Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Guvernér Fedu Christopher J. Waller si chválí stablecoiny a považuje je za skutečnou inovaci

Guvernér Fedu Christopher J. Waller si chválí stablecoiny a považuje je za skutečnou inovaci

Guvernér Fedu Christopher J. Waller si chválí stablecoiny a považuje je za skutečnou inovaci
Zdroj: forumpay.com

Jeden z guvernérů Federálního rezervního systému Christopher J. Waller v projevu zveřejněném ve středu v poledne zopakoval svůj skeptický postoj k zavedení digitální měny centrální banky CBDC ve Spojených státech. Guvernér nicméně jako důvod uvedl, že vývoj skutečných inovací spočívá ve stablecoinech.

Co je stablecoin?

Těchto mincí existuje celá řada (USDT, BUSD, USDC, UST…) z nichž pravděpodobně nejznámější a největší dle kapitalizace je Tether. Kryptoměna patří právě do zmiňované rodiny stablecoinů, což znamená, že je vázána na klasickou fiat měnu. Vůči této měně je krytá v poměru jedna ku jedné. Měnami, na něž je stablecoin vázán, jsou v současnosti americké dolary a eura.

Mimo jiné – aktiva také poskytují uživatelům způsob, jak rychle přesouvat finanční prostředky mezi burzami a nabízí určitou úroveň ochrany před cenovou volatilitou jiných kryptoměn.

Přes chválu ke kritice

Navzdory pozitivnímu výhledu Waller také zdůraznil tři rizika obklopující stablecoiny.

  1. Jako první zmínil potenciální destabilizující běh, kdy neregulovaní nebo bezohlední emitenti poskytují finanční instrumenty, které když zkrachují, vytvoří panický útěk do bezpečí, který přesahuje počáteční investory a vkladatele.
  2. Sekundární riziko selhání platebního systému spočívá v rozptýlení odpovědnosti za různé platební funkce po síti kvůli decentralizaci stablecoinů. Předpokládá, že by to mohlo vést k velkým rozdílům v příslušných standardech zúčtování a vypořádání.
  3. Přijetí stablecoinů přichází také s rizikem rozsahu, tím je myšlen vznik velkého monopolu stablecoinů, kdy jediný emitent by mohl poškodit konkurenci a snížit výhody sítě pro spotřebitele.

Guvernér ve svém projevu dále chválil decentralizované aspekty těchto aktiv a řekl, že federální rezervní systém a kongres již dlouho uznávají hodnotu živého, rozmanitého platebního systému, který těží z inovací soukromého sektoru.

"Inovace v podobě stablecoinů může přijít mimo bankovní sektor a neměli bychom být překvapeni, když se objeví v komerčním kontextu, zejména v Silicon Valley. Měli bychom těmto inovacím dát příležitost konkurovat jiným systémům a poskytovatelům, včetně bank, za jasných a rovných podmínek," dodal Waller.

Podle guvernéra regulátoři Spojených států v posledních letech zaujali stále mírnější, ale přesto intervenční postoj ke stablecoinům a kryptoměnám jako celku.

Tento orgán podporuje a zachovává důvěru veřejnosti v americké finanční instituce pojištěním bankovních a úsporných vkladů až do zákonného limitu 100 tisíc dolarů pomocí pravidelného prověřování bezpečnosti a spolehlivosti státem zřízených bank, které nejsou členy Federálního rezervního systému.

Popularita těchto coinů

Fakt, že popularita těchto mincí narůstá, dokládá graf níže. Celková tržní kapitalizace stablecoinů se jen za poslední rok pětinásobně zvýšila. Částka šplhá k úrovni 150 miliard dolarů.

Vývoj kapitalizace stablecoinů
Zdroj: cointelegraph.com

Kauzy a vyšetřování

Ministerstvo spravedlnosti podle Bloomberg News vyšetřovalo v červenci možné bankovní podvody ze strany vedení společnosti Tether Ltd., jež vyplývaly z akcí během prvních dnů uvedení na trh.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$48 419
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 054
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$558,4
Aktualizováno 6.12.2021 16:00

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo