I když kurz bitcoinu roste a aktuálně se pohybuje nad 6000 USD, společnost Bitmain zažívá propad svého podílu na trhu. Za uplynulý měsíc došlo ke snížení hash rate o 88 % i přestože celkový hash rate celé sítě stále stoupá.
Čím je toto oslabení způsobeno a co bude dál? Jaký to bude mít vliv na cenu bitcoinu?
V minulosti se společnosti Bitmain dařilo zejména díky těžbě Bitcoinu a také díky prodeji hardwarových zařízení potřebných k těžbě kryptoměn (AntMiner). Bitmainu se ale již nedaří delší dobu a jedna z možných příčin byla jejich sázka na Bitcoin Cash, která nebyla příliš šťastná.
To ostatně potvrzuje i fakt, že Jihan Wu, jeden ze zakladatelů čínského gigantu, byl na začátku roku 2019 nahrazen. Bitmain už se nějakou dobu chystá vstoupit na burzu, ale samozřejmě vlivem všech těchto událostí došlo k opoždění plánovaného IPO společnosti.
Masivní propad hash rate je tak jen dalším ukazatelem dokládajícím celkový klesající trend společnosti.
A to proto, protože to velké číslo je.
V červenci roku 2018 začal Bitmain na veřejnost pouštět konkrétní čísla o velikosti has rate na jejich vlastních těžebních zařízeních.
Tehdy se výkonnost pohybovala okolo 1692 PH/s a v říjnu téhož roku přišel následný vzestup na 2339 PH/s. Celkový pokles v Bitcoinové sití, od listopadu 2018 do března tohoto roku, měl na celková čísla samozřejmě negativní vliv.
Hodnoty z minulého měsíce (dubna) nepředznamenaly tak nic extra negativního a nečekaného. Bitmainem reportovaný hash rate byl 2072 PH/s.
Čísla naměřená v tomto měsíci jsou však úplně jiná a pro Bitmain hodně negativní. Bitmain reportoval pouze 237,29 biliard hashů za sekundu. Když si to přepočítáme na procenta, tak došlo k poklesu výpočetního výkonu sítě ze 4 % na 0,4 %.
V důsledku toho klesl i celkový podíl dvou těžebních poolů ovládaných právě gigantem Bitmain a to BTC.com a Antpool. Počet vytěžených bloků klesl u těchto společností na 30%. Jen pro představu, v červnu loňského roku to bylo 42 %.
I když se podíl Bitmainu snižuje, hash rate celé bitcoinové sítě naopak stoupá. Na počátku měsíce se síť dostala na své šestiměsíční maximum. V celosvětovém měřítku si pak připsala dokonce čtvrtou největší hash rate.
Oslabení Bitmainu paradoxně pomáhá celé síti a především pak Bitcoinu, což je vidět i na vývoji kurzu bitcoinu v posledních pár dnech.
Pokles podílu těžebních poolu Bitmainu přispívá ke zvýšení decentralizovanosti celé sítě. Nyní by mělo stačit pouze šest potvrzení k tomu, aby se zamezilo riziku dvojích plateb. Toto číslo by se mělo do budoucna ještě snížit. V důsledku rostoucí decentralizovanosti a vyšší míře konkurence by se tak s pádem monopolu Bitmainu mohla celá síť stát vysoce atraktivní pro investory.
Myslíte si, že těžební společnost Bitmain pomalu umírá? Sdělte nám svůj názor níže v komentářích.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.