Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Hledáte pasivní příjem? Tyto 3 REIT akcie se jeví jako vynikající

Hledáte pasivní příjem? Tyto 3 REIT akcie se jeví jako vynikající

Hledáte pasivní příjem? Tyto 3 REIT akcie se jeví jako vynikající
Zdroj: forexclub.pl

Jednou z nejlepších věcí na pronájmu nemovitostí je měsíční pasivní příjem zasílaný přímo vám. Tento příjem je samozřejmě třeba rychle rozložit na splátky hypotéky, rezervy, pojištění a různé další výdaje. A vy musíte neustále trávit čas přemýšlením, co se rozbije, kteří nájemníci odejdou a co se děje s cenami nemovitostí. Existuje však jednodušší způsob, jak každý měsíc pasivně inkasovat příjem z nemovitostí.

Realty Income, EPR Properties a Gladstone Land jsou realitní investiční trusty (REITs), které vyplácejí akcionářům měsíční dividendy. Můžete si přitom vybrat, zda chcete dividendu reinvestovat, použít ji k investici do jiné akcie nebo si hotovost vybrat na spotřebu. Pojďme se podívat na tyto tři akcie blíže.

1. Realty Income

Společnost Realty Income je označována měsíční dividendovou akcií číslo jedna. Nejenomže vyplácí každý měsíc solidní dividendu, navíc se jedná o dividendového aristokrata, což znamená, že navyšuje svou dividendu nejméně 25 let po sobě (nepřetržitě).

Realty Income je REIT s tzv. čistým nájemným, což znamená, že nájemce hradí veškeré náklady na pojištění, daně a údržbu nemovitostí. Společnost vlastní více než 11 200 nemovitostí a je diverzifikována do obchodů s potravinami, samoobsluh, restaurací, lékáren, obchodů s domácími potřebami, posiloven a dokonce i kin.

Pokud by se dal nějaký REIT nazvat strojem, pak je to právě Realty Income. Zisk na akcii rostl 25 z posledních 26 let a dividenda také. Společnost není příliš zadlužená a charakterizují ji skvělé globální vyhlídky na růst. Vše nasvědčuje tomu, že bude i nadále každoročně vyplácet vyšší a vyšší dividendy.

Vývoj ceny akcií Realty Income za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. EPR Properties

EPR Properties nemá zdaleka tak stabilní cenu akcií jako Realty Income. Jedná se o zábavní REIT, který investuje převážně do kin a dalších zařízení, která nabízejí kupujícím zážitek. Především díky pandemii covid-19 klesly akcie EPR za posledních pět let přibližně o 20 %. Pro inteligentní investory to však může být dobrá zpráva.

Znamená to, že EPR prošla tak tvrdou zkouškou, jakou jen REIT může projít, a obstála. Musela sice na chvíli pozastavit výplatu dividendy, ale výnos se již vrátil na 6,25 %, a to při výplatním poměru za první čtvrtletí ve výši 66 % – stále je zde prostor pro další růst dividendy, i kdyby cash flow společnosti neporostlo.

EPR má silnou dividendu s velkým růstovým potenciálem. Skutečnou otázkou pro investory je, zda je její rozvaha dostatečně silná. Společnost má téměř desetkrát vyšší dluh než hotovost v pokladně. Ačkoli je pro REIT běžné financovat investice dluhem, protože nemohou zadržovat zisk, mohlo by to pro společnost představovat problém, pokud by musela v příštích letech refinancovat dluh s mnohem vyšší úrokovou sazbou.

Vývoj ceny akcií EPR Properties za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií EPR Properties za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

3. Gladstone Land

Gladstone Land je REIT zaměřený na zemědělskou půdu, který vlastní 46 000 hektarů půdy v 15 státech USA. Půdu pronajímá zemědělcům, přičemž se REIT zaměřuje na půdu, na které se pěstují zdravější potraviny, jako je ovoce a zelenina, nikoliv obiloviny. Na první pohled není Gladstone tak atraktivní investicí jako první dvě. Jeho dividendový výnos činí pouhých 2,2 % a tržby i peněžní toky v 1. čtvrtletí 2022 byly nižší než v 1. čtvrtletí 2021. Investice do akcií Gladstone je však sázkou na diverzifikaci.

Z historického hlediska nejsou výnosy ze zemědělské půdy korelovány s výnosy akciového trhu a REITs se zemědělskou půdou, jako je Gladstone, těží z inflace. Když ke konci roku 2021 začala inflace stoupat, akcie Gladstone prudce vzrostly – od listopadu 2021 do dubna 2022 o 80 %.

Problémem je, že cena akcií se vrátila tam, kde byla v listopadu loňského roku. Trh to samozřejmě nevysvětluje. Podniku se stále daří, a dokonce i farmy na jejím nejslabším regionálním trhu (suchem sužovaná Kalifornie) byly nedávno oceněny o 5,4 % více než před rokem. Pokud se společnosti podaří pokračovat v budování aktiv zemědělské půdy a těžit z inflace, mohla by však právě nyní panovat nejlepší doba k nákupu.

Vývoj ceny akcií Gladstone Land za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Gladstone Land za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com/finance

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo