Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Těžba » Gigant Bitmain ztratil 88% podíl na trhu. Jaký to bude mít vliv na kurz bitcoinu?

Gigant Bitmain ztratil 88% podíl na trhu. Jaký to bude mít vliv na kurz bitcoinu?

Gigant Bitmain ztratil 88% podíl na trhu. Jaký to bude mít vliv na kurz bitcoinu?

I když kurz bitcoinu roste a aktuálně se pohybuje nad 6000 USD, společnost Bitmain zažívá propad svého podílu na trhu. Za uplynulý měsíc došlo ke snížení hash rate o 88 % i přestože celkový hash rate celé sítě stále stoupá.

Čím je toto oslabení způsobeno a co bude dál? Jaký to bude mít vliv na cenu bitcoinu? 

Vývoj situace v Bitmainu

tezba-kryptomenV minulosti se společnosti Bitmain dařilo zejména díky těžbě Bitcoinu a také díky prodeji hardwarových zařízení potřebných k těžbě kryptoměn (AntMiner). Bitmainu se ale již nedaří delší dobu a jedna z možných příčin byla jejich sázka na Bitcoin Cash, která nebyla příliš šťastná.

To ostatně potvrzuje i fakt, že Jihan Wu, jeden ze zakladatelů čínského gigantu, byl na začátku roku 2019 nahrazen. Bitmain už se nějakou dobu chystá vstoupit na burzu, ale samozřejmě vlivem všech těchto událostí došlo k opoždění plánovaného IPO společnosti.

Masivní propad hash rate je tak jen dalším ukazatelem dokládajícím celkový klesající trend společnosti.

88 % zní jako hodně velké číslo

A to proto, protože to velké číslo je. 

V červenci roku 2018 začal Bitmain na veřejnost pouštět konkrétní čísla o velikosti has rate na jejich vlastních těžebních zařízeních.

Tehdy se výkonnost pohybovala okolo 1692 PH/s a v říjnu téhož roku přišel následný vzestup na 2339 PH/s. Celkový pokles v Bitcoinové sití, od listopadu 2018 do března tohoto roku, měl na celková čísla samozřejmě negativní vliv.

Hodnoty z minulého měsíce (dubna) nepředznamenaly tak nic extra negativního a nečekaného. Bitmainem reportovaný hash rate byl 2072 PH/s.

Čísla naměřená v tomto měsíci jsou však úplně jiná a pro Bitmain hodně negativní. Bitmain reportoval pouze 237,29 biliard hashů za sekundu. Když si to přepočítáme na procenta, tak došlo k poklesu výpočetního výkonu sítě ze 4 % na 0,4 %.

V důsledku toho klesl i celkový podíl dvou těžebních poolů ovládaných právě gigantem Bitmain a to BTC.com a Antpool. Počet vytěžených bloků klesl u těchto společností na 30%. Jen pro představu, v červnu loňského roku to bylo 42 %.

vytezene bloky za posledni tyden
Podíl jednotlivých těžebních společností za vytěžených blocích za posledních 7 dní

Budoucnost bitcoinové sítě

I když se podíl Bitmainu snižuje, hash rate celé bitcoinové sítě naopak stoupá. Na počátku měsíce se síť dostala na své šestiměsíční maximum. V celosvětovém měřítku si pak připsala dokonce čtvrtou největší hash rate.

hashrate cele site

Oslabení Bitmainu paradoxně pomáhá celé síti a především pak Bitcoinu, což je vidět i na vývoji kurzu bitcoinu v posledních pár dnech.

Pokles podílu těžebních poolu Bitmainu přispívá ke zvýšení decentralizovanosti celé sítě. Nyní by mělo stačit pouze šest potvrzení k tomu, aby se zamezilo riziku dvojích plateb. Toto číslo by se mělo do budoucna ještě snížit. V důsledku rostoucí decentralizovanosti a vyšší míře konkurence by se tak s pádem monopolu Bitmainu mohla celá síť stát vysoce atraktivní pro investory.

Myslíte si, že těžební společnost Bitmain pomalu umírá? Sdělte nám svůj názor níže v komentářích. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo