Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Historická data křičí “Vrhněte se do investování v červenci!” Potvrdí se jeho dobrá pověst?

Publikováno
Historická data křičí “Vrhněte se do investování v červenci!” Potvrdí se jeho dobrá pověst?
Zdroj: depositphotos.com

Začátek letních prázdnin bývá pro investory dobrý měsíc. Kurzotvorných zpráv je málo, výsledková sezona začne až na konci července, hlavní nápor výsledků však přijde až v srpnu. Investoři se pod vlivem slunečných dnů znepokojují pouze málo. Trhy rostou samospádem, protože následují růstové tendence. A jelikož se stále nacházíme ve vzestupné tendenci, podle zásad technické analýzy by nám toho mnoho hrozit nemělo. Bude tedy červenec 2023 dobrý měsíc pro akcie?

Příznivá historická statistika

Když si na pomoc vezmeme historické tabulky zjistíme, že za posledních 15 let byl červenec pro akciové trhy druhým nejlepším měsícem. Nejlepším zůstává duben. Avšak červenec má jiné privilegium. Za posledních patnáct let byly trhy v minusu pouze třikrát.

To jsou velmi pozitivní čísla. Pokud se podíváme konkrétně na indexy, zjistíme, že pro index S&P 500 byl průměrný měsíční přírůstek 3 %. Pro evropské akcie je červenec také dobrý měsíc. Evropský index Stoxx 600 zaznamenal průměrný růst 2,4 %. To je dobrý důvod neodjet na dovolenou příliš brzy a ještě využít příznivých statistických čísel.

Několik důvodů, proč by akcie měly růst

Hlavní důvod, kromě toho statistického, jsme už zmínili. Z technické analýzy vyplývá, že trhy jsou v silném růstovém trendu. Akcie Applu anebo Nvidia jsou na maximálních hodnotách. Prakticky každý den se prorážejí tyto akcie rezistenci za rezistencí.

Takto rozjetý trh může zastavit jen velmi špatná zpráva. A jelikož je zasedání centrálních bank naplánované až na konec měsíce, stejně tak jako první výsledky amerických bank, pravděpodobnost zlé zprávy, která by dokázala rychle zlomit tuto růstovou rally je velmi malá.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Druhým důvodem, který může podpořit další růst, je průměrné ocenění akcií. Evropské akcie dosahují P/E ratio na úrovni 13,4. To znamená, že evropské trhy jsou lehce podceněné. Pro americké trhy je situace trochu odlišná. P/E ratio pro index S&P 500 dosahuje 22,3, tedy akcie jsou již drahé. Avšak s výjimkou několika akcií, jako jsou Nvidia, AMD, Amazon a dalších hvězd se ostatní akcie obchoduji za zajímavé ceny. Trh není předražený globálně. Kdo hledá, najde pořád ještě mnoho podhodnocených akcií.

A posledním důvodem, proč trhy mohou dále růst, je tlak na všechny velké hráče, kteří se v roce 2023 stáhli z trhů. Kdo spoléhal pouze na makroekonomickou analýzu, musel dojít k závěru, že v důsledku zvedání úrokových sazeb akciové trhy zažijí propad. Ten však nenastal. A jelikož jsme již za polovinou roku, manažeři se musí připravit na účty, které budou skládat svým investorům na konci roku.

Index Nasdaq od začátku roku posílil o 31 %. A tak by jen velmi těžko vysvětlovali klientům, proč se v tak dobrých podmínkách neinvestovalo. Manažeři se tedy musí snažit dohnat ztráty během druhé poloviny roku 2023. Budou tedy muset víc riskovat. A jejich nákupy mohou akciím dodat další dech.

Dvě možná rizika, která by zpomalila růst trhů

První riziko je makroekonomické povahy. Čím dál víc je jasnější, že centrální banky budou pokračovat ve zvedání sazeb. Zrychlení inflace by byl velmi špatný signál. Stejně tak, pokud by trhy začaly naceňovat skutečnost, že úrokové sazby budou velmi dlouho vysoké.

Trh předpokládal, že by se sazby měly začít snižovat již v září. To se s velmi vysokou pravděpodobností nestane. Na druhou stranu trhy jsou v podstatě imunní vůči zvyšování sazeb v roce 2023. Avšak může dojít k procitnutí, které by mohlo poslat měsíc červenec do červených čísel.

Druhým rizikem je přesměrování finančních toku. Otálení s navýšením amerického dluhového stropu vedlo k tomu, že je americká státní pokladna prázdná. Americká vláda si začala půjčovat, aby naplnila státní kasu. Vzhledem k tomu, že je úroková sazba nahoře, a americké dluhopisy jsou stále velmi bezpečný přístav, odsají dluhopisy velké množství hotovosti, která byla původně určena pro akciový trh. Právě přesměrování finančního toku od akcií směrem k dluhopisům by mohlo akciovým investorům pokazit prázdniny.

Jeden prázdninový tip na atraktivní sektor

Situace na trzích zůstává napjatá. Investor by tedy měl dobře rozmýšlet, do čeho vloží své prostředky. Jednou z možností zůstává orientace na defenzivní akcie, které v případě propadu trhu zachovají svoji hodnotu.

Velmi atraktivním sektorem jsou v současnosti distribuční sítě. Akcie firem jako Ahold, Tesco nebo Carrefour mohou dnes z celé situace, tzn. velké inflace a vysokých úrokových sazeb vytěžit hodně pro sebe. Pojďme se tedy podívat, proč bychom tento sektor neměli ignorovat.

Lidé nemohou i přes vysokou inflaci přestat nakupovat potraviny. S nárůstem ceny potravin roste těmto firmám marže. Zlepšuje se finanční tok. Díky tomu pak tyto firmy mají k dispozici volné prostředky, které mohou nechat pár dní ležet na účtech. Tyto volné prostředky pak zlepšují přímo rentabilitu firem. Což jistě ocení akcionáři při vyplacení dividend za rok 2023.

Druhým důvodem, proč bychom neměli obchodní řetězce ignorovat, je existence vlastních značek řetězců. Zákazníci budou čím dál více vyhledávat levnější produkty. Řetězce mají na vlastních značkách velmi dobré marže. Prodej vlastních značek tak znovu bude mít dobrý dopad na ziskovost distribučních firem.

Měsíc červenec je tedy sám o sobě důvodem, proč i se v časech dovolených zabývat obchodováním na trzích.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎