berkshire Hathaway je jako velký tanker na moři. Změny v investiční strategií se dělají velmi pomalu. Byli jsme svědky toho, že Buffett pravidelně každé čtvrtletí zmenšoval své nákupy a zvyšoval své prodeje. Třetí čtvrtletí dosáhlo v této strategii vrcholu. Buffett tak vysílá jasný signál. I když aktuálně jsou trhy na vlně optimismu, on v dlouhodobé perspektivě akciím nevěří.

Zvyšování sazeb se musí projevit minimálně silnou korekcí na akciových trzích, naznačuje chování Buffetta.

Ta musí přijít. A Buffett umí čekat. Je jedno, zda korekce přijde tento měsíc nebo za půl roku. Víme pouze, že Buffett bude připraven nakupovat. Jeho hlavní starostí je nyní hromadění hotovosti, kterou využívá k nákupu krátkodobých dluhopisů. Držení hotovosti se nyní v USA vyplatí, protože úroky jsou větší než inflace. Berkshire Hathaway má nyní k dispozici obrovskou částku 157,2 miliard dolarů pro budoucí nákupy.

První závěr si můžeme udělat už teď. V dnešní nepřehledné situaci není kam spěchat. I v Česku spořicí účty nabízí dobré zhodnocení. Nejistota na trzích je obrovská a to i vzhledem k napjaté geopolitické situaci, kterou trhy vytrvale ignorují. Bez jasné vize na příští rok je (zdá se) lepší být opatrný a dlouhodobě neinvestovat. Samozřejmě, kdo má rád trading, může využívat vlny optimismu a pesimismu, ale tohle není Buffettův styl. Více než jindy nyní platí “Cash is king”.

Nákupy za 3Q2023

Jak jsem avizoval, nákupy byly velmi skromné. Buffett nakoupil dva druhy akcií společnosti Liberty Media. Tu kupoval Buffett již dříve. Vzhledem k tomu, že se jedná o zanedbatelný podíl k celkovému portfoliu, je velmi pravděpodobné, že jde spíš o projekt jeho podřízených pracovníků. Dohromady Berkshire Hathaway nakoupil přes 16 milionů akcií této společnosti. Jako malý bonus byly akcie společnosti Atlanta Braves Holdings. Jí vlastnila Liberty Media a jedná se o akcie basebalového týmu The Battery Atlanta.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sirius XM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další novou pozici byla akcie Sirius. Sirius je americká společnost, která provozuje satelitní rádio a streamovací služby. Společnost byla založena v roce 2008 sloučením společností Sirius Satellite Radio a XM Satellite Radio. Sirius má více než 36 milionů předplatitelů ve Spojených státech a Kanadě. Zpráva o nákupu akcií Sirius pomohla k 4měsíčním maximům. Podíl Buffetta v této společnosti nyní dosahuje 54 milionů dolarů. Což jsou v případě celého fondu pouze drobné. Tím je položka nákupy vyčerpána.

Prodeje za 3Q 2023

Položka prodejů byla mnohem větší. Prodeje zaplnily 13 řádků.

V 7 případech Buffett akciové pozice uzavřel úplně a v 6 případech snížil svoji expozici. Pojďme se aspoň podívat na největší prodeje z pohledu objemu.

Chevron

Největší změnou bylo snížení expozice v ropné společnosti Chevron. Buffett se zbavil přes 10 % své pozice. Nyní drží již jen 110 milionů akcií této společnosti. I přes prodej velkého balíku Chevron zůstává na pátém místě co do velikosti pozice v celém fondu.

Jedná se již o několikátý postupný výprodej pozice Chevronu. Jak pomalu Buffett vstupuje do svých pozic, stejně pomalu z nich vystupuje. Prodej Chevronu v dlouhodobé perspektivě znamená, že Buffett nepředpokládá velký nárůst na ropě. Jinak řečeno spíš sází na možnou recesi světové ekonomiky.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Activision Blizzard

Buffett úplně uzavřel tuto pozici herní firmy. Buffett obecně nemá rád nové technologie, ale tato investice sledovala něco jiného a to akvizici Activision Blizard společností Microsoft. Tato akvizice se blíží k cíli. Buffett na ní vydělal balík peněz a nyní už se může v klidu zbavit akcií.

General Motors

Další úplné zavření pozice bylo dokončení dlouhodobých odprodejů společnosti General Motors. Automobilky v USA před sebou nemají lehké časy. V oblasti elektroaut tito klasičtí výrobci zaostávají za Teslou a čínskou konkurencí. Většina automobilek je těžce zadlužena. General Motors za sebou vláčí dluh ve výší 53 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie GM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

I přestože Buffettův oblíbený indikátor P/E je na úrovni 3,31, což znamená, že tato akcie je vzhledem k současným ziskům skoro zadarmo, nebyl to důvod nechat si tuto automobilku v portfoliu. Tuto akcii určitě čekají velmi těžké časy.

Další prodané akcie

Buffett se zbavil částečně nebo úplně ještě těchto akcií: Amazon, Aon, HP, Markel Group, Globe Life, Celanese, Johnson & Johnson, Mondelez, Procter & Gamble a United Parcel Services.

Zbavení se akcií jako Johnson & Johnson a Procter & Gamble je samo o sobě velmi zajímavé. Jedná se totiž o akcie s dividendou, společnosti s jistým podílem na trhu a obecně defenzivní (odolné) akcie vhodné do období krize. Takže typicky Buffettovské společnosti. Cena těchto akcií je dnes velmi nízká. Avšak tyto dobré argumenty nestačí přebít jistou investici do amerických dluhopisů.

Buffettovo rozhodnutí jen ukazuje, že ani konzervativní dividendový investor dnes nemůže odolat lákavé nabídce amerických dluhopisů.

Závěr: Co Buffett skryl?

Ve třetím čtvrtletí byl Buffett víc než opatrný. To je jasné. Nákupy dosáhly objemu 1,7 miliardy a prodeje byly za 7 miliard.

Trhy ještě úplně neintegrovaly do své ceny efekt dlouhodobě vysokých úrokových sazeb. Ten se ještě musí projevit. Až ta chvíle přijde, bude dobré být mimo trh a mít na učtu spoustu hotovosti.

Malou záhadou zůstává dohoda mezi Berkshire Hathaway a Komisí pro cenné papíry, kdy Hathaway nechtěla zveřejnit všechny nové podíly. Takže se ještě můžeme dočkat částečného překvapení. Dost možná investor neprohloupí, když bude stejně opatrný jako věštec z Omahy.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.